YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a anayasa çağrısı
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi,yaptığı yazılı açıklamada hükümetin yeni anayasa yapımı konusunda güven vermediğini ifade ederek, özgürlükleri esas alan bir anayasa için düzenleme yapılacak yerin Meclis olduğunu belirtti.
Erdoğan'a anayasa çağrısı
24 Eylül 2011 / 10:29 Güncelleme: 24 Eylül 2011 / 10:48

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ''Hükümete bir çağrıda bulunuyorum. Eğer özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa için yola çıkacaksak bu yola mayın döşemekten vazgeç. Kanun hükmünde kararname çıkarma sevdasını bırak. Hangi konuda hangi düzenlemeyi yapmak istiyorsan bunları Meclis'e getir'' dedi.

Hamzaçebi, yazılı açıklamasında, yeni anayasanın yapımı sürecine doğru giderken iktidar partisinin bu sürece destek veren, özgürlüklerin genişletilmesi konusunda halka güven veren bir yaklaşım içinde olması gerektiğini belirtti.

İktidar partisinin bugünkü tutumunun özgürlüklerden yana bir anayasanın yapımı konusunda güven vermediğini savunan Hamzaçebi, ''AKP bir yandan 12 Eylül 1982 Anayasası'ndan şikayet ederken diğer yandan bu anayasanın olağanüstü dönemlere ilişkin olarak verdiği demokrasiyle bağdaşmayan yetkileri kullanmaktan çekinmemektedir'' ifadelerini kullandı.

Hükümetin, ''Yetki Kanunu'nun yetki vermediği konularda Kanun Hükmünde Kararnameler ile düzenleme yaptığını, bunun da tam anlamıyla bir hukuksuzluk ve yetki gasbı olduğunu'' iddia eden Hamzaçebi, şunları kaydetti:

''Hükümet bugüne kadar 22 Kanun Hükmünde Kararname çıkarmış, CHP bunların 15'i için Anayasa Mahkemesinde iptal davası açmış ve 6'sı için de iptal davası açma hazırlıkları devam etmektedir. Ancak hükümetin nerede duracağı belli değildir. Sırada onlarca kararnamenin olduğu söylenmektedir. Eğer yeni bir Anayasa için bir masanın etrafında toplanacaksak hükümet Kanun Hükmünde Kararnamelere son vermelidir. Bu süreçte Anayasa Mahkemesinin tutumu ilginçtir. CHP Yetki Kanunu ile ilgili olarak yürürlüğün durdurulması ve iptali istemiyle 6 Haziran 2011 tarihinde Anayasa Mahkemesinde dava açtığı halde Mahkeme bugüne kadar bu konuda karar vermemiştir. Yetki Kanunu'nun hükümete 6 ay süreyle yetki vermiş olduğu dikkate alındığında dava açıldığı tarihten bu yana geçen yaklaşık dört aylık sürede Mahkeme'nin karar vermemiş olması, kamuoyu tarafından Anayasa Mahkemesi hükümete destek veriyor anlamında yorumlanmaktadır. Yüksek Mahkeme'yi millet adına göreve davet ediyorum. Mahkeme bu konuda süratle karar vermek zorundadır.

Hükümete bir çağrıda bulunuyorum. Eğer özgürlükleri esas alan yeni bir anayasa için yola çıkacaksak bu yola mayın döşemekten vazgeç. Kanun Hükmünde Kararname çıkarma sevdasını bırak. Hangi konuda hangi düzenlemeyi yapmak istiyorsan bunları Meclis'e getir.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler