YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı uzun süredir tanıdığını ve hayranlık duyduğunu belirterek, "İnanılmaz derecede zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı" dedi
Erdoğan, zor bir bölgede harikulade bir iş çıkardı
17 Mayıs 2013 / 06:50 Güncelleme: 17 Mayıs 2013 / 06:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında iş adamlarıyla buluştu. Toplantıya katılan ABD Başkan Yardımcısı Biden, ABD Başkanı Barack Obama ve Erdoğan'ın, bu süreçte ABD ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasına doğru çalışma yönünde çabalara başlama kararı aldığını bildirdi.

Beyaz Saray'daki Kabine Odası'nda Başbakan Erdoğan'la yaptıkları görüşmeyi "çok çok iyi bir toplantı" şeklinde nitelendiren Biden, "Bugün Başkan Obama'nın da dediği gibi, bizim Türkiye'yi sadece AB ile görüşmelerin her aşamasında bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda serbest ticaret anlaşması bağlamında aramızdaki bazı bölümleri ve farklılıkların üstesinden gelebilmemiz halinde, o noktaya AB ile yeni ticaret anlaşmasını yapmadan gelebilmemiz halinde, bunun Türkiye için büyük bir fırsat olacağına inanıyoruz. Bu, onların zorlayabileceği bir açık kapı olur" diye konuştu.

Türkiye'nin şaşırtıcı bir süratle büyümeye devam ettiğine dikkat çeken Biden, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemine ilişkin, "Kuzey Afrika, Suriye, Afganistan ve birçok yerde, dünyadaki olayların çok güçlü biçimde iki ülkeyi bir araya getirdiği başka bir dönem hatırlamıyorum" ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler