YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan yine dünyayı sarstı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı için adaylığının açıklanması dünya gündemini sarstı.
Erdoğan yine dünyayı sarstı
02 Temmuz 2014 / 08:58 Güncelleme: 02 Temmuz 2014 / 09:02

İngiltere'nin en ünlü gazetesi The Guardian Erdoğan'ın adaylığını gündemine taşıdı.

İşte The Guardian'ın o haberi:

Türk Muhalefeti Erdoğan'ın daha da güçlenmesinden korkuyor

Recep Tayyip Erdoğan, bir sonraki aşama için partisinin adayı olarak iktidar olmak ve yetkilerini arttırmak istiyor.

Türkiye'nin şimdiki iktidarı olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin, ülkenin yeni cumhurbaşkanı olmak için resmi adayının açıklanmasının ardından sakladığı gizli aday da ortaya çıktı.

Yaklaşık altı hafta sonra yapılacak olan ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ak Parti üyeleri büyük bir tezahürat ve kalabalıkla Erdoğan'ın adaylığını açıkladı.

Salı gününe kadar sır gibi saklanan Erdoğan'ın adaylığı uzun süre siyasi analistlerde ve medya arasında sözü edilmişti. Adaylığı, Başbakan Erdoğan'ın uzun süre siyasi müttefiki Mehmet Ali Şahin, resmi Parlamento Sözcüsü ve Adalet Bakanı ve 4 binden fazla parti üyelerinin katılımıyla açıklandı.

Şahin, kararın oy birliği ile alındığını vurgulayarak; " Bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek için partiden 20 imza gereklidir ve biz de hepimiz, partili milletvekilleri ile bu imzaları toplamayı başardık." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın adaylığın açıklanmasının ardından göz yaşlarını tutamaması da sosyal medyanın gündemine oturdu.

Türkiye'nin Başbakanı Erdoğan meclis tarafından seçildi fakat 2010 yılında referandum ile Türklere doğrudan kendi cumhurbaşkanlıklarını seçme imkanı verdi. İlk kez yurtdışında yaşayan üç milyondan fazla Türkler'in oyları alınabiliyor. Verilmek istenen mesaj, seremonik olsa da Başbakan Erdoğan zaten yetkilerini arttırmak istediğini önceden söylemişti.

Erdoğan 2003 yılından bu yana iktidardadır. Başbakan olarak 11 yıllık iktidarında dördüncü dönemi ve birçok muhalif zorluklarla karşı karşıya kaldı. Hükümet üyeleri ve ailesine karşı yolsuzluk iddiaları ortaya çıktı.

Başbakan defalarca dış güçleri suçladı ( sürgündeki Türk vaiz F.Gülen etrafında hareket edenler). Yaptığı konuşmasında Gülen hareketini ortadan kaldırmak ve paralel devlete izin vermemek için söz verdi.

Muhalefet ise Erdoğan'ı giderek otoriter ve kutuplaştırıcı bir tavır aldığı konusunda eleştirdi ve  onun seçilmesi durumunda sonunda Putin tarzı bir stille manevra yapabileceği korkusunu taşıdıklarını belirttiler. Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, salı günkü parti toplantısında " Güçler ayrılığına inanmayan bir kişi cumhurbaşkanı olamaz" dedi.

Türkiye'nin mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise iki gün önce aday olmayacağını açıkladı. Onun görev süresi ise 28 Ağustos'ta bitiyor. Erdoğan aday olursa, Ak Parti gelecek yıl yapılacak olan parlamento seçimlerine kadar göre yapmak üzere geçici bir başbakan atayacak.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

halidetonga@kanalahaber.com

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler