YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Yerli otomobile çakma diyerek...
3. Havalimanı'nın kredi sözleşmesi imzalandı. umhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının Türkiye'nin bu alandaki en büyük yatırımı ve 'çılgın projeler'in en önemlisi olduğunu belirtti.
Erdoğan: Yerli otomobile çakma diyerek...
19 Ekim 2015 / 11:20 Güncelleme: 19 Ekim 2015 / 11:33

Açılışta konuşma yapan Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, projeye ait ayrıntıları paylaşırken Erdoğan Yerli Otomobil ile ilgili çakma eleştirilerine de cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Ülkemiz için hayırlı olsun

Bu Türkiye'nin en büyük yatırımıdır. Yap işlet devlet ile devletin kasasından tek kuruş çıkmayacak. Projenin tamamlanmasıyla beraber İstanbul dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek. Projenin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

İstanbul küresel bir merkeze dönüşecek

Bu proje sadece bankacılık ve müteahhitlik sektörümüz açısından değil, aynı zamanda Türk sivil havacılık sektörü için de yeni bir dönemin kapılarını aralayacak. Bu projenin tüm etaplarıyla tamamlanması halinde Türkiye bilhassa İstanbul artık dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek

Projenin maliyeti...

10 milyar 247 milyon avro yatırım maliyeti, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV kira bedeli ile toplamda 32 milyar 399 milyon avroya ulaşacak bu proje, ülkemizin bu alandaki en büyük yatırımıdır. Hani 'Çılgın Projeler' diyorduk ya işte hayata geçen en önemlisi şu anda budur.

Proje 4 etaptan oluşuyor

Üçüncü Havalimanı Projesi toplam 4 etaptan oluşuyor. Belirlenen takvime göre İstanbul yeni havalimanının ilk etabı 2018 yılının ilk çeyreğinde inşallah hizmete girecek. İlk etap yatırımların başlamasıyla birlikte inşaat dönemi süresince yılda ortalama 80 bin kişiye ek istihdam sağlanacak. Havalimanının tamamen hizmete girmesiyle birlikte de bu rakam yıllık ortalama 120 bin kişiye çıkacak.

Yerli otomobile çakma diyerek...

Biz geldiğimizde 26 havalimanı vardı, şimdi 55 oldu. 2023'e kadar ülkemizdeki havalimanı sayısını 60'a çıkaracağız. 3. Havalimanı gibi yerli otomobil'i de milli değil, çakma diyerek itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

Gezi'nin hedeflerinden biri de buydu

2013 yılında 3-5 ağaç bahanesiyle başlatılan Gezi olaylarının hedeflerinden biri de işte bu havalimanıydı. Bunu da engellemek istediler, bunun da karşısına dikildiler. Paralel ihanet çetesinin yürüttüğü 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefi, şahsım ve dönemin hükümeti yanında bu proje için elini taşın altına koyan firmalarımızdı.

Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde 'Milli değil, devşirme', 'Yerli değil, çakma' diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı. Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor

1
 // 1
buna çakma diyorlarsa işe tekerleği bulmakla mi baslayacaktik anlamadım. Bilgi birikiminden yararlanmak sadece cahillere komik gelir.varsa birikimleri sunsunlar bakalım ortaya bişi cikartabilecekler mi?...
19 Ekim 2015 14:53
Yanındayız Reis.
 // Adem
Yanındayız Reis....
19 Ekim 2015 Pazartesi 14:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler