YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Yeni Türkiye'yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı meydana indi eleştirilerine cevap veren Erdoğan, "Mesele benim meydanda olmam değil, sizin olmamanız" dedi.
Erdoğan: Yeni Türkiye'yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz
06 Şubat 2015 / 14:45 Güncelleme: 06 Şubat 2015 / 16:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben belediye başkanlığım döneminden bu yana, ne zaman sorulduysa başkanlık sistemini hep savundum geldim. Diyorum ki: Türkiye eğer başkanlık sistemiyle yönetiliyor olsaydı, bugün bulunduğumuz yerin kesinlikle çok daha ilerisinde olurduk. Çünkü mevcut sistem hükümetlere çok ciddi patinaj yaptırıyor. Hele bir de cumhurbaşkanı ile hükümet arasında ciddi görüş ayrılıkları varsa, bu patinaj çok daha fazla oluyor, hatta geriye gidişlere yol açıyor." dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Evrak imzalayan Cumhurbaşkanı olmam!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birilerinin istediği gibi evrak imzalayan Cumhurbaşkanı olması durumunda, milletin emanetine ihanet etmiş olacağını vurgulayarak, "Benim yerim tam burası, benim yerim milletin yanı. Asıl sizin bulunduğunuz yere bakın, yanlış yerde duran sizsiniz. Ülkesine ve milletine ihanet içindeki bir çete ile kol kola yürümek sizi iktidara götürmez ancak felakete sürükler" dedi.

"Yeni Türkiye'yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz"

"(Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor) Hayır, ben cumhurbaşkanı olarak sadece istikbale yönelik kanaatlerimi söylüyorum. Ne diyorum; 7 Haziran seçimlerinde biz yeni Türkiye'yi istiyorsak, 400 milletvekilini vereceğiz. Diyoruz ki eğer yeni anayasa istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım, bunlarla böyle uğraşmaya gerek yok. Bir başkanlık sistemini istiyorsak 400 milletvekilini vermek lazım ki bu gerçekleşsin. Çözüm süreci istiyorsak 400 milletvekilini vermemiz lazım ki gümbür gümbür iktidarda olan bir parti bunu gerçekleştirsin"

Asıl mesele sizin meydanda olmamanız

Cumhurbaşkanı siyaset yapıyor diyorlar. Sadece istikbale yönelik kanaatlerimi belirtiyorum. Cumhurbaşkanı meydana indi" diyorlar. Asıl mesele sizin meydanda olmamanız.

Tatlı su demokratı kendine demokrat olmadık

Tatlı su demokratı kendine demokrat olmadık. Bursa'da ne diyorsak Van'da da aynısını söyledik. Biz milletin rızasını kazanmak için çalışıyoruz. Her kesimden insanımızla milletin sarayında, milletin evinde bir araya geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu ziyaretlerinden rahatsız olanlar var.

Bunu diyenler dört dörtlük cahil

Kasım ayında G20 toplantısı var. Bu ülkelerin çoğu başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Başkanlık sistemi istiyorsak çözüm sürecini istiyorsak 400 milletvekili vermemiz gerekiyor ki iktidardaki parti bunu gerçekleştirsin. En iyi demokrasi ABD'de diyorlar, en ileri Ekonomi ABD'de diyorlar. ABD Başkanlık sistemiyle buraya geldi. Onu neden örnek almıyorsun! Az gelişmiş ülkeleri mi örnek alacağız gelişmiş ülkeleri mi?

Başkanlık sisteminde 'denetim mekanizması yok diyenler' dört dörtlük cahil. Türkiye başkanlık sistemiyle yönetiliyor olsaydı bugün daha ileri bir seviyede olurduk. Ben belediye başkanlığı döneminden bu yana başkanlık sistemini savunuyorum.

Davulun seçilmişlerin tokmağın başkalarının elinde olduğu bu vesayet sisteminde ısrar etmenin anlamı yok. Bunlar milli iradeden korkuyor. Kendilerine inanmıyorlar güvenmiyorlar. İstiyorlar ki böyle sürüp gitsin ancak bu milletin yararına değil.

Dünyada başkanlık sistemini kullanan onlarda ülke var hangisinde krallıklar oluşmuş. Bizim tarihimize kültürümüze daha uygun olan sistemi seçelim. Biz başkanlık sistemini kendimize pay çıkarmak için istemiyoruz. 

 

 

 

14:09
 // n.s
InsaAllah musluman kardeslerimize daha cok yardim demek...
07 Şubat 2015 14:09
13:49
 // mustafa
400 milletvekili muhalefetsiz bir iktidar demek. adam gibi muhalefet olsa da akp 250 milletvekili çıkarsa....
07 Şubat 2015 13:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler