YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan yemin ederken bir tek o ayağa kalkmadı
12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulu'ndaki ant içme törenine yoğun ilgi gösterildi. Kurulda Erdoğan'ın yemini sırasında bir tek MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ayağa kalkmadı.
Erdoğan yemin ederken bir tek o ayağa kalkmadı
28 Ağustos 2014 / 21:13 Güncelleme: 28 Ağustos 2014 / 21:16

AK Parti'li milletvekilleri, Genel Kurul'un açılacağı saatten önce salona gelmeye başladı. Erdoğan'ın kızları Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan, torunu Ahmet Akif Albayrak, tören başlamadan önce Cumhurbaşkanlığı locasında yerlerini aldı. Eşi Emine Erdoğan ise birleşim açıldığında locaya geldi.

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da Genel Kurul'a, AK Parti Grup Başkanvekilleri eşliğinde, AK Partili milletvekilleri tarafından ayakta, alkışlarla karşılandı. Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve ön sırada oturan milletvekilleriyle tokalaştıktan sonra AK Parti Grubu'nun ön sırasında yerini aldı. Bakanlar Kurulu'ndaki başbakan koltuğu ise boş kaldı.

Çok sayıda davetli izledi

Erdoğan'ın ailesinin yanı sıra çok sayıda davetli töreni izledi. Törene, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, YSK Başkanı Sadi Güven, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bakan yardımcıları, eski milletvekilleri, bürokratlar, eski futbolcu Rıdvan Dilmen'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Törende, milletvekillerini eşleri de yalnız bırakmadı. Büyükelçilerin yemin törenine davet edilmemesi nedeniyle kordiplomatik locası, milletvekillerinin ailelerine ayrıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in eşi Gülten Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın eşi Münevver Arınç, AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun eşi Sare ve oğlu Mehmet Davutoğlu, töreni buradan izledi.

Erdoğan, yemini İçtüzük gereği siyah takım elbise giyerek yaptı, bordo renkli kravat taktı. Erdoğan'ın kızları ise krem renkli eşarp ve siyah takım tercih etti. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Görmez, cübbesiyle törene katıldı.

MHP'li Akçay, yemini oturarak izledi

Erdoğan, TBMM Başkanı Çiçek tarafından mazbatasını almak üzere Başkanlık Divanı'na ve yemini etmek üzere kürsüye davet edildiğinde, AK Parti'li milletvekilleri ve izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Yeminin ardından bazı HDP'liler de Erdoğan'ı alkışladı. Yeminde ayağa kalkmayan tek milletvekili ise MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay oldu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın usul tartışması açmak istemesine Çiçek'in izin vermemesi üzerine CHP'liler tepki gösterdi. Altay'ın Anayasa ve İçtüzük kitapçığını kürsüye atması ve CHP'lilerin toplu olarak salonu terk etmesi üzerine, Başkanlık Divanı'nda yer alan CHP'li Katip Üye Muharrem Işık da divandan ayrıldı. Işık'ın yerine, AK Parti'li katip üye Bayram Özçelik geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstiklal Marşı'nı çaldı. Erdoğan, Genel Kurul'u başıyla selamladıktan sonra Başkanlık Divanı kürsüne geçti, burada Çiçek ve katip üyelerle tokalaşarak, salondan ayrıldı.

Erdoğan, törenin ardından eşi Emine Erdoğan ile Başkanlık Divanı odasında bir süre dinlendi.

Erdoğan, kendisini tebrik etmek üzere Şeref Salonu'nda bekleyenlerle tokalaştı ve kısa süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri törenle Meclis'ten uğurlandı.

Kulisten izlediler

Yemin töreni öncesi CHP'li milletvekilleri Grup Başkanvekili Altay başkanlığında basına kapalı toplantı yaparak tavırlarını belirledi.

Salonu terk eden CHP'liler, yemin törenini kulisteki televizyondan izlediler. Erdoğan'ın yemini sırasında bazı CHP'li milletvekilleri "Yalan" diye bağırdı.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan da yemin töreni kulisten izlemeyi tercih etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul'dan ayrılırken, gazetecilerin, CHP'li Altay'ın Anayasa ve İçtüzük kitapçığını fırlatmasına ilişkin sorusunu cevaplandırmadı.

 

AA

Hazmetmeye bakın
 // Rızvan
Çatlasanızda patlasanızda, hazmetsenizde hazmedemesenizde yeni Türkiye KURULACAK!!!...
28 Ağustos 2014 23:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler