18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya19 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Vizeler kalkıyor
Erdoğan: Vizeler kalkıyor
02 Şubat 2011 15:40
Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te Türk-Kırgız İş Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, Kıgızistan'la Türkiye arasında vize uygulamasının yıl sonunda kalkacağını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan ile Türkiye arasında vize uygulamasının yıl sonunda kalkalacağıın açıkladı.  

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Türk-Kırgız İş Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, "vizelerin yıl sonuna kadar kalkmasını öngören anlaşmanın bugün imzalandığını söyledi. Erdoğan, "İnşallah bu yeni süreçte özel sektörün önü açılacak ve farklı bir işbirliği sürecini başlatacağız" dedi.  

Konuşmasında Kırgız demokrasisine vurgu yapan Erdoğan, Kırgızistan'daki parlamentor sistemin bölge ülkelerine örnek teşkil ettiğini belirterek, "Türkiye tecrübesine dayanarak şunu katiyetle ifade edebilirim, parlamenter sistemi ekonomik kalkınmaya çok büyük katkı sağlar. Ülke demokratikleştikçe, ekonomik kalkanma da istikrarlı bir şekilde büyür. Demokrasi ile ekonomik gelişme at başıdır. Biz bunun tecrübesini ülkemizde yaşadık. Bunun için son Anayasa referandumunda dedik ki, ileri demokrasi; dedik ki özgürlükler; dedik ki temel hak ve özgürlükler" diye konuştu. 

Kırgız meslektaşı Atambayeva'nın da katıldığı İş Forumu toplantısı öncesinde Kırgız Meclisi'nde bir konuşma yapan Erdoğan, "Açıkçası bu ziyaretin Türk-Kırgız ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olmasını yürekten temenni ediyorum" dedi. 

Erdoğan, "Her vesileyle ifade ettim, Türkiye, Kırgızistan'ın bağımsızlığına en az Kırgız kardeşleri kadar sevinmiş, en az onlar kadar bağımsızlığın heyecanını yüreğinde hissetmiştir. Aynı şeklide yaşanan sıkıntılar, zorluklar da en az Kırgız kardeşlerimiz kadar Türkiye'nin de sıkıntısı, kendisi üzüntüsü olarak görülmüştür" ifadelerini kullandı. 

"Her alan da Kırgızistan'la dost olmaktan öte, kardeş bir ülke olarak Kırgızistan'a gereken desteği vereceğimizi ifade etmek isterim" diyen Başbakan Erdoğan, "Geçen yıl Kırgızistan'a 10 milyon dolarlık nakit hibe yardımı yaptık. Bu yıl ise yine 10 milyon dolarlık hibe yardımda bulunduk. Ayrıca TİKA vasıtasıyla, ağırlıklı olarak hastane ve okulların restorasyonuna yönelik 15 milyon dolarlık yatırımlar oldu" dedi.

KIRGIZİSTAN'LA TİCARET HACMİ 160 MİLYON DOLAR 

Kırgızistan'ın içinde bulunduğu çeşitli sıkıntılar sebebiyle ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin bugüne kadar arzu edilen seviyeye ulaşamadığının altını çizen Başbakan Erdoğan, 2002'den bu yana 2010 itibariyle ticaret hacminin 4 kat artarak 160 milyon dolara ulaştığını söyledi. 

Kırgızistan'da faaliyet gösteren 300 civarında Türk firması vasıtasıyla ülkeye 450 milyon dolarlık doğrudan yatırım yapıldığını kaydeden Erdoğan, "Biz Türkiye olarak işadamlarımızı Kırgızistan'a daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. 8 yıl önce başbakanlığa gelmeden önce kullandığım bir ifade vardı. O da şudur: Ekonomide sıçramanın iki sır kelimesi vardır. Bir, güvendir. İki, istikrardır. Türkiye güveni sağlarsa, ardından istikrarı sağlarsa ekonomik sıçramayı yapacaktır. Bunun için mafya ile çetelerle çok ciddibir mücadelemiz oldu. Yolsuzluklarla çok ciddi mücadelemiz oldu. Bunun neticesinde Türkiye hamd olsun,  dünyada 26. büyük ekonomiyken, 17. büyük ekonomi oldu. Eğer bunları başaramasaydık olduğumuz yerde sayar veya daha geri giderdik" şeklinde konuştu. 

Kırgızistan'ın da mafya ve çetelere karşı, yolsuzluk ve rüşvete mücadele başlatması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Kırgızistan güveni sağlarsa, sadece Türk işadamı gelmez, Batılı işadamı da gelir, Ortadoğulu işadamı da gelir. Kırgızistan'ın alt yapısı buna müsaittir. Bunlar geldiğinde Kırgızistan sıçrama yapacaktır. Büyüme kendini hissettirmeye başlayacak. Bizler büyümüde 2010'da dünyada 3. olduk, Avrupa'da birinci. Kırgızistan niye olmasın, o da olacak" dedi. 

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Ama yapacağımız şey şu: Diyeceğiz ki, bir defa biz bu işi başaracağız. Benim mafyam iyidir demeyeceğiz. Benim hırsızım iyidir demeyeceğiz. Ya? Tepesine tepesine bineceğiz. Çünkü bu zulümdür. Bunlara fırsat vermeyeceğiz. Zulüm ile abad olunmaz. Çünkü bizim önceliğimiz insanı yücelt ki, devlet yücelsin."

"YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKMEK İÇİN İLGİLİ DÜZENLEMELER YAPILMALI"  

AK Parti hükümetinin, 2002 yılı sonunda iktidara geldiğinde uluslararası yatırımcıları çekmek için yoğun bir gayret gösterdiğini söyleyen Erdoğan, "Önce ilgili yasayı değiştirdik. Yatırımlarda yabancı, yerli ayrımını kaldırdık. Hatta 'yabancı' ifadesini kullanmayacağız dedik. Uluslararası sermaye diyeceğiz veya küresel sermaye diyeceğiz. Çünkü yabancı ifadesi bana itici geliyro. Kucaklayıcı olacağız. Yatırım ortamını iyileştirmek, ilgili tüm taraların katılımıyla bunu başarabilmek için bu ifadeyi kullanmamız lazım dedim. Yoğun çalışmalar yaptık, her yıl dünyanın en büyük uluslararası şirketlerinin yöneticilerini İstanbul'da topladık, topluyoruz. Tam bir gün, karşılıklı olarak şöyle bir düşünce jimnastiği yapıyoruz. Fikir alışverişi yapıyoruz. Bizzat benim de katıldığım toplantılarda Türkiye'nin yatırım ortamını konuştuk. Neler olursa, neler değişirse yatırımcı Türkiye'ye gelir, bunu değerlendirdik. TİKA'yı kurduk. Bu ajans bizzat bana bağlı olarak çalışan bir ajans. Bu ajansla tüm yatırımcılara ulaşıp Türkiye'nin cazibelerini anlatıyoruz. Küresel kriz öncesinde uluslararası yatırımlar Türkiye'de 22 milyar dolara ulaşarak Türkiye bu alanda bir rekor kırdı" dedi.

"TÜRKİYE'DE DE ULUSLARARASI YATIRIM KARŞI ÇIKANLARDA VARDI"

Uluslararası yatırıma karşı çıkanlar olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bir ülkenin kalkınmasında, üretimde, özellikle de istihtamda, uluslararası yatırımlar önemli rol oynuyor. Zira uluslararası yatırım gelirken pazarı da beraberinde getiriyor. Ülkeyi uluslararası yatırıma kapattığınızda, bundan zararı o ülkede yaşayan vatandaş görüyor. Uluslararası yatırımcı rahatsız olduğunda, ürktüğünde, bundan en büyük zararı o ülkenin vatandaşları görüyor" diye konuştu. 

Türkiye'de de uluslarası yatırımlara karşı hasmane duygular besleyen bir kesimin olduğunu belirten Erdoğan, "Biz 8 yıl boyunca bu anlayışla da mücadele ettik. 8 yıl boyunca uluslararası yatırımın ülkenin birlik ve bütünlüğüne kastetmediğini, tam tersine ekonomiye güç katarak bağımsızlığı güçlendirdiğini söyledik. Sermayenin dini yoktur, sermayenin kavmi yoktur. öyleyse uluslararası yatırımın ekonomi üzerinde olumlu etkisini göstererek, bu direnci önemli ölçüde kırdık" dedi.

"KIRGIZİSTAN'A EN BÜYÜK KARDEŞ TAVSİYEMİZ ULUSLARARASI YATIRIMLARA KOLAYLIK SAĞLAMASI"

Erdoğan, "Kırgızistan'a en büyük kardeş tavsiyemiz, uluslararası yatırımlraı çekmede her türlü kolaylığın sağlanmasıdır. Türk yatırımcıların burada yabancı yatırımcı gibi görülmesi inanıyorum ki, büykü bir yanılgı olacaktır. Biz birbirimize yabancı değiliz. Aynı atanın evlatlarıyız" dedi. 

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi: 

"İşadamlarımız, vatandaşlarımız zaman zaman sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Umarız ki tüm bu sıkıntıları aşacağız. Kırgızistan'da uluslararası yatırımcılar konusunda yeni bir yaklaşım belirlenmesi ve iş ve yatırım ikliminin cazip hale getirilmesi, yatırımcılara idari kolaylık ve güvencenin sağlanması hiç kuşkusuz ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır. 

Türkiye'nin kendi deneyimlerini Kırgızistan'la paylaşmaya hazır olduğunu söyledim. Örneğin bankacılık sistemlerinde tüm birimlerimizin hazır olduğnu söyledik. Burada muhatapları ile çalışmalar yapsınlar, tecrübelirini aktarsınlar. Onlar da Türkiye'ye gelip kurumları gezip görsünler. Mevcut işbirliği alanlarına ilaveten, Kırgızistan'ın kalkınmasına ve refahına katkıda bulunacak, enerji, iletişim, bankacılık, madencilik, turizm, finans, insan kaynaklraı ve tarım sektörlerinde ortak projelerde işbirliği yapılabileceğine inanıyorum. 
 

Kırgızistan'ın kalkınmasına katkı sağlayacak siz Kırgız dostlarımıza yardımcı olmaya hazırız. Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi Kırgızistan'ın refahına katkıda bulancak. Türk işadamları buraya gelirken gönül rahatlığıyla geliyorlar. Sadece maddi kazanç değil, inanın Kırgız kardeşleriyle kucaklaşmak için geliyorlar.  

Aynı atanın evlatları olarak, burada yatırım yapmanın daha kolay olacağını düşünerek, bunun ön zihni hazırlığını yaparak geliyorlar. Zaman zaman hatalar yapılmış olabilir. Tatsızlıklar yapılmış olabilir. Geçmişe değil, geleceğe bakacağız. Ben gelecek adına son derece umutluyum."

Vizelerin yıl sonuna kadar kalkmasını öngören anlaşmanın da bugün imzalandığını söleyen Erdoğan, "İnşallah bu yeni süreçte özel sektörün önü açılacak ve farklı bir işbirliği sürecini başlatacağız. 6 sözleşmeyi az önce imzaladık. Bol bereketli kazançlar diliyorum. Birkez daha değerli kardeşim Atambayev ve Kırgız halkına selamlarımı iletiyor, teşekkür ediyorum" dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler