YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Vize muafiyeti yoksa geri kabulü yapmayız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alman RTL kanalına konuştu.Erdoğan Avrupa'nın verdiği sözü yerine getirmediğini ve vize muafiyeti sağlanmazsa geri kabülün yapılmayacağını söyledi
Erdoğan: Vize muafiyeti yoksa geri kabulü yapmayız
13 Ağustos 2016 / 08:25 Güncelleme: 13 Ağustos 2016 / 09:23

Alman RTL kanalına konuşan Erdoğan, "Vize muafiyeti ve geri kabul çok önemli, süreç işliyor. Maalesef bu bağlamda Avrupa verdiği sözü yerine getirmedi. Eş zamanlı olarak biz de adım atmak istiyoruz. Oldu oldu, olmadı kusura bakmasınlar biz geri kabulü yapmayız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman RTL kanalına yaptığı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve AB'nin tutumu, vize muafiyeti ve Alman yargısı  hakkında  değerlendirmelerde bulundu.

AVRUPA VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEDİ

Erdoğan, Avrupa'nın verilen sözler noktasında taahhütlerini tutmadığı  eleştirisinde bulunarak, ''Vize muafiyeti ve geri kabul çok önemli, süreç  işliyor. Maalesef bu bağlamda Avrupa verdiği sözü yerine getirmedi. Eş zamanlı olarak biz de adım atmak istiyoruz. Oldu oldu, olmadı kusura bakmasınlar biz geri kabulü yapmayız.'' diye konuştu.
 
Avrupa'ya, darbe teşebbüsüyle Türk demokrasisine yapılan saldırıya  karşı Türkiye'ye yeterince destek vermediği eleştirisini de yönelten Erdoğan,  ''15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsü  oldu. 18 Temmuz'da ise Almanya Başbakanı  Merkel aradı. 'Yaşananların bizi endişeye sevk etmeyecek şekilde olması' mealinde  bir ifadede bulundu. Tabii bunlar bizi üzüyor. İntikam hırsıyla bir şey yapmıyoruz.'' diye konuştu.
 
Darbe girişimine karşı Avrupa'nın yanlarında olmasını beklediklerini  dile getiren Erdoğan, Paris'te teröre karşı bir araya gelen Avrupalılardan, aynı  şeyi Türkiye için beklediklerini, Avrupa ülkelerinin en azından birer temsilci  gönderebilmeleri gerektiğini ancak bunun yapılmadığını vurguladı.
 
FETÖ'nün darbe girişimi nedeniyle 240 vatandaşın hayatını  kaybettiğine, 2 binin üzerinde vatandaşın da yaralandığına dikkati çeken Erdoğan,  "Türk demokrasisine yapılan bu saldırının ardından sadece Avrupa Konseyi Genel  Sekreteri, bir Avrupa bakanı ve Katar Dışişleri Bakanı geldi. Bunun böyle  olmasından üzülüyoruz.'' ifadesini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdam cezasının tekrar gelip gelmeyeceği"  sorusuna da, ''Yenikapı'da geçen pazar günü mitinge yaklaşık 5 milyon insan  katıldı ve hepsi  'idam, idam, idam isteriz' dedi. Parlamentodan çıkarsa ben onay  makamıyım, bana gelir, ben de onaylarım.'' yanıtını verdi.
 
Erdoğan, bir başka soru üzerine de, Türk halkının kendisine her  seçimde diğerine göre daha fazla oy verdiğine işaret ederek, ''Yüzde 52 oy alan  birisi olarak nasıl oluyor da ben kutuplaştırıcı oluyorum.'' değerlendirmesinde  bulundu.

ALMAN YARGISINA BU NOKTADA SAYGI DUYMUYORUM
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'nın Köln kentinde iki hafta önce  gerçekleştirilen Darbe Karşıtı Miting'e telekonferansla bağlanmasına Almanya  Anayasa Mahkemesinin izin vermemesini de eleştirerek, ''Ben Alman yargısına bu  noktada  saygı duymuyorum.'' dedi.

 // Melek ☝
Cumhurbaşkanımız RTE sayesinde Türkiye ciddiye alınıyor. Allah dünya-liderimize güç, kuvvet, başarı, hayırlı sağlıklı sıhatlı mutlu huzurlu ömür versin. Allah tüm Müslümanların yar ve yardımcısı olsun....
13 Ağustos 2016 11:26
 // vatan sever
Batı türkiyeyi kendi çızdigi çember içerisinde yıllardır oyalıyor.Peki eden bunu yapıyor kendinden habersiz adım atmasını gelişmesini vede büyüme sini engellemek için....
13 Ağustos 2016 10:20
Üzüldüm
 // Rasim DUMAN
Cumhurbaşkanımız ile muhatap olacak ecnebîlere, "oturma âdâbı" ile ilgili bilgilendirme ve ikazlar, bizim teşrifâtçılarımız tarafından önceden niçin yapılmaz?!...
13 Ağustos 2016 Cumartesi 06:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler