YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Özal'ı dinleyen o polisler...
Başbakan Erdoğan ve 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal arasındaki konuşmayı usulsüz yollarla dinleyen 5 polis memuru açığa alınarak, kimlik ve silahlarına el konuldu.
Erdoğan ve Özal'ı dinleyen o polisler...
10 Temmuz 2014 / 15:43 Güncelleme: 10 Temmuz 2014 / 15:47

Milliyet'in aldığı bilgiye göre, 17 ve 25 Aralık süreci sonrasında emniyet teşkilatında başlatılan denetleme ve soruşturmalar çerçevesinde Ankara Emniyeti'nde kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele birimlerine yönelik yürütülen müfettiş incelemeleri sırasında, Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki bazı polislerin, usulsüz dinleme işlemi yaptıkları tespit edildi.

Başbakan ile Özal'ın konuşması teknik dinlemeye takıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen adli soruşturmada, mahkeme kararıyla Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın telefonlarının dinlenmesi sırasında Özal ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı görüşme teknik dinlemeye düştü.

Kayıtların imha edilmesi gerekiyordu

İçeriğinde suç unsuru bulunmayan söz konusu telefon görüşmesinin imha edilmesi gerekirken, yasal uygulamaya aykırı biçimde, "bilgi notu' halene getirilerek arşive alındığı anlaşıldı. Müfettişlerin bu tespitinin ardından yaşadışı telefon dinleme işlemine adı karışan beş polisle ilgili hem adli hem de idari soruşturma başlatıldı. Adli soruşturma çerçevesinde geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameyle polis memurları Harun A., Mehmet G., komiser yardımcısı Yasin Ç., komiser Ömer A. ve başkomiser Durak Y. hakkında gizliliği ihlali iddiasıyla cezalandırma talep edildi.

Tabancalarına el konuldu

Savcılık işleminin yanı sıra yürütülen idari soruşturmada, söz konusu 5 polis memuru açığa alındı. Ankara Valiliği'nce gerçekleştirilen açığa alma işlemi sonrasında polislerin resmi polis kimlikleri ile tabancalarına el konuldu. Polislerle ilgili hazırlanacak olan soruşturma raporu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderildikten sonra polislere idari disiplin cezası verilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler