YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Obama'nın 'Münbiç' diyaloğu
G20 Zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Obama arasında dikkati çeken bir konuşma geçti. Obama, "Münbiç'teki PYD'liler çekildi" deyince Erdoğan, "ÖSO askeri Münbiç'e çatışma olmadan girecek demektir" karşılığını verdi.
Erdoğan ve Obama'nın 'Münbiç' diyaloğu
06 Eylül 2016 / 08:32 Güncelleme: 06 Eylül 2016 / 09:37

G20 Zirvesi'nde görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın arasında Münbiç üzerine kritik bir diyaloğun geçtiği öğrenildi.

Buna göre Erdoğan, “Münbiç'teki PYD'liler çekildi, sadece Suriye Demokratik Güçleri adlı yapının Arap unsurları kaldı” diyen Obama'ya “PYD çekildiğine göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri Münbiç'e çatışmasız girecek demektir” yanıtını verdi.

YPG/PKK İLE İLİŞKİYİ KESİN

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre Erdoğan ve Obama'nın başkanlık ettiği heyetlerararası görüşmelere Fetullah Gülen'in iadesi ve Suriye'deki durum damgasını vurdu. Erdoğan, Suriye'de sürmekte olan Fırat Kalkanı harekâtı hakkında bilgi verirken, PYD konusundaki beklentilerini şu sözlerle aktardı:

"O HALDE MÜNBİÇ'E ÇATIŞMA OLMADAN GİRİLECEK"

Bunun üzerine Obama, YPG/PYD'nin Fırat'ın doğusuna geçtiğini anlattı. Obama'nın anlatımının ardından Münbiç kentindeki durum gündeme geldi. ABD heyeti, Münbiç'te YPG/PYD unsuru kalmadığını belirterek “Kalanlar Suriye Demokratik Güçleri'ni oluşturan Arap unsurlar” bilgisini paylaştılar.

Hürriyet'in haberine göre; ABD'nin verdiği bu bilginin ardından Erdoğan, ÖSO'nun Sacur nehrinin kuzeyini tamamen ele geçirdiğini anlatıp, ÖSO unsurlarının Münbiç'in olduğu cep şeklindeki bölgeye de yerleşmek istediğini de anlattı.

Erdoğan, Obama'ya “Artık PYD çekildiğine göre ÖSO birlikleri Münbiç'e çatışma olmadan girecek demektir” görüşünü iletti. Diplomatik kaynaklar, Obama'nın PYD konusunda Türkiye'nin isteklerini yerine getirme niyetini ortaya koyduğunu, ancak gerçeğin arazide anlaşılacağını söylediler.

ABD İLE MÜNBİÇ TRAFİĞİ

Edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay, ÖSO unsurlarının Münbiç'e çatışmasız bir şekilde girebilmesi için ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ile görüşme trafiği başlattı.

 

HÜRRİYET

 // tek devlet
Seninle grur duyuyoruz cumhurbaskanim Allaha emanet olun...
06 Eylül 2016 17:38
 // atak
Dehset bir cevap olmuş,helal sana REİS...
06 Eylül 2016 14:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler