YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Fidan'ın nerede ve ne zaman dinlendiği ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan, Taner Yıldız ve Milli Güvenlik Kurulu'nun kriptolu telefon görüşmelerinin TİB'den dinlendiği ortaya çıktı.
Erdoğan ve Fidan'ın nerede ve ne zaman dinlendiği ortaya çıktı
15 Aralık 2014 / 13:30 Güncelleme: 15 Aralık 2014 / 13:35

Gölbaşı Başsavcılığı'nın yürttüğü TİB soruşturması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Başbakan iken kullandığı kriptolu telefonların nereden ve hangi zamanlarda dinlendiğini ortaya çıkardı.

TİB'de 3 ay çalışma yapan bilirkişilerin raporuna göre; TİB'de 2013 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 161 kriptolu telefonun 31'i dinlendi.

Dinlenen 31 kriptolu telefonda toplamda 363 kez dinleme yapıldı. Dinlemeler özellikle devlet üst düzey yetkililerinden Başbakan, MİT Müsteşarı, Enerji Bakanı ve MGK'nın gizli görüşmelerini içeriyor.

Kriptolu telefonları TİB dinleyebiliyor

Al Jazeera'dan Mustafa Türk'ün haberine göre TİB'de 3 ay boyunca inceleme yapan bilirkişi heyetinin raporunda  “TİB'de kriptolu telefonları herhangi bir kurumdan yardım almadan dinleyecek sistem bulunuyor. TİB'deki görevliler istedikleri kriptolu telefonu dinlemeye alarak kayıtları tutabiliyor” ifadeleri yer alıyor.

İçerik incelemesi yaptırılmadı

TİB'de kriptolu telefonlarla yapılan dinleme kayıtlarına ulaşan başsavcılık, elde edilen ses kayıtlarının devletin gizli görüşmelerini içerdiği gerekçesiyle inceleme yaptırmadı. Başsavcılık kaynakları soruşturmanın ilerleyen safhasında ses kayıtlarının içeriğinin de incelenebileceğini, inceleme sonrası daha net sonuçlar çıkabileceğini belirtti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler