YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Davutoğlu 'Asrın Projesi'nin açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Türkiye'den KKTC'ye Su Temin Projesinin açılışını yaptı.
Erdoğan ve Davutoğlu 'Asrın Projesi'nin açılışını yaptı
17 Ekim 2015 / 13:30 Güncelleme: 17 Ekim 2015 / 13:30

Açılış töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. 

Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır araları:

"Projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Dün gökyüzünde büyük bir başarıya şahitlik ettik. Bugün de Akdeniz'de benzer bir başarıya şahitlik ediyoruz. Bu millet karadan gemileri yürüttü. Bu millet boğazın altından Marmaray'ı inşa etti. Şimdi Anamur'dan Kuzey Kıbrıs'a su naklini gerçekleştiriyor. Önümüzdeki yıl Avrasya tünelini boğazın altına inşa ediyor. Bu millet bir olursa iri olursa beraber olursa kardeşçe yürürse hep birlikte aşamayacağı hiçbir engel yoktur."

Lafla değil icraatle oluyor

"Ciddi bir su sıkıntı içinde olan KKTC'nin 50 yıllık su içme ve sulama ihtiyacını bu proje ile karşılıyoruz. 1,6 milyar TL'ye mal olan proje bir hayalin gerçekleşmesini temsil ediyor. Şimdi bir şey söyleyeceğim işte gerçek milli ve gerçek milliyetçilik budur. Lafla olmuyor uygulama ile oluyor."

Kıbrıs artık su sıkıntısı çekmeyecek

"Bu proje ile ilgili ilk talep Büyük Şehir Belediye Başkanı iken adalara su götürmemize ilişkin getirilmişti. Adalara su getirildi ve sıkıntı giderildi. Şimdi de Türkiye'den suyu alıp getirdik ve Kıbrıs ile buluşturduk. KKTC artık su sıkıntısı çekmeyecek. Özellikle Bakan Veysel Beye teşekkür ediyorum. Başbakanımız ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum."

Açılış töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşma yaptı.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır araları:

"Bu eserleri Kıbrıs şehitlerimize armağan ediyoruz. Bugün Anadolu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti su gibi aziz projeyle bir kez daha birbirine kavuşuyor, bir kez daha kenetleniyor. Muhteşem bir su köprüsü kuruyoruz, Girne'yi Anadolu'ya bu kez su ile bağlıyoruz. Bütün dünyaya haykırıyoruz; Türkiye ile Kıbrıs hiçbir zaman ayrılmayacak şekilde birbirine kenetlenmiştir, Kıbrıs'a Türkiye'nin suyu bereket ve izzet götürecektir"

1 Kasım'a hazır mısınız?

"Bu ülkeyi kaosa ve istikrarsızlığa sürüklemeye çalışanlara biriz diriyiz demeye hazır mısınız? Birliğe kardeşliğe daima hazır mıyız? Akdeniz'den Van Gölü'ne seslenelim. Bir miyiz? Kıyamete kadar omuz omuza mıyız? Yavru vatan ile birleştirdiğimiz gibi Balkanlar, Ortadoğu ve Asya'ya barış getirmeye hazır mıyız? Bu projeler adalet ve huzur projeleridir."

"Bu büyük projeler terörle durdurulmak isteniyor"

250 metre derinliğinde

"Türk mühendislerin, deniz içerisinde 250 metre derinlikte askıda boru geçişini planlayıp uyguladığı proje dünyada bir ilk".

"Kıbrıs'ta çözüm fikrine kararlılık ve samimiyetle bağlı olduğumuzu bir kez daha ortaya koyuyoruz. Burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum; Türkiye mevcut müzakere sürecinin bir an evvel adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözümle neticelenmesini samimiyetle temenni etmektedir"

Hendek açan teröristlerle bu proje yapılabilir mi?

Soruyorum sizlere terörle kimlik siyaseti yapmak suretiyle Allah için bu yatırımlar yapılabilir mi  Sokak aralarına, caddelere, belediyelerin iş makinelerini kullanmak suretiyle, hendek açanlarla millete hizmet gider mi  Soruyorum sizlere. İşte 1 Kasım bunun değerlendirileceği gündür, bunu hatırlatmak istiyorum. Onun için görevimizin ne denli ağır olduğunu bilmeniz lazım.

7.525 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Deniz geçişi deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çağındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından meydana geliyor.

Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye ilave istihdam imanı ve yıllık 80 milyon lira net gelir artışı sağlanacak.  Açılışın ardından ilk su verilecek bölge ise başkent Lefkoşa olacak. Asrın projesi ile 2045 yılına kadar KKTC'nin en büyük sorunlarından biri çözüme kavuşmuş olacak.

Biliyorsunuz
 // uykucu
Kuzey Kibris onumuzdeki sene Euro'ya geciyor. Sonra 2 Kibris birlesiyor. Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti vatandaslari da Avrupa Birligi vatandasi oluyor. Ve tabii ki; biz bu baraj ve su hattinin bu masraflari vergilerimizden odemeye devam ediyoruz....
17 Ekim 2015 Cumartesi 14:12
Seni bu Necip millete hizmetkâr eden Rabb'ime yüzbin şükür
 // Abdullah
Ülkemizin ve bölgenin sulhu umumiyesine ve selameti ammenin teminine kat i bir mukaddime olan bu hizmetleri ifa eden CB nına minnettarız...
17 Ekim 2015 13:02
 // erkan
Bizde bu kafa varken rumlarada su veririz...
17 Ekim 2015 11:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler