YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Baykal'a çağrı
Anayasa değişikliği teklifi üzerine tartışmalar sürerken TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den iktidar ve muhalefet liderlerine çağrı geldi... Şahin, Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Baykal'ı bir araya gelmeye davet etti
Erdoğan ve Baykal'a çağrı
15 Nisan 2010 / 11:24 Güncelleme: 15 Nisan 2010 / 12:23

"Tam uzlaşcaklar, anlaşma sağlanacak hem Baykal hem Erdoğan uzlaşma için yeşil ışık yaktı" derken, Baykal Anayasa değiklik teklifi ile ilgili şartlarını sıraladı, Erdoğan; "Bunlar sulandırma hareketi" dedi...

Beklenen uzlaşma böylece rafa kalkmıştı ki... Devreye TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin girdi...

Şahin, ciddi bir Anayasa değişikliği yapılırken, tansiyonun düşmesi, aklıselimin egemen olmasının beklendiğini ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bir araya gelmesinin ''çok güzel'' olacağını söyledi.

Şahin, gazetecilerin Anayasa değişikliği teklifi tartışmalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

CHP ve AK Parti Grup Başkanvekilleriyle görüştüğünün anımsatılarak, ''Bu saatten sonra uzlaşmak için yapacağınız bir şey kaldı mı?'' sorusu üzerine Şahin, CHP Grup Başkanvekillerinin kendisini ziyaret ederek, konuyla ilgili düşüncelerini aktardığını anlattı.

Şahin, daha sonra teklif sahibi AK Parti Grup Başkanvekilleriyle bir araya geldiğini, muhalefet partisinin görüşlerini ilettiğini belirterek, ''Sayın Başbakan'ın dönüşünden sonra bir değerlendirme yapacaklarını ifade ettiler. Gelişmeleri hep birlikte sizlerde izliyorsunuz. Benim yapabileceğim şeyler sınırlı. Gruplarımızın bana bir görev yüklemeleri veya benden bir görev talep etmeleri halinde faydalı olabilirim. Şu aşamada bunu fazla ihtimal dahilinde görmüyorum'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, birbirini samimiyetsizlikle suçladı. Bu da siyasette tansiyonun yükselmesine yol açtı. Meclis Başkanı olarak iki lidere de bir çağrınız olabilir mi?'' sorusuna Şahin, ''Böylesine ciddi, kısmi bir Anayasa değişikliği çalışmaları yapılırken, tabii ki tansiyonun mümkün olduğu kadar düşmesi, aklıselimin egemen olması beklenir. Doğrusu benim de beklentim budur'' karşılığını verdi.

Şahin, ''Bir araya gelmelerini temenni eder misiniz?'' sorusunu, ''Çok güzel olur'' diye yanıtladı.

''BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE KATKI YAPACAK TEPKİ''

Kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'e yapılan saldırının ardından meydana gelen olayların anımsatılması üzerine Şahin, bazı marjinal grupların, her fırsatı değerlendirerek, eylemler ortaya koyabildiğini söyledi.

Şahin, ''Eylemlerle, yetkili makamlar ilgilenecektir. Ama Sayın Türk'e yönelik saldırı sonrası kamuoyunda oluşan genel tepkinin, birlik ve beraberliğimize katkı yapacak bir tepki olduğunu görüyorum. Bundan da memnuniyet duyuyorum'' dedi.

Şimdi merak edilen ise Başbakan Erdoğan'ın ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bu çağrıya ne yanıt verecekleri?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler