YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ve Başçı görüşmesi bitti
Erdem Başçı'nın Erdoğan'a brifing vermek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen kritik zirve, sona erdi. Toplantıda, Başçı'nın Cumhurbaşkanı'na 130 sayfalık sunum yaptığı öğrenildi.
Erdoğan ve Başçı görüşmesi bitti
11 Mart 2015 / 21:02 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 21:05

Bir süreden beri gündemde olan ‘faiz’ tartışmaları sonrası gözler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak toplantıya çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabulü bitti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından Saray'dan ilk olarak Erdem Başçı ayrıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yaklaşık yarım saat daha Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kaldı.

2 saatlik brifingde 130 sayfalık sunum

Kabulde, Babacan ve Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a son ekonomik gelişmelere ilişkin brifing verdi. Merkez Bankası'nın yayınladığı sunuma ilişkin verdiği bilgiler arasında toplantıda, "Reformlar geleceğe ilişkin güveni ve istikrarı artıracak. Fazileri düşürmek için güven artırıcı adımlar atılmalı ve kamu borç yükü hafifletilmeli" denildiği öğrenildi.

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın, Erdoğan'a yaptığı 130 sayfalık "Ekonomik Gelişmeler" başlıklı sunum, Merkez Bankasının internet sitesinde yayınlandı.

Yiğit Bulut ve Cemil Ertem de katıldı

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi danışmanlarından Cemil Ertem ve Yiğit Bulut'un da hazır bulunduğu bildirildi.

Rötarlı başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yapacağı görüşmenin saat 16:45'te başlaması bekleniyordu. Görüşme saat 18:00'de başladı. Merakla beklenen görüşme yaklaşık iki saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün gerçekleştirdiği YÖK ziyaretinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından üniversite rektörleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı'nın bu toplantı uzadığı için Erdem Başçı ile planlanandan (16:45) geç buluştuğu ifade edildi.

"Çağırıp konuşacağız" demişti

Suudi Arabistan’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirtmiş ve “Çağırıp konuşacağız" demişti.

Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı kast ederek, "Bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” ifadelerini kullanmıştı.

"Başka yerlere bağımlılığın mı var?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası ve başkanı Erdem Başçı'yı "faiz" politikaları nedeniyle birçok kez sert bir şekilde eleştirmişti.

Merkez Bankası'nın 24 Şubat'taki toplantısının ardından yaptığı faiz indirimini de yetersiz bulan Erdoğan, Erdem Başçı'ya yüklenmiş ve "Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?" ifadesini kullanmıştı.

"Vatanı satmak yüksek faizle olur"

Erdoğan'ın, bu sözlerinden sonra yaptığı "Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur" açıklaması da dikkat çekmişti.

Erdoğan, faiz oranlarını yatırımların önündeki engel olarak tarif ederken, Merkez Bankası faiz indirimi için öncelikle enflasyonun düşmesi gerektiğini belirtiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler