YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan üzüntüsünü paylaştı: İhanet ediyoruz, ben de sorumluyum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum" dedi.
Erdoğan üzüntüsünü paylaştı: İhanet ediyoruz, ben de sorumluyum
21 Ekim 2017 / 15:42 Güncelleme: 21 Ekim 2017 / 16:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesinde Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'nde hitap etti. 

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları; 

Bizim fikir dünyamızda medeniyet şehirdir. Şehir de Medine'dir. İslam şehirlerinde ihtişam ile sadelik, yeni ile eski iç içedir ve bir aradadır. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya her an ölecekmiş gibi uhraya bakmak hayatı bu şekilde anlamlandırmak işte gerçek bu. Bunun yanında şehirlerinde zamanla tekerrür eden kendini yenileyen bir karakteri vardır. 

BEN DE BUNDAN SORUMLUYUM

Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır. İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum. 

ECDAT TÜM RUHUNU TAŞA VE AHŞABA NAKŞETMİŞ

Ben çocukluğumu arıyorum İstanbul'da. Bu kutlu şehrin her bir köşesinde merhum Turgut Cansever'in ifadesi çok anlamlıdır. Belediye Başkanlığımda zaman zaman bana danışmanlık da yapmıştı. Turgut hocamız derdi ki: Ecdat tüm ruhunu taşa ve ahşaba nakşetmiş.

Bazı şehirler vardır. İyi yazılmış kitap gibidir. Okumaya, anlamaya, onu yaşamaya doyamazsınız. Başlar ve bu kitabı bitirirsiniz. İstanbul'un her sokağında da saklı bir tarih, asırlık bir tecrübe vardır.

HATALARIMIZ OLDUĞUNU DEFALARCA SÖYLEDİM

Burası (İstanbul), Fatih Sultan Mehmet Han'dan beri ilmin, kültürün, siyasetin, sanatın ve ticaretin payitahtı olmuş bir şehir. Bugün de İstanbul onca yaşadıklarına rağmen halen ayaktadır. Türk-İslam medeniyetinin kalelerinden biri olmayı sürdürmektedir. İşte belediye başkanı olduğum zaman 8 milyon nüfus, şimdi 15 milyon nüfus... Böyle bir şehir. Dünyada eşi benzeri olmayan nadide şehirlerden bir tanesi.

Bizler çoğu zaman elimizdekinin kıymetini onu kaybedince anlıyoruz. Son yıllarda şehirleşme noktasınca ciddi sorunlarımızın olduğunu hatalarımızın, eksiklerimizin olduğunu defalarca söyledim. 

TÜRKİYE YENİ BİR DÖNEME GİRİYOR

Türkiye belediye hizmetlerinde dış politikasına kadar her alanda yeni bir döneme giriyor. Sadakaya muhtaç olmayan insanların olduğu bir toplum inşa etmeliyiz.

ONLARI GÖRÜNCE İÇİM YANIYOR

Bazen böyle gençleri sigara içerken görüyorum içim gidiyor, yanıyorum. Canımdan gidiyor. Gençlerimize musallat olan bu uyuşturucu bağımlılığından gençlerimizi kurtarmamız gerekiyor."

 

Kıymetli Ömer beyefendi kardeşim
 // Rasim DUMAN
Üzerine alınacağını bilseydim, o yorumlarımda seni ismen zikrederek, tenzih ederdim. Senin DİN-DEVLET-MİLLET-VATAN perverliğinden, kat'iyyen şüphem yok. Yorumlarını da gayet dikkatle ve ehemmiyyet ve kıymet vererek okuduğumu ve her hâberde de, "yorumunu aradığım" kıymetli kardeşlerimden biri olduğunu, bilmeni isterim. "İlgililer"in de, senin yorumlarında işâret ettiğin mühim hususları "dikkate almalarını" ve "gereğini yapmalarını" dilerim. Selâm ve dua ile, aziz ve kıymetli kardeşim....
21 Ekim 2017 Cumartesi 23:49
 // Ömer/ Yanlış Yanlıştır.
Sevgili Duman, Sn.Erdoğan, etrafına çöreklenmiş, yol arkadaşı gibi görünen fakat; menfaatleri uğruna hertürlü ahlaksızlığı mübah gören külliyenin şak şakçıp dönme danışman güruhu temizlemedikçe galiba daha çokk " özür-özeleştiri-pişmanlık” lar duyacağız. Inancım gereği olarak; Düşkünlerin durumlarından çıkarım için fırsat kollayarak bir şey elde etmekten ise ölümü tercih ederim. Şuraya not düşüyorum: "Keşke referandumda HAYIR çıksaydı.” diyeceklere şahit olacağız. Bir Straji hatası, %51 lik hezimet ve "meşruiyet” tartışması ile birlikte Sn.Erdoğan'ı zora sokma...
21 Ekim 2017 22:29
Kahraman Cumhurbaşkanımız-3
 // Rasim DUMAN
Bazı kardeşlerimiz, - muhtemelen, farkında olmadan - yeni bir fitne kapısının açılmasına sebep oluyorlar. Şu zamanda, ağzımızdan çıkan sözlere ve yazdığımız yazılara, her zamankinden çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Merhûm Necmettin ERBAKAN Hocamız'ın Devlet Adamlığını da, yüksek insânî ve ahlâkî meziyyetlerini de, mücâhid rûhunu da anlatmaya, böyle 700 karakterlik yorum sayfaları bir tarafa, kitaplar yetmez. Rabbim gani gani râhmet eylesin ve mekânı Cennet olsun inşallah. Şimdi bu mübârek insan ile, Kahraman Cumhurbaşkanımızı, âdetâ bir "rekabet" sahasına sokmaya ve "tercih" yapmaya hiç gerek yok; ikisi de bizim başımızın Tâcıdır, ikisinden de vâzgeçemeyiz....
21 Ekim 2017 Cumartesi 20:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler