YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan uyarmıştı! Fırat'ın batısı neden önemli?
Türkiye’nin Suriye’de PYD için çizdiği ‘kırmızı çizgi’ Fırat’ın batısındaki Cerablus. Türkiye, DAEŞ kontrolündeki bölgeye ÖSO güçlerinin girmesini istiyor.
Erdoğan uyarmıştı! Fırat'ın batısı neden önemli?
12 Kasım 2015 / 08:18 Güncelleme: 12 Kasım 2015 / 08:54

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Fırat’ın batısına kimse geçemez. Teşebbüs ettiler, gereği yapıldı” dediği nokta, Türkiye’nin Karkamış sınır kapısı karşısındaki Suriye’nin DAEŞ kontrolündeki Cerablus kenti. PYD, Nusaybin karşısındaki Kamışlı’dan, Mürşitpınar karşısındaki Kobani’ye uzanan 400 kilometrelik bölgeyi kontrol ediyor ve Cerablus ile ‘sınırı’ Fırat nehri çiziyor.

Cerablus ise DAEŞ kontrolünde ve örgüt Suriye’nin Mare kentine kadar olan 90 kilometrelik sınır hattına hakim. ÖSO ise Mare’den Batı'ya doğru daha dar bir alanda hakim. Devamında Hatay sınırına kadar olan küçük bölgede ise yine PYD kontrolündeki Afrin var. PYD, ABD desteğiyle bu bölgeyi de alarak Afrin’le birleşmek ve Türkiye’nin güney sınırında ‘tek güç’ olmak istiyor.

PYD, bölgeyi DAEŞ’ten alsa da Afrin’le birleşemiyor, çünkü arada ÖSO var. PYD, Esad güçleriyle birleşerek ÖSO’ya saldırabilir. Ayrıca PYD, Arap yoğunluklu bu bölgede de etnik temizlik yapabilir. Türkiye, bu nedenlerle ÖSO’nun desteklenmesini ve DAEŞ’in Fırat’ın batısından Halep’e uzanan doğu-batı karayolunun güneyine kadar çekilmesini istiyor.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler