YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Ümmetin parçalanmasına sessiz kalamayız
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ümmeti parçalayan, ümmeti birbirine düşürenlerin bu gayretlerine seyirci kalamayız. Anneyi evladına, evladı annesine - babasına düşman kılan bu anlayışa seyirci kalamayız" dedi.
Erdoğan: Ümmetin parçalanmasına sessiz kalamayız
13 Mart 2016 / 16:57 Güncelleme: 13 Mart 2016 / 17:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

VAKFIN YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLERİ TAKDİR EDİYORUM

Sizler fedakarlıklarınız, gayretleriniz, özverili çalışmalarınızla ortak yaralarımıza merhem oluyorsunuz. Dünyanın dört bir yanında dikilen iilik fidanlarının uzun zaman meyve vereceğine inanıyorum. 

İnanç, köken, menşe ayrımı yapmada ihtiyaç sahiplerinin yanında oluyor. Ülkemizde ve dünyanında yürüttüğü faaliyetleri takdir ile takip ettiğimi belirtmem gerekir. Medeniyetimizin yeniden inkışafı yolunda yaptığı hizmetlerle takdiri hak ediyor. 
30 yıllık bir emeğin ürünü olan 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi'ni cumhuriyet tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak değerlendiriyorum.

ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ MUTLAKA KAZANMALIYIZ

Özellikle yurt dışında vakfımız yardımıyla ülkemize getirtilip imam hatip eğitimi verilmesini çok ama çok önemli görüyorum. Son olarak Suriye'den ülkemize gelen muhacir çocukları için hayata geçirilen kampanya için ayrıca teşekkür ediyorum.

Türkiye Diyanet Vakfı son 5 yılda yurt içinde ve yurt dışında yaptığı 610 milyon lira yardımla önde geliyor. Dini kurumların inşasını vakfımızın alameti farikası olarak görüyorum.

Sayıları 3 bin 500'e yaklaşan bu ibadethane ve eğitim öğretim yurtlarının kesintisiz sürmesini bekliyorum. 

Günümüzde çocuklar, gençler ve kadınlar mutlaka kazanmamız gereken kesimlerin başında geliyor. Öğrencilerin ahlaklı, vatana ve millete faydalı bireyler olması konusunda vakıflara özel önem düşüyor. 

ÜMMETİ PARÇALAYANLARIN GAYRETİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ

Terör örgütlerinin pusuda beklediği bu dönemde çocuklarımıza, gençlerimize, genç kızlarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız. Paralel yapıların hizmet ve adanma kılıfları altında nesillerimizi kendi kirli emellerine alet etmesine seyirci kalamayız.

Ümmeti parçalayan, ümmeti birbirine düşürenlerin bu gayretlerine seyirci kalamayız. Anneyi evladına, evladı annesine - babasına düşman kılan bu anlayışa seyirci kalamayız. Yeni nesilleri maddi ve manevi olarak beslerken, bu şer odaklarına karşı da azami derecede dikkatli olmalıyız.

Burada bir şey özellikle dikkati çekiyor; Diyanet Vakfımızdan bu anlayışla Milli Eğitim Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız ile hareket ederek, çalışmalarını daha da yaygınlaştırmalarını bekliyoruz.

İNSANLIK BARIŞA İHTİYAÇ DUYUYOR

Bugün huzurun mumla arandığı Kudüs'te biz asırlarca Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Musevisiyle tüm dinlerin mensuplarını kardeşlik ve barış içinde yaşatmayı başarmıştık. 

Bugün de insanlığın ihtiyaç duyduğu barış özleminin bizim medeniyetimizin çağrısına yankısını bulduğunu görüyorum ve buna inanıyorum. Bu dönemde asıl büyük görev yine bize düşüyor. Dünyanın siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve ahlaki her bakımdan mihengini kaybettiği, büyük savrulmaların yaşandığı günümüzde biz önce kendi ölçülerimizi, kendi değerlerimizi sağlam tutmalıyız. 

Biz de bu savrulmaların içine yuvarlanıp, istikametimizi şaşırırsak kaybeden sadece kendimiz olmayız. Bugün büyük bir dönüşümün sancıları içinde kıvranan tüm kardeş toplumlar, gözlerini Türkiye'ye dikmiş durumda. Umutla çıkış yolu arıyorlar. Rehber olarak da bizleri görüyorlar, sizleri görüyorlar. 

Biz nereye yönelirsek, onlar da aynı tarafa yöneliyorlar, yönelmek istiyorlar. Bu büyük medeniyetin günümüzdeki varisi olarak gördükleri Türkiye'nin kendilerine de rehberlik etmesini bekliyorlar. Ne kendi evlatlarımızı, ne de bu insanları hayal kırıklığına uğratmaya hakkımız var, böyle bir vebali asla üstlenemeyiz.

BİZ DAİMA MASUMLARIN YANINDA YER ALACAĞIZ

Müslümanı terörist, İslam dünyasını terörün, cinayetlerin, kavgaların kaynağı olarak göstermeye çalışanlara karşı kendi değerlerimizle mücadele edeceğiz. 

Onlar masumları öldürebilir, biz daima masumların yanında yer alacağız. Onlar milyarlarca insanın mağduriyeti pahasına kendilerine bir refah düzeni kurabilir ama biz asla adaletten ayrılmayacağız. Onlar çıkarları için tüm dünyayı ateşe atmayı göze alabilir, biz hakkın, merhametin, şefkatin, iyiliğin yanında yer alacağız. Çünkü bizim inancımız, bizim medeniyetimiz, bizim tarihimiz, bizim kültürümüz, bize bunu emrediyor.

MEDENİYETİMİZİN YÜKLEDİĞİ SORUMLULUĞA DÖRT ELLE SARILMALIYIZ

Bugün İslam dünyası mezhepçilik fitnesinin, siyasibölünmüşlüğün, sosyal çalkantıların sancısı içinde kıvranıyorsa dönüp önce kendimizi sorgulayacağız. Demek ki yeteri kadar sesimizi duyuramıyoruz, demek ki yeteri kadar hakkın, hakikatin, adaletin mücadelesini veremiyoruz.

Fertten başlayarak, kurumlarımıza kadar hep birlikte bu muhasebeyi yapmalı, medeniyetimizin bize yüklediği sorumluluğa dört elle sarılmalıyız. Kaybettiğimiz her an, iyilik karşısında kötülüğün, masum karşısında zalimin fersah fersah mesafe kat edişini izlemek durumunda kalırız.

tenkit
 // .....
islam ordusu kuruldu.kesin israile vuracaklar....
13 Mart 2016 23:03
Başımızın tâcı
 // Rasim DUMAN
Kahraman Cumhurbaşkanım, bil ki Ümmet-i Muhammed'in (.S.A.V.) kalbindesin. Dualarımız seninle ve İslâm Sancağı'nı dik tutan herkesle. ALLAH (c.c.) muininiz olsun....
13 Mart 2016 Pazar 19:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler