YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Ugandalı mevkidaşını böyle güldürdü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ugandalı mevkidaşı Museveni ile ortak açıklama yaptı. Açıklama sırasında Erdoğan'ın "Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir" şeklinde açıklanan Uganda atasözünü söylemesi Ugandalı mevkidaşını güldürdü.
Erdoğan Ugandalı mevkidaşını böyle güldürdü
01 Haziran 2016 / 15:41 Güncelleme: 01 Haziran 2016 / 15:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ugandalı mevkidaşı Museveni ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Afrika'nın incisi olarak değerlendirilen Uganda'nın sadece fiziksel güzellikleriyle değil, istikrarıyla da bu vasfı hak ettiğini düşünüyorum.

Uganda atasözü söyledi

Uganda'nın milli marşında bile çevreyi korumayı, insanlara yardım etmeyi öğütlediğini duyabiliyorsunuz. Malum, Afrika'nın 54 ülkesi var. Şuanda 39 ülkesinde büyükelçiliğini bulunduran bir ülkeyiz. Doğu Afrika'nın huzur, güvenlik ve kalkınmasına büyük önem veriyoruz. Özellikle 2011'den itibaren, Somali'nin ayağa kalkması için, hem de bölge ülkeleri için büyük çaba harcıyoruz. Tabi burada bir Uganda atasözü söylemeden de geçemeyeceğim. Uganda atasözü der ki; "Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir"

"3 başlığı önemsiyorum"

Şüphesiz ki Doğu Afrika'da istikrarı tehdit eden en önemli şey terördür. Bu konuda 3 başlığı çok önemsiyorum;

Mezhepçilik, ırkçılık ve terörizm unsuru.

Aslında bizim değerlerimizde, ne Arap'ın Arap olmayana, ne de Arap olmayanın Arap olana üstünlüğü vardır. Biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Bizim için asla makam, mevki, ırk takdir sebebi değildir.

Biz Uganda'nın geleceğinin daha parlak ve aydınlık olduğunu düşünüyorum. Bu resmi ziyaretin de geçirdiğimiz en verimli ziyaretlerden biri olduğuna inanıyorum.

BM nasıl adım atarsa atsın, biz bugüne kadar Somali'yi yalnız bırakmadık, bırakmayacağız da.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler