YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Türkiye'yi paralel yapılar değil millet yönetir"
Erdoğan: Kardeşlerim Mardin hizmete mi oy verecek, ideolojiye mi oy verecek? 18 gün çok çalışacağız. Ne olur bana Baba demeyin. Biz size baba olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.
Erdoğan: Türkiye'yi paralel yapılar değil millet yönetir"
12 Mart 2014 / 18:27 Güncelleme: 12 Mart 2014 / 18:36

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı işverenlerin sosyal medya yoluyla tahrikler yaptığına dikkati çekerek, “Sokaklara çıkmak, insanları sokağa itmek asla çözüm değildir. Seçime 18 gün kala sokakları ateşe vermeye çalışmak demokratik bir duruş, demokratik bir tavır değildir” dedi.

Erdoğan, partisinin Mardin Karayolları Parkı'nda düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmasına, Mardin’in ilçelerini sayarak oralardaki tüm vatandaşlara selamlarını ileterek başladı.

Mardin’in kardeşliğin, hoşgörünün, dayanışmanın şehri olduğunu, Mardin’in barış, tarih, ilim ve medeniyet şehri, Mardin’in evliyanın, alimlerin, ariflerin, Ashab-ı Kiram'ın şehri olduğunu belirten Erdoğan, “Seninle iftihar ediyoruz Mardin. Allah sizlerden razı olsun Mardin. Bu coşkunuz, sevdanız, samimiyetiniz için Rabbim sizlerden razı olsun. Ahde vefanız için, bu davaya omuz verdiğiniz için, Başbakanınıza, bu kardeşinize sahip çıktığınız için hepinize tek tek teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Erdoğan, son 5 yılda Mardin’e Başbakan olarak 5 kez geldiğini, daha önceki gelişlerini bile saymaya gerek olmadığını, her gelişinde toplu açılışlar yaptıklarını, il merkezi ve ilçelerde mitingler düzenlediklerini, her gelişinde Mardin’i hizmet ve eserlerle buluşturduğunu söyledi.

Bugün bir kez daha demokrasi için, milli irade için, büyük Türkiye hedefleri için Mardin’e geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Maşallah bugün Mardin’i çok farklı görüyorum. Siirt’ten sizlere selamlar getirdim. Tabii eniştesiyiz ya Siirt’in, zor ayrıldık, sizi burada beklettim hakkınızı helal edin” dedi.  

Miting için meydanda toplanan kalabalığı muhteşem olarak niteleyen ve bu tablonun “Mardinlilerin Türkiye’de oynanan oyunu gördüğünün” katını olduğunu belirten Erdoğan, “Mardin sandık üzerindeki oyunu görüyor. İnşallah Mardin sandıkta oyuna sahip çıkacağını, kirli oyunu bozacağını bugün burada tüm dünyaya gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara “Mardin, demokrasiye sahip çıkıyor muyuz, milli iradeye sahip çıkıyor muyuz, Çözüm Sürecine, huzur projesine sahip çıkıyor muyuz, büyük Türkiye, yeni Türkiye hedefine sahip çıkıyor muyuz?” diye soran Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Mardin, 30 Mart’ta mührü AK Parti’ye vuruyor muyuz? Hanım kardeşlerim, 18 gün kapı kapı dolaşmaya gece-gündüz var mıyız, beyler gece-gündüz demeden kapı kapı dolaşmaya 18 gün var mıyız? Allah razı olsun, uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz-gece, gideceğiz gündüz-gece. Durmak yok, yola devam. Mardin, 30 Mart’ta inşallah tuzakları bozacak, senaryoyu altüst edecek. Sandıklara sahip çıkacağız, kuş uçurtmayacağız, müşahitler olarak sahip çıkacağız. İnşallah birilerinin o bozuk planlarını biz bozacağız, çünkü sandıkta demokrasinin gereğini yerine getireceğiz.

Seçime sadece 18 gün kala Türkiye’de huzuru bozmak için senaryolar hazırlanıyor. Milletin 30 Mart’ta da AK Parti diyeceğini anlayanlar, sandığa gölge düşürmek için yeni provokasyonları, yeni tahrikleri devreye sokuyorlar. Türkiye’de huzuru bozmak için, sokakları karıştırmak için o malum çevreler yeni tuzakların peşinde. Hem Mardin’e, Türkiye’ye sesleniyorum; bu senaryolara, tahriklere, tuzaklara karşı 77 milyon aziz milletimin uyanık, sabırlı, sağduyulu olmasını özellikle rica ediyorum. Bütün siyasi partilere, sorumlu davranma çağrısını yapıyorum, bütün medya kuruluşlarına sorumlu davranma çağrısını yapıyorum. Olayları tahrik etmeye çalışan işveren örgütlerine, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, sorumluluk çağrısı yapıyorum. Kimin ne meselesi varsa, meselesini 30 Mart’ta sandıkta çözsün.”

Başbakan Erdoğan, bazı işverenlerin sosyal medya yoluyla tahrikler yaptığına dikkati çekerek, “Sokaklara çıkmak, insanları sokağa itmek asla çözüm değildir. Seçime 18 gün kala sokakları ateşe vermeye çalışmak demokratik bir duruş, demokratik bir tavır değildir” dedi.

Türkiye’yi milletin idare ettiğini, 30 Mart’ta milletin sandık yoluyla konuşacağını, iktidara da muhalefete de mesajını çok net şekilde vereceğini vurgulayan Erdoğan, “Sandık dışında yol arayanlar, hem tehlikeli hem de boş yollara sapıyorlar. Onlara gereken dersi bizler, 30 Mart’ta 12 yıldır bu ülkedeki eser siyasetiyle vereceğiz” diye konuştu.

AK Parti’nin eser ürettiğini, muhalefetin ise sadece laf ürettiğini, laf ile peynir gemisinin yürümeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu Mardin’de AK Parti’nin dışında hizmet var mı? Şu Mardin’de hizmeti AK Parti getirdi. Havalimanının genişletilmesinden tutunuz, şu anda o modern yapılanmasına varıncaya kadar, yollarımıza varıncaya kadar, tarihi eserlerin restorasyonuna varıncaya kadar, Artuklu Üniversitesinin Mardin’e getirilmesine varıncaya kadar, hastanelerimiz, okullarımız bütün bunlara varıncaya kadar, enerjide attığımız adımlara varıncaya kadar bunların dışında soruyorum, Mardin’e BDP’nin eli değdi mi? İnanın kardeşlerim, bunların buraya vereceği hiç bir şey yok, bu oyuna gelmeyin.

12 Haziran seçimlerinde sandık ortaya geldi ve millet bir tercih yaptı. 12 Haziran seçimlerinde Türkiye yüzde 50 oy oranıyla AK Parti’ye iktidarı teslim etti. Sizlerden aziz milletimizden aldığımız yetkiyle Türkiye’ye hizmet ediyor, Türkiye için eser üretiyoruz. Türkiye'yi huzura, istikrara, daha ileri demokrasiye kavuşturmanın mücadelesini veriyoruz. Eğer bundan rahatsız olan varsa millete gider, bunu millete anlatır, milletten yetki alır ve bu makamlara onlar gelir. Milletim bize git derse biz 1 saniye bile burada kalmayız. Niye? Çünkü, milli iradeye saygımız sonsuz.”

Erdoğan, makam koltuklarına, bulundukları makamlara yapışmadıklarını belirterek, AK Parti'nin 30 Mart seçimlerinden birinci parti çıkmaması halinde genel başkanlığı bırakacağını söyledi. Bu sözleri üzerine bazı vatandaşların “hayır, bizi bırakma” diye bağırması üzerine de Erdoğan, “Sabırlı olun, arkası gelsin. Çünkü ben size inanıyorum, ben milletime inanıyorum, inanıyorum ki biz bu sandıktan yine birinci parti olarak çıkacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın “Peki soruyorum, ey Kılıçdaroğlu” demesi üzerine alandan “yuh” sesleri yükseldi. Bunun üzerine de Erdoğan, “Ne kadar seviyorsunuz, ne kadar seviyorsunuz bu adamı. Bu adam, hala genel müdür, genel başkan olamadı. Siyaset niye yapılır? Partisini birinci parti yapmak için yapılır değil mi? “ diye konuştu.

“Soruyorum ey Kılıçdaroğlu, sen eğer bu seçimlerden birinci parti olarak çıkamazsan bırakıp gitmeye var mısın?” diyen Erdoğan,  “Evet diyemiyor, niye? Çünkü, genel başkan değil de onun için, o hala genel müdürlükte kaldı. Bahçeli’ye sesleniyorum, maalesef onun da böyle bir hedefi yok. Ne diyor? Kendine göre matematik hesaplar yapıyor, ‘yüzde 51 oy alamazsın’ diyor. Böyle bir matematik olur mu? Sen şimdi birinci parti olmaya var mısın, yok musun onu söyle. Siz bu kadar eskiyiz, partiyiz diyorsunuz, biz ise 16 aylık partiyken yüzde 34.5 ile birinci parti olduk ve parlamentoya girdik. Biz,16 aylık partiyken  parlamentoya girerken, MHP parlamentoya bile giremedi. O dönem biz ve CHP iki parti vardı” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler