YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Türkiye'nin Afganistan'a destekleri sürecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Afganistan'a destekleri sürecek. Birçok alanda işbirliği sürecek. Biz Afganistan'ın alt ve üst yapısında girişimci firmalarımızla yer alamaya devam edeceğiz. Bu konuda önemli adımlar atacağız." dedi.
Erdoğan: Türkiye'nin Afganistan'a destekleri sürecek
24 Aralık 2015 / 18:14 Güncelleme: 24 Aralık 2015 / 21:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye'nin kadim dostu Afganistan ile işbirliğine çok büyük önem verdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Afganistan çok ciddi yaralar aldı, bu yaraların tedavisi için de adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Silahlı Kuvvetlerimiz başından itibaren orada güvenlik olarak yerini aldı, şuan da yine orada bildiğiniz gibi bir heyetimiz bulunuyor. Afgan kardeşlerimizin belirlemiş olduğu kronolojik yapı neyse kendileriyle müzakere içerisinde sonuna kadar orada kalmaya devam edeceğiz. Ne zaman ki 'tamam' dendiğinde o zaman bizler de askerlerimizi çekeceğiz. Son 13 yıldır bu sarsılmaz bağları daha da güçlendirmenin çabası içindeyiz."

"İşbirliğimiz kararlı bir şekilde devam edecek"

Türkiye'nin Afganistan'ın güvenlik, kalkınma ve kapasite gelişimi alanlarındaki çabalarına destek ve katkılarının gözden geçirildiğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Afganistan'la işbirliğimiz, askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel bütün bu alanlarda kararlı bir şekilde devam edecek. Biz, Afganistan'ın altyapısında, üst yapısında müteahhit ve girişimci firmalarımızla yer almaya devam edeceğiz. Bu konuda bir dayanışmamız var. Bu dayanışma bundan sonraki süreçte inanıyorum ki Afganistan'ın şekillenmesinde de önemli bir rol oynayacak. Dışişleri bakanlarımızın az önce imzaladığı mutabakat muhtırası da aslında her iki ülkede inanıyorum ki bu dayanışmayı ortaya koyacak bir yönde atılmış önemli adımdır. İnşallah bundan sonraki süreçte siyasi istişarelerin de güçlenerek devamı, bunu çok daha farklı bir yere getirecektir."

"Uluslararası toplum desteğini vermeli"

Afganistan'ın uluslararası toplumun desteğiyle son 14 yılda her alanda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası toplum geçmişte yaptığı hatayı tekrarlamayarak Afganistan'ı dönüşüm 10 yılı süresince yalnız bırakmamalıdır. Bu konuda desteğini vermeleri gerekir. Bilhassa kalkınma ve güvenlik tesisi konularındaki çabalarını desteklemeyi sürdürmelidir" dedi.

"Afganistan'ın geleceğinin çok daha aydınlık olduğuna inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben, Afganistan'ın geleceğinin bugünlerden çok daha aydınlık, çok daha müreffeh olduğuna inanıyorum. Tüm zorluklara, sıkıntılara, imkansızlıklara rağmen Pakistan-Afganistan-Türkiye olarak hele hele terörle mücadele konusunda atacağımız adımlar inanıyorum ki Pakistan'ı da Afganistan'ı da ve dolaylı olarak bizleri de rahatlatacaktır" dedi. 

"Türk askeri yanımızda durdu"

Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai ise Türkiye'nin Afganistan'da güvenliğin sağlanması konusunda ciddi rol oynadığını belirterek, "Son dört yılda Türk askerleri, omuz omuza yanımızda durdu. Özellikle geçen sene, Afganistan'da güvenliğin sağlanması konusunda ciddi bir rol oynama kararı aldınız. Size bir kez daha Afgan halkının yanında olduğunuz için teşekkür ederim" dedi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai onuruna akşam yemeği verdi.

 

AA

dost ve dostluk
 // murat sepil
şuana kadar cumhur başkanı rte kime dost değip sarıldıysa ömrü az oldu allah afgan başkanı gani ye yardım etsin o da gidicigaliba...
25 Aralık 2015 Cuma 04:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler