YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Türkiye'den rahatsız olanlar bu adayın arkasında
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Pensilvanya 3 gün üstüste beddua seanslarıyla bu adayın arkasında, Doğan medyası var gücüyle, bütün imkanlarıyla bu adayın arkasında, Der Spigel dergisi bu adayın arkasında" dedi.
Erdoğan: Türkiye'den rahatsız olanlar bu adayın arkasında
08 Ağustos 2014 / 18:11 Güncelleme: 08 Ağustos 2014 / 18:20

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan’a Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ve Kayseri milletvekilleri eşlik etti.

  "Bu önemli seçimde de Kayseri’yi yine finale bıraktık" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Pazar günü sandığa gidiyoruz. Milletin adayını cumhurbaşkanlığına taşıyoruz. Rabb'im Türkiye için bir milat olan 10 Ağustos’u hayırlara vesile kılsın. 2007 yılındaki süreci siz çok yakından takip ettiniz. 11. cumhurbaşkanını seçmek üzere hazırlıklarımıza başladık. Adayımızı açıkladık ve ‘Cumhurbaşkanı adayımız kardeşim Abdullah Gül’ dedik. Kayseri Milletvekilimizi, yol arkadaşımızı 11. cumhurbaşkanı olmak üzere aday gösterdik. Geçmişte cumhurbaşkanlığı süreçleri nasıl işlediyse aynısını yaptık. İşte o esnada demokrasiden, milli iradenen hazzetmeyenler devreye girdiler. Cumhuriyet tarihi boyunca yapmaya çalıştıklarını yaptılar.

AK Partili cumhurbaşkanı seçtirmeyeceğiz dediler. 367 garabetini ortaya çıkardılar. Demirel ve Sezer’in seçiminde olmayan şartları öne çıkardılar. Anayasa Mahkemesi de 367 şartını bize dayatı. Vazgeçebilirdik, geri adım atabilirdik, uzlaşma adı altında dışarıdan dayatılacak sipariş adaylara boyun eğebilirdik ama bunu yapmadık. Biz milletin partisiyiz, bize milletten başka kimse istikamet çizemez dedik.

Danıştay'a saldırı yapıp gözdağı vermeye çalıştılar, hukuku çiğnediler, 'Öyleyse hodri meydan' dedik. Millet yüzde 47 ile bizim arkamızda olduğunu gösterdi. 1938’den beri Türkiye için kriz sebebi olan, her seferinde tartışmalara yol açan cumhurbaşkanlığı seçimini artık parlamentodan alalım millete verelim, dedik. Bunun kararını çıkardık. Millet ne dedi, yüzde 69 oy oranı ile vekiller değil, biz seçeceğiz dedi.

Onu da engellemeye çalıştılar. Anayasa değişikliği dönemin cumhurbaşkanı tarafından veto edildi ama halk oylamasını aşamadılar. Böylece bir dönemi kapattık 2007 yılında cumhurbaşkanlığı makamını bir vesayet makamı olmaktan çıkardık. 7 yıl Sayın Abdullah Gül ile son derece başarılı bir dönem geçirdik. Bu süreci hazmedemeyenler devamlı nifak tohumları ektiler.

Ülkemiz için yaptıklarımızdan dolayı hep fitne sokmaya çalıştılar. Bunlardan biri de Bahçeliydi. Sayın Cumhurbaşkanımızı çok seviyor. Onun için araya nasıl bir fitne atarım diye çalışıyor. Devlet Bahçeli, biz bu makamlara milletle geldik. Siz yüzde 13’te kaldınız. Zerre kadar yüz olsa 16 yıldır o koltukta oturuyorsun çeker gidersin, ‘Ben bu işi başaramadım başkası gelsin’ dersin ama bunu yapacak irade yok.

'Kılıçdaroğlu sen gidecek misin?' dedim, hayır, onlar bu yola iktidara talip olmak için çıkmıyorlar. Onlar sadece partilerinin koltuğunda oturmak için çıkıyorlar. Onlarda hizmet siyaseti yok. Biz bu yola çıktığımız andan itibaren birileri pusuya yattılar. Partimiz içinde nifak çıksın diye çok uğraştılar.

Hiçbir zaman bunu başaramadılar. Bizim nasıl bir dava ahlakının sahibi olduğumuzu hiçbir zaman anlamadılar. Biz kökü Selçuklu’da olan ulu bir çınarın dallarıyız. Biz bu yola dün çıkmadık. Biz asırlardır bu kutlu yolda yürüyenlerin takipçileriyiz. Bizim davamızda sinsilik yok, arkadaşının kuyusunu kazmak yoktur.

Millete hizmet yolunda bencillik yoktur. Haçlılar geldiler, bu toprakları işgal ettiler, umudumuzu yitirmedik. Moğollar geldi işgal etti, umudumuzu yitirmedik. Çanakkale’de, Sevr’de boyun eğmedik. Ezanımızı susturdular ama biz susmadık. Camilerimizi yıktılar ama biz yıkılmadık. Hapsettiler, tehdit ettiler, seçtiğimiz başbakanı idam ettiler sinmedik. Her seferinde, 'Allah’ın yardımı yakındır' dedik. 'Sabreden zafere erişir' dedik. İnşallah bu dava bu şekilde istikbale yürüyecek" diye konuştu.

  "İsimler fanidir. Baki olan davadır" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asırlar boyunca isimler üzerine bina edilmiş davaların peşinden gitmedik. Bizim dava sancağımızı omuzlayacak nice Genç Osmanlarımız var. Biz nifak için pusuda yatanları sevindirmeyeceğiz. AK Parti içinde sorun çıksın diye el ovuşturanlara, Bahçeli’ye, Kılıçdaroğlu’na prim vermeyeceğiz. Bizim ülkemiz için yapacak daha çok işimiz var. Büyük güne bir gün kaldı. Milletimizin takdiri ile milletin adayı emaneti devralacak. Reklam filmine MHP tahammül edemedi. Orda ezan vardı, seccade vardı, namaza durmuş Anadolu anası vardı. Bunlara MHP itiraz etti YSK da kabul etti. Ne oldu? Biz filmi durdurduk mu? Devam ediyor. Buyurun, ‘Şu ezanlar ki şehadetleri dinin demeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.’ Kardeşlerim işte bu Bahçeli bu, MHP bu, bunların kutsalı yok. Bunlarda sadece istismar var. Millet inşallah işte o filmde gördüğünüz gibi devletin parlayan yıldızını inşallah ehline devredecek. 28 Ağustos’tan itibaren devlet ve millet bir daha muhabbetle kucaklaşacak.

10 Ağustos öncesinde muhalefetin durumu içler acısı. Evlere şenlik aday siyaseti bilmiyor, İstiklal Marşı’nı bilmiyor. '30 günde seçim olur mu?' diyor. Keşke ona 40 gün daha ekleseydik de bunun ne olduğu da ortaya çıksaydı. En iyi bildiği konunun edebiyat ve tarih olduğunu söylüyordu. Orada da çaktı.

Yahya Kemal’in Süleymaniye’de Bayram Namazı diye bir şiiri yok, Süleymaniye’de Bayram Sabahı diye şiiri var. Çarkçı Kemal’i biliyorduk ama bir de çarkçı Ekmel çıktı. Ordu’da partimize ihanet eden birini yanına almış, AK Partili Ertuğrul Özkök diyor. Herhalde Ertuğrul Özkök kalpten gitmiştir. Tamamen bilyeler dağılmış durumda. Hal bu. CHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Buna mı oy vereceksiniz? Ey MHP’ye gönül veren kardeşlerim. Siz milliyetçisiniz.

İstiklal Marşı’nı bile bilmeyen bu adaya nasıl oy vereceksiniz? Ekmel bu sıradan bir şiir değil, bu İstiklal Marşı. Bu adayı kimlerin desteklediğini görün. Pensilvanya 3 gün üst üste beddua seanslarıyla bu adayın arkasında. Almanların dergisi de bu adayın arkasında. Bölgenin tüm diktatörleri bu adayın arkasında. Nerede milletin hasmı varsa bu adayın arkasında.

Büyük Türkiye’den rahatsız olanlar bu adayın arkasında. İşte onun için CHP ve MHP’ye, SP’ye, BBP’ye gönül veren kardeşim bu monşer adaya oy vermeyecekler. 10 Ağustos Türkiye’nin 77 milyonun kazanacağı bir milat olacak."

Kılıçdaroğlu, ağzından çıkanı kulağın duysun

Erdoğan, “Bizim aynı apartmanda Alevi komşularım vardı. Gayet iyiydik. Anacağım onların elbiselerini dikerdi. Biz böyle büyüdük, böyle yetiştik, ayrım nedir görmedik. Kılıçdaroğlu ağzından çıkanı kulağın duysun” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kılıçdaroğlu, bu ülkede Alevi vatandaş diyemiyordu. Şimdi söyleyebiliyor. Bunlar zenginliktir, fakirlik değil. Birlikten çokluk doğar. Hemen kalemşörleri devreye girdi. Ayrımcılık yapıyor diye. Bu topraklarda Alevisiyle, Sünnisiyle birlikte yaşadık. Yeter ki silahlı eylemlere sarılmasınlar. Bunlar olmadığı sürece biz bir olacağız, iri olacağız. Ben aynı apartmanda Alevi komşularım vardı. Gayet iyiydik. Anacağım onların elbiselerini dikerdi.

Biz böyle büyüdük, böyle yetiştik, ayrım nedir görmedik. Kılıçdaroğlu ağzından çıkanı kulağın duysun. Muhalefetin siyasetine prim vermeyeceğiz. Bölücü terör örgütünü arkasına alan parti benim partililerimi tehdit ederek istifa ettiriyordu.

Kayseri nasıl ki bir oldu, beraber oldu nasıl ki dünya markası haline geldiyse Türkiye’de dünya markası olacak. Önceki akşam Keşan’da hamd olsun bir özel sektör firması tarafından üretilen insansız hava aracı uçuruldu ve yaklaşık 30 bin feete kadar çıktı. 24 saat 30 dakika kalarak havada rekora imza attı. Türkiye dünyanın her yerinde mazlumlara ulaşıyor. Herkes sırtını dönerken Türkiye Gazze’deki, Suriye’deki, Irak’taki mazlumların yardımına koşuyor. Tek gayemiz ülkemizi adaletle kalkındırmak”.

Doğru eşit değiliz

Erdoğan, “Doğru, eşit olarak yola çıkmadık. Ekmel sen 10 partiyle yola çıktın, biz tek parti olarak yola çıktık” dedi.

  Herkesi sandığa gitmeye çağıran Başbakan Erdoğan, “Özgür iradenizle yeni Türkiye için oylarınızı kullanın. Sandık görevlilerine sesleniyorum. Sabahın erken saatinde sandık başında yerlerinizi alın. Oy pusulalarına sahip çıkın. Eşit şartlarda seçim yarışında değiliz. Doğru biz AK Parti olarak destekleniyoruz. Ekmel sen 10 parti ile yola çıktın, biz tek parti. Doğru eşit şartlarda yürümüyoruz. Onların yandaş medyaları da malum, bizi destekleyenler de malum. Kırk çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez. İnşallah 10 Ağustos’ta milli irade olarak oyunuzu kullandığınızda, ‘Milletin seçtiği ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandım’ diyeceksiniz. ‘O seçimde ben dedeniz, dayınız, amcanız oy kullandım’ diyeceksiniz. Bu seçimde kullanacağımız oyların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler