YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Türkiye şahlanışını sürdürecek"
Başbakan Erdoğan, Ford Otosan Yeniköy Fabrikasının açılış töreninde konuştu.
Erdoğan: "Türkiye şahlanışını sürdürecek"
22 Mayıs 2014 / 16:26 Güncelleme: 22 Mayıs 2014 / 16:48

Başbakan Erdoğan, "Yerli otomobil markası geliştirmemiz konusunda bir teklifim, hatta ısrarım var. Yerli otomobil markası konusunda ortaya tabii bazı itirazlar konuluyor, eksikler bahsediliyor. Ama artık bunları birer birer ortadan kaldırmak suretiyle bu işin altyapısını kuruyoruz. Çünkü biz Türkiye'nin teknolojiyi sadece kullanan, üreten değil, aynı zamanda tasarlayan ülkeler arasına girmesini istiyoruz. Biz Türk zekasına, Türk iş gücüne artık inanıyoruz. Tasarımcısına inanıyoruz, bu noktadaki mühendislerimize inanıyoruz ve bu işi başarma noktasında dünyayla yapacağımız işbirliğiyle bu işin kesinlikle bu ülkede adımının atılacağına ve netice alabileceğimize inanıyoruz. Bu doğrultuda özel sektör kuruluşlarımızın AR-GE faaliyetlerini destekliyor, teşvik ediyoruz. Ayrıca bilhassa otomotiv sektörüne yönelik önemli çalışmalar içindeyiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Şu anda Soma'da yaşanan elim kazanın ardından sokakların bir kez daha hareketlendirilmeye, tahriklerin bir kez daha devreye sokulmaya çalışıldığını görüyoruz. İçeride ve dışarıda Türkiye'nin imajına, itibarına yönelik çok ağır saldırıların yapıldığına tekrar şahit oluyoruz. Türkiye'de demokrasinin güçlenmesinden, ekonominin istikrarla büyümesinden, Türkiye'nin bölgede ve dünyada söz sahibi olmasından rahatsız olanlar, bu yürüyüşü durdurmak ya da yavaşlatmak için çeşitli kampanyalar yürütüyor. Burada şunu açık açık bir kez daha ifade etmek isterim; tüm bu saldırılar benim şahsımdan öte bu güzel ülkeme, Türkiye'ye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar, hükümetimizden önce Türkiye'nin itibarına, imajına yönelik saldırılardır. Yine bu saldırılar, belli bir kesime yönelik değil, 77 milyona, 77 milyonun ekmeğine, emeğine, Türkiye'nin ekonomisine kast eden saldırılardır. Mısır'da ve Ukrayna'da ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında, Türkiye'nin neyle karşı karşıya bırakılmak istendiği daha net görülecektir. Bizim artık enerjimizi bu tür tahriklere, tuzak ve kumpaslara değil, 2023 hedeflerimize yoğunlaştırmamız gerekiyor" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları,

- Bu fabrika yıllık 110 bin araç kapasitesiyle Ford'un yeni hafif ticari aracının dünyadaki tek üretim merkezi olacak.

- Yerli otomobil markası konusunda eksikleri kaldırarak altyapısını kuruyoruz Bu konuda Türk yatırımcılara güveniyoruz

- Yerli otomobil hayaline olmadığı kadar yakınız. Kendi markamızı oluşturarak tüm bu çalışmaları taçlandırmak istiyoruz

- Son 1 yıl, gezi olayları ardından 17 Aralık darbe girişimiyle istikrar tehdit edildi. 30 Mart tüm saldırılara cevap verdi.

- İçeride ve dışarıda karalama kampanyaları başarısız oldukça Türkiye şahlanışını sürdürecek

- Türkiye yeni rekorlara koşuyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler