YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırttı attı.'
Başbakan Erdoğan 3. havalimanının temelini atttı. Erdoğan Havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017'de açılacağını söyledi.
Erdoğan:  "Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırttı attı.'
07 Haziran 2014 / 17:27 Güncelleme: 07 Haziran 2014 / 17:51

Erdoğan, "Düşmanlarımız da şu anda bizi seyrediyor. Bu büyük projeyi engelleyemedikleri için onlar da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Şunu herkes bilsin; Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye başarısızlığı kabullenmiş, talihine boyun eğmiş, kendisine çizilen role mahkum olmuş bir Türkiye asla değil. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırtıp attı ve olması gereken yere ulaştı. Bu bölgede artık biz varız, bu dünyada artık biz de varız" dedi.

"Bir havalimanı değil, aslında bir zafer anıtı inşa ediyoruz"

Erdoğan, "Bugün biz bir havalimanı değil, aslında bir zafer anıtı inşa ediyoruz. Biz sadece havalimanı değil, milletin özgüvenini inşa ediyor, asırlar süren o mutsuzlukları, kırgınlıkları, karamsarlığı bugün artık tamir ediyoruz" dedi.

Mayıs ayında bazı 'gezizekalılar' türedi

Başbakan Erdoğan, "Biliyorsunuz geçen yılın Mayıs ayında bazı 'gezizekalılar' türedi. Bu 'gezizekalılar' maalesef bu havalimanını hazmedemediler. Çünkü onların böyle devasa bir havalimanının yapılmasını tahayyül etmeleri mümkün değildir" dedi.

Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları,

- Sevgili İstanbullular, çok değerli katılımcılar, ülkemiz adına geleceğimiz adına, tarihe şahitlik ettiğimiz bu anda sizleri sevgi ile saygı ile selamlıyorum.

- Bugün sadece İstanbul değil Türkiye tarihi bir anı yaşıyor.

- Dünyanın en büyük havalimanı burada yükselmeye başlıyor.

- Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden bu havalimanında 80 bin kişi istihdam edilecek

- Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar nice büyük projelere tanıklık etti. Ancak bugün temelini attığımız bu proje çok farklı bir öneme sahip. Bu proje Cumhuriyet tarihimiz en büyük projelerinden olma özelliğe sahip.

- 3. havalimanı dünyanın en büyüğü olacak. 6 pisti ile yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile yine dünyanın en büyüğü olacak.

- Bu millete bu yakışır. Burada sadece büyük bir havalimanı değil, büyük bir şehir inşa edeceğiz. Bir şehirde olması gereken ne varsa hepsi burada olacak.

- Çevreci, yeşil, sosyal altyapısıyla dünyanın en modern havalimanını Türkiye'ye kazandırmış olacağız.

-Geçen yılın mayıs ayında bazı 'Gezi zekalılar' türedi, maalesef bu havalimanını hazmedemediler.

- Onlar hala Türkiye'yi 12 yıl önceki gibi görmek istiyorlar. Biz ise Türkiye'nin marka olduğu günleri istiyoruz

- Biz sadece bir havalimanı değil bir zafer anıtı, milletin özgüvenini inşa ediyoruz

-Geçen yıl sokağa çıkan günlerce polisle çatışanlar arkalarında kan, ölüm bırakanlar neye alet olduklarını anlamadılar

- Kendilerini solcu, çevreci, ulusalcı, anti kapitalist Müslüman zannedenler piyon olarak kullanıldıklarını anlamadılar.

- Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırttı attı.

- İlk etap senede 70-90 milyon arasında yolcuya hizmet verecek. Açılışı

video.jpg

İşte o Havaalanının özellikleri

3. Havalimanı 2018'de tamamlandığında 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve 10 milyar 247 milyon euroya mal olacak.

Bugün temeli atılacak Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler