YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Türk Akımı'nı biz rafa kaldırdık
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi. Erdoğan, projeyi Rusya'nın değil Türkiye'nin rafa kaldırdığını belirtti.
Erdoğan: Türk Akımı'nı biz rafa kaldırdık
05 Aralık 2015 / 14:17 Güncelleme: 05 Aralık 2015 / 15:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, küresel inovasyon endeksinde 2012 yılında 74. sıradaydı. Bu yıl 58. sıraya yükseldi. Bu tablo, ülkemizin verimlilik odaklı üretimden inovasyon odaklı üretime geçiş sürecinde olduğunun bir ifadesidir. Ama daha katetmemiz gereken çok mesafe var. Özellikle eğitim-öğretim alanında çok ciddi eksikliklerimiz bulunuyor" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

AR-GE'YE AYRILAN BÜTÇE

Türkiye'nin araştırma-geliştirme konusunda çok daha atak, çok daha kararlı adımlar atması gerekiyor. Bilindiği gibi 2002 yılında araştırma-geliştirme harcamalarının milli gelirimiz içindeki payı, Başbakan olduğum dönemde sadece binde 5'ti, biz bu oranı 2014 yılı itibarıyla ki hedefimiz aslında yüzde 2'ydi, ama şu an itibarıyla yüzde 1'e çıkarmış bulunuyoruz. Hedefimiz, 2023 yılına kadar milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan payı 3'te 2'si özel sektörden gelecek şekilde yüzde 3 düzeyine yükseltmektir.

RUSYA TEK KAYNAĞIMIZ DEĞİL

Türkiye, zengin enerji kaynakları olan bir ülke değil. Tam tersine bu bakımdan dışa bağımlıyız. İşte Rusya ile yaşadığımız son sıkıntıda ilk akla gelen, herkesi endişeye sevk eden mesele, doğalgaz konusu oldu. Niçin  Çünkü ısınmada ve elektik üretiminde büyük ölçüde doğalgaz kullanıyoruz. Burada şu hususun altını özellikle çizmek istiyordum. Evet petrolümüzün yüzde 90 buçuğunu, doğalgazımızın da yüzde 98 buçuğunu dışarıdan alıyoruz. Doğalgazda en büyük tedarikçimiz Rusya, ham petrolde ise Irak'tır. Ama her iki ülke de tek kaynağımız değildir.

TÜRKİYE KABİLE DEVLETİ DEĞİLDİR

Şunu da herkesin bilmesi lazım. Türkiye bir kabile devleti değildir. Biz sınırlarımız üzerinde, egemenlik haklarımız üzerinde operasyon yapanlara karşı gerekli uyarılarımızı daha önce yaptık. Bir değil, iki değil, üç değil, bu uyarılar hep yapıldı ama bütün bunlara rağmen bu gelişme ne yazık ki böyle bir neticeyi doğurmuştur.

TÜRK AKIMI'NI BİZ RAFA KALDIRDIK

Rusya ile aramızdaki sorunların doğalgaz, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı gibi projelere yansıyacağına dair henüz bir işaret yok. Kamuoyunda Türk Akımı Projesi'nin Rusya tarafından durdurulduğu yönünde haberler çıkıyor. Değerli kardeşlerim, bir defa bu yalan yanlış haberlere inanmayın. Tam aksine Türk Akımı, taleplerimizin karşılanmaması sebebiyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmış bir projedir. Bunun doğrusunu bilmeniz lazım. Dolayısıyla burada da yaşanan son olaylardan kaynaklanan herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Buna rağmen biz Rusya'nın krizi tırmandırma üslubunu ve yöntemlerini asla tasvip etmiyoruz. Şu anda biz onların diliyle de konuşmuyoruz. Biz, diplomatik dille konuşuyoruz. Bu konuda sabırlıyız. Biz milliyiz, biz yerliyiz ve bu ülke bu konuda ne zaman, nasıl, neyi konuşacağını da çok iyi bilir.

ALSAN NE OLUR ALMASAN NE OLUR

Şimdi burada kalkıp da gıda noktasında her taraf Rusya'ya yaptırım uygularken, Türkiye olarak biz yaptırım uygulamadık. Biz yine bütün gıda ürünlerini, vesairelerini gönderdik. 'Niye gönderiyorsunuz' dediklerinde de dedik ki; 'bizim stratejik ortağımızdır, onun için gönderiyoruz.' Şimdi bakıyorsunuz ki tekstilde filan vesaire oralarda da 'biz Türk malı tekstil ürünlerini almıyoruz.' Şimdi bunların hepsi duygusal şeylerdir. Türkiye sizin bu, velev ki 1 milyar dolarlık ithalatınız olsun, bunlarla yıkılacak bir ülke değildir. Alsan ne olur almasan ne olur?  Başka kapılar, başka kaynaklar çıkar. Şu anda onlar da çıkıyor zaten.

ANA MUHALEFETE RUSYA TEPKİSİ

Esasen bizim en önemli sıkıntımız, içimizdeki bazı kesimlerin ülkelerine ve milletine olan güvensizliğidir. Düşünebiliyor musunuz, böyle bir zamanda ülkenin siyaseti bir olamazsa, beraber olamazsa, ne zaman bir olacak, beraber olacak? İşte muhalefetin içinde, bakınız ana muhalefet, neredeyse utanmasa gidecek Putin'in yanında yer alacak. Çünkü bu Esed'in yanında zaten yer aldı, oradan tanıyoruz. Bunun yanında da yer alır. Böyle bir şey olabilir mi? Yani bugün değilse ne zaman tavrınızı tam ortaya koyacaksınız? Bütün STK'larımızla, her şeyiyle biz bugün bir olacağız, beraber olacağız ve dayanışma içinde olacağız.

BİZ FATİHLERİN, YAVUZLARIN, MUSTAFA KEMALLERİN TORUNLARIYIZ

Türkiye artık kritik eşiği aşmıştır. Bugünkü dünya dünün dünyası değil, bugünkü Türkiye de dünün Türkiyesi değil. Geldiğimiz yer itibarıyla bize dost olan bundan sadece fayda sağlar, husumet besleyen ise sadece zarar görür. Biz ruhumuzla, kalbimizle, gönlümüzle Yunus Emrelerin, Hacı Bektaşi Velilerin sevgiyle, dostlukla, aşkla döşeli yolunda emin adımlarla gidiyoruz. Ama aynı zamanda biz, Alparslanların, Kılıçarslanların, Osman Gazilerin, Fatihlerin, Yavuzların, Gazi Mustafa Kemallerin torunlarıyız. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum.

savaş ortamına girersek bunlar tutuklanmalı,medya ve haberleşme kesilme
 // hursit dilaver
sayın cumhurbaşkanım. bir savaş ya da savaş arefesinde , herşeyden önce bir gecede şu hainlerin evlerinden toplanması gerekir.1978lerde kars seyahati yapan ecevitin, karstaki silah depolarının sorumlusunun MHPli biri olduğunu duyunca eli ayağı titremişti.nasıl olur demişti..medyasından, STKsına kadar, putin aşıklarının toplanması lazım. ayrıca ülkeyi her an putinle ortak olmaya aday cemaat-i haşhaşiye de derdest edilmeli. facebook,tweeter,watsap kapatılmalı.malum haini bol milletiz. ...
05 Aralık 2015 Cumartesi 18:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler