YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Tüm Türkiye'ye sesleniyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep'te toplu açılış ve temel atma töreninde "Tüm Türkiye'ye sesleniyorum gelin Türkiye'nin bu büyük dönüşümüne destek verin Türkiye'nin yeni anayasa ve başkanlık sistemini sağlayacak meclisi oluşturun" dedi.
Erdoğan: Tüm Türkiye'ye sesleniyorum
07 Mart 2015 / 13:50 Güncelleme: 07 Mart 2015 / 15:03

Bir dizi etkinliğe katılmak üzere kente gelen Erdoğan, özel "Ana" uçağıyla Gaziantep Havalimanında karşılandıktan sonra, Cumhurbaşkanlığı forslu otobüsle toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere beraberindeki konvoyla Demokrasi Meydanı'na hareket etti.

Konvoy, güzergah boyunca sık sık vatandaşlar tarafından durduruldu. Vatandaşlarla selamlaşan Erdoğan, çocuklara çeşitli hediyelerde verdi.

Bu arada konvoyun durduran guruplar arasında taksiciler de dikkati çekti. Nizip Yolundaki güzergahta uzun bir taksi kuyruğu oluşturan esnafa otobüsten hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizin gösterdiğiniz sevgiye, en kalbi şükranlarımı ileterek cevap vermek istiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim İnşallah direksiyonlarınızı kazasız ve belasız ebediyete kadar kullanmayı nasip etsin" dedi.

Daha sonra toplu temel atma ve açılış törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Bu şehir farklı bir şehir tarih kültür ve hepsinden önemli insanıyla Gaziantep'i her yerden örnek gösteriyorum. 95 yıl önce kapınıza dayanan düşmanı mertçe def ettiniz.

- Zülme rıca zulumdur ve zalim ve zulum yanında yer alanlar da zalimdir. Biz madurların yanında yer aldık ve almaya devam edeceğiz.

Sayın Gül'ü tenzih ederim

- Şartlar değiştiğinde onlar Suriye'den size farklı seslenecek diyecekler ki onlar bize kapılarını açtılar onlar çorbasını paylaştılar seninle iftihgar ediyorum Gaziantep ben Esmaları'da selamlıyorum. Onlar da ne yazık ki zalimlerin attıkları bombalar ile şehit oldular gönlünüzde ne muradınız var Rabbim hepsine kavuşmanızı nasib etsin. Değerli kardeşlerim geçen yıl mart ayında sizlerle muhteşem bir mitingte bir araya geldik ardından ağustos ayında muazzam bir mitingte sizlerle bir araya gelmiştik. 10 Ağustos'ta yüzde 60'ın üzerinde bir oy oranı ile bu kardeşinize sahip çıktınız size şükranlarımı sunuyorum. Allah sizlerden razı olsun sizin bu desteğiniz olduğu sürece bizi kimse bizi bu yoldan çeviremez. Şimdi muhalefet partileri çıkmış Cumhurbaşkanının meydanlarda ne işi var bunlar herhalde Çankaya'da oturup imza atmaya alışmış Cumhurbaşkanlarına alışmışlar sayın Gül'ü tenzih ederim biz yan gelip yatan bir Cumhurbaşkanı olmayacağız dedik bizi bu makama millet gönderdi. Dünya kazan biz kepçe olacağız dedik ve öyle yürüyoruz. Beyler konuşmamızdan rahatsız oluyorlar eğer bu muhalefet rahatsız oluyorsa doğru yoldayız demektir, onlar alkışladığı gün kendimi kontrol etmem lazım. Davet edersin gelmezler milletin evini kaçak saray olarak tanımlıyorlar bir iki yıl sonra orası Cumhurbaşkalığı Sarayı değil Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak hizmet verecek. Buaralar 24 saat halka açık olacak.

- Bugün eğer burada dimdik ayaktaysak bu milletimizin sayesindedir.

Kapımzı asla kapamayacağız

- Türkiye çok önemli bir dönemden geçiyor çevermiz adeta ateş çemberi Suriye'de bir zalim hala kotuğunda oturuyor Türkiye'den birileride gidip ziyaret ediyor. Ukray'na ve Kırım'da başka sorunlar var. Biz böyle sorunları asla istemedik biz oradaki kardeşlerimizle iyi bir gelecek istiyoruz. Komşularımız bu durumdayken bize rahat uyumak olmaz. Gerekirse ekmeğimizi bölüşeceğiz. Ülkemizin bu ateşe çekilmesine asla izin vermeyeceğiz. Ama kardeşlerimizi de bu ateşte terk etmeyeceğiz. Türkiye bu ikisini yapabildiği için büyük ülke. Biz ölümden sefaletten kaçan kimseye kapımızı kapatmadık. Avrupa'nın tamamında 200 bin bizde ise 2 milyon sığınmacı var. Biz bu 2 milyona insana hizmete devam ediyoruz ve 5,5 milyar dolar harcama yaptık daha yeni Suruç'ta bir kamp açtık bu Kürt bu Arap'tır demedik. Kapımızı kapamadık. Bunu çok paramız olduğu için değil tarih, kültür ve inancımız bunu gerektirdiği için bunu yaptık. Kapımzı asla kapamayacağız mesele bu idrake sahip olmaktır.

Yeri geldi baldıran zehri içtik

- Biz asla kendimize yabancılaşmadık, yabancılaşmayacağız Gaziantep kendi kültürüne sahip çıkmıştır. Çevremizde bu olaylar olurken önemli adımlar attık çözüm süreci adıyla nihai şamaya gelindi evet analar ağlamasın diye çıktığımız bu noktada önemli bir noktaya geldik biz sadece milletimizin için bu süreci başlattık söz verdiler tutmadılar proveke ettiler 6-7 Ekim'de vatandaşı sokağa döktüler sabote ettiler tahrik ve tahkit erttiler bütün bunlara sabrettik ülkemiz bunu yaşamasın diye sabrettik bunlara farklı muamele de yapılabilirdi ama yapmadık. Yeri geldi baldıran zehri içtik bu işin sonunda ülkemizin kadim bir meselesinin çözümü vardı. Demokrasi ve insan hakları çerçevesine çözmek için adımlar attık. Ülkemizin her köşesindeki insanımız bize inandı. Sürecin yeni bir noktasına geldik Gaziantep bu noktada oyun bozdu. Bugüne kadar bu süreç ilerlediye bundan sonra da bu süreç ilerleyecektir. İnanıyorumki milletimiz bölge halkı meseleye sahip çıkarak gerekeni yapacaktır. Anne, baba, kardeş , abi ve ablalara büyük görevler düşüyor. Onların gelecek için hayalleri var bunun içinde refaha ihtiyaç var çözüm süreci bunların hepsini sağlayacak bir kapdırı. Çözüm süreci derken istediğimiz tüm farklılıklarla bir arada yaşamaktır. Bu işin sonunda ne olacak diyenler gelsinler Gaziantep'e baksınlar.

Tüm Türkiye'ye sesleniyorum

- Kimsenin kimseye birşey verdiği yok bölge halkını da yılların eksikliğini veriyoruz. Gaziantep sağlam durursa bu meselenin çözümü iki kat kolaylaşır. Ben sizlerin bu farklılık içinde birlik olabilme vasfınızı güçlendireceğinize inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimiz bu devleti çok zor şartlarda kurduk zorlu bir yürüyüş oldu. Yönetim biçimizde bu süreçte güç dengelerine göre değişti. Kardeşlerim yeni Türkiye'yi arzuluyor muyuz? Artık şuandaki yönetim şekli bize uymuyor artık bu gömlek bize dar geliyor bu beden bu gömleğe sığmıyor hızlı karar alıp hızlı uygulayacaksınız günümüz şartları bunu zorunlu kılıyor. İhtiyacımıza uygun yeni bir sistemi tartışmamız lazım Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak sistem başkanlık sistemidir. Biz bunu o zaman anayasa komisyonuna sunduk ama kaçtılar. Bu sistem bize uygundur. Davul sizin boynunuzda sorumluluk başkasında böyle birşey olabilir mi ya? Ne kadar değişiklik yaparsanız yapın sisemin ruhundaki çarpıklığı düzeltemiyorsunuz. Pek çok değişiklik yaptık ama olmuyor. Başkanlık sistemi demek yeni anayasa demek. Meclis'teki şartlar bunun gerçekleşmesine izin vermedi. 7 Haziran'daki seçimde yeni Türkiye hedeflerine kavuşturmak için hazır mıyız? 400 milletvekilini verin bu sorun huzur içinde çözülsün.

- 2023 hedeflerini hayal ediyorum ben yeni anaysa başkanlık sitemi derken 2053, 2071'i hayal ediyorum. Bugüne kadar Türkeş'den Erbakan hocaya Özal'dan Demirel'e pek çok lider başkanlık sistemini dile getirmiştir. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum gelin Türkiye'nin bu büyük deönüşümüne destek verin Türkiye'nin yeni anaysa ve başkanlık sistemini sağlayacak meclisi oluşturun.

Kadına şiddet insanlığa ihanettir

- Yarın kadınlar günü yarın kadına şiddete karşı koymanın önemli bir günü kadına şiddet insanlığa ihanettir bu mücadeleyi kadınlar verdi şimdi birlikte verdik vereceğiz. Veda Hutbesi'nde kadınlar bir emanet olarak veriliyor. Kadınlar makamların en yükseğinde anne. Cennet annelerin ayakları altında. Anneciğimin ayakları altını öperdim o çekerdi ben anneciğim cennetin kokusunu bana çok mu görüyorsun derdim.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler