YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Terör örgütlerinden çıkan silahlara bakın
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Birtakım ülkelerin yaptığı gibi, terör örgütlerinin bazılarını destekleyip, bazılarına karşı mücadele ediyor gibi görünmek, terörün yanında yer almaktır. Güneyde, dağda terör örgütlerinden çıkan silahlara bakın, onların silahları"
Erdoğan: Terör örgütlerinden çıkan silahlara bakın
16 Ekim 2015 / 10:18 Güncelleme: 16 Ekim 2015 / 11:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Kapsamında düzenlenen W20 Zirvesi açılış törenine katıldı. Türkiye G20 dönem başkanlığında bir ilke imza atarak W20 (Women 20) kadın grubunu kurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 kapsamında İstanbul'da düzenlenen W20 Zirvesinin açılışında yaptığı açıklamalarından satır başları,

Kadın girişimcilere çağrı

Türkiye olarak G20 dönem başkanlığını devraldığımızda önceliklerimizi 3 başlıkta topladık.  Kadınların istihdamı konusunda somut adımlar atıyoruz. Kadın girişimcileri çok daha aktif ve cesaretli olmaya davet ediyorum.

Büyümeye ihtiyacımız var

Büyümeye çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Kadınların iş gücüne katılması, ihtiyacımız olan büyümeyi elde etmede en önemli imkanımızdır. Bu fırsattan yararlanmak için neler yapılabileceğini beraberce tartışmalıyız. Kaliteyle birlikte kadın ve gençlerin önünü açabilmek, teknolojik gelişmelere imkan sağlamak da ancak kapsayıcı bir büyümeyle mümkündür."

Kadın erkek arasındaki dengesizlik

BM'de kabul edilen sürdürülebilir 2030 gündemini tanımlayan bir belgedir. Bu yeni kalkınma gündeminin en önemli unsurların kadın erkek arasındaki dengesizliğin kaldırılmasıdır. Bugün gerçekleştirdiğimiz zirve sürdürülebilir kalkınmanın hayata geçirilmesi daha fazla olacaktır.

Hedefimiz yüzde 25

G20 ülkeleri olarak geçtiğimiz yıl aldığımız en önemli kararlardan birisi de kadınlarla ilgiliydi. Dünya genelinde 2025 yılına kadar kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımları arasındaki farkı yüzde 25 oranında azaltma hedefini Türkiye olarak benimsedik. Bu hedefe ulaşmamız, 10 yıl içinde tüm dünyada 100 milyon kadını iş gücüne kazandırmamız anlamına gelir.

Teknolojik gelişim için büyümeye ihtiyacımız var

Kadınların iş imkanlarına daha fazla erişmesi yoksulluğun azalmasını da sağlayacaktır. Kadın ve gençlerin önünü açabilmek, teknolojik gelişmelere imkan sağlamak ancak kapsayıcı büyümeyle mümkündür.

Tebliğleri bizzat kendilerinden dinleyeceğim

Kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesine, eğitim öğretimlerinin genişletilmesine ihtiyaç var. Nasip olursa bu ayın sonunda tüm bu açılımların yönetici kadınlarıyla Ankara'da toplantı yaparak yapılan tebliğleri bizzat kendilerinden dinleyeceğim. Ben de bu tebliğleri G20'de anlatacağım. Haydi kızlar okula kampanyası da bu projelerin hedeflerindendi.

Suriye halkının kurtuluş mücadelesini destekliyoruz

Suriye'de yaşananlar devrim mücadelesini aşmıştır, artık Suriye'de yaşananlar Suriye halkının kurtuluş mücadelesidir. Suriye halkının kurtuluş mücadelesini destekliyoruz. DAEŞ, PYD, PKK gibi terör örgütleri rejimle birlikte Suriye halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaşan yapılardır.

Terör örgütlerinden çıkan silahlara bakın

Türkiye, adı, amacı, söylemi, yönetimi ne olursa olsun tüm terör örgütlerinin aynı şekilde karşısındadır. Birtakım ülkelerin yaptığı gibi, terör örgütlerinin bazılarını destekleyip, bazılarına karşı mücadele ediyor gibi görünmek, terörün yanında yer almaktır. Teröre karşı olmak, ahlaki bir duruştur. Güneyde, dağda terör örgütlerinden çıkan silahlara bakın, Batılı dostlarımız. Silahlar onların silahları. 'NATO'da biz bir yanlış yaptık, ama AB'de bu yanlışı yapamayız' diyorlar. Sıkıntı buradan geliyor. Samimi değiller. Ne zaman Aylan yavrumuz Bodrum sahillerine vurdu, o zaman 'ne oluyoruz' dediler. 2,5 milyon mülteciyi ağırlıyoruz.

Nobel siyasi, sipariş üzerine veriliyor

Birileri '30 bin, 40 bin mülteci kabul edeceğiz' diyor ondan sonra nasıl oluyorsa Nobel'e aday gösteriliyor. Bizde 2,5 milyon mülteci var kimsenin umurunda değil, çünkü Nobel de siyasi. Nobel de sipariş üzerine veriliyor.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler