YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, tek tek karşıladı, aile fotoğrafı çekildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Zirvesi törenleri çerçevesinde zirveye katılanları tek tek karşıladı. Liderler daha sonra aile fotoğrafı çektirdi.
Erdoğan, tek tek karşıladı, aile fotoğrafı çekildi
15 Kasım 2015 / 14:20 Güncelleme: 15 Kasım 2015 / 14:43

Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleştirilecek zirvede dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkeleriyle Azerbaycan, İspanya, Malezya, Senegal, Singapur ve Zimbabve yer alıyor. İki gün sürecek zirveye, 2 bin 469 basın mensubunun yanı sıra 10 binden fazla konuk katılıyor.

G20 Liderler Zirvesi'nin aile fotoğrafı

Bu yılki zirvenin üç ana teması, Türkiye'nin öncelikleri temelinde "kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama" olarak belirlendi. Bu çerçevede, küresel ekonominin güçlendirilmesi ve kapsayıcı olması, G20 ile düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin derinleştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, yatırımların artırılması, alınan kararların uygulanması ve takibi zirvede tartışılacak başlıca konular olacak.
 
ERDOĞAN TEK TEK KARŞILADI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk liderleri tek tek karşılıyor, daha sonra aile fotoğrafı çekildi. Zirve aile fotoğrafı çekiminin ardından “Kalkınma ve İklim Değişikliği” konularının ele alınacağı çalışma yemeğiyle devam edecek. Erdoğan, zirve kapsamında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
 
Obama, Air Force One'la Antalya'ya indi
 
Liderlerin bir araya geleceği oturumların yanı sıra Türkiye’nin dönem başkanlığının girişimiyle hayata geçirilen "Kadın-20" başlıklı açılım grubu zirvede yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Mülteci Kadınlar Paneli'nin açılış konuşmasını yapacak. Emine Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılacak devlet ve hükümet başkanlarının eşleri onuruna akşam yemeği verecek.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liderler ve eşleri onuruna vereceği resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evsahipliğindeki akşam yemeğinde bu kez “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi” konusu tartışılacak.
 
Merkel, Antalya'ya geldi
 
İKİNCİ GÜN
 
Zirvenin ikinci gününde liderler “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecek. Sonrasında düzenlenecek öğle yemeğinde ise ticaret ve enerji konuları ele alınacak ve Antalya Eylem Planı kabul edilecek.
 
Erdoğan-Obama görüştü... "Kollektif terör" vurgusu...
 

Zirve, 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek Çin’in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından yapılacak sunumla sona erecek.
 
Zirve sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenecek basın toplantısıyla dünya kamuoyuna duyurulacak.
 
4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Bu arada Kazım Özalp Caddesi'ndeki Attalos Heykeli önünde toplanan Güjan C, Serpil E, Gözde A. ve Hüseyin C, daha önce hazırladıkları mektubu G20 Liderler Zirvesi'ndeki yetkililere teslim etmek istediklerini belirterek, Belek Turizm Bölgesi'ne yürüyüşe geçti. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, bu kişilerin önünü keserek, yürümelerine izin vermedi.
 
Yürümekte ısrar etmeleri halinde gözaltına alınacakları bildirilen kişiler, bunun üzerine oturma eylemi yaptı. Yapılan uyarılara rağmen eylemine son vermeyen 4 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı.
 
Polis otobüsüne bindirilen eylemciler, Kepez'deki Turgut Özal Spor Salonu'na götürüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler