YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan talimat verdi: Devlet Denetleme’de Paralel Yapı çalışması
Erdoğan talimat verdi: Devlet Denetleme’de Paralel Yapı çalışması
07 Şubat 2016 15:10
DDK, hazırlayacağı raporla Paralel Yapı'nın işleyişi, faaliyetleri, yürüttüğü yöntemler ve devlete sızma yöntemlerini ortaya koyacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurum ve kuruluşlarda Paralel Yapı'yla mücadele çalışmalarını denetlemekle görevlendirilen Devlet Denetleme Kurulu (DDK), hazırlayacağı raporla Paralel Yapı'nın işleyişi, faaliyetleri, insan ve finansman kaynakları, yürüttüğü yöntemler ve devlete sızma yöntemlerini ortaya koyacak.

Kurulun Paralel Yapı'yla ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan DDK Başkanı Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yapıyla mücadele konusundaki kararlılığını vurguladı.
Arıncı, şöyle konuştu:

"Mücadele kapsamında farklı kurumlarca farklı çalışmalar yürütülüyor ama hâlihazırda devletin arşivine girmiş, Paralel Yapı'yla ilgili somut bir rapor yok. DDK, bunu yapacak. Hazırlayacağımız raporla, Paralel Yapı'nın yapısı, işleyişi, faaliyetleri, insan ve finansman kaynakları, yürüttüğü yöntemler, devlete sızma yöntemleri, hepsi ortaya konulacak, işin fotoğrafı çekilecek. Paralel Yapı'nın finansman, insan kaynakları ve istihbarat gibi faaliyetlerini tamamen sonlandırmak için ne yapılabileceği konusunda mevzuat, idari tedbir, yargı süreci gibi her türlü öneriyi getirip, karar alma mercilerinin önüne koyacağız."

"Devletin hücrelerine kadar girmiş bir yapı var"

DDK Başkanı Arıncı, tüm kurumlarda yürütülen çalışmaları, yargının çalışmalarını, hazırlanan iddianameleri incelediklerini ve olaya daha geniş bir perspektifte, devletin bütünü içerisinde bakış açısı getireceklerini belirterek, "Bu yapı dini hassasiyeti ve milliyetçiliği istismar etti. Bu benim veya Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsi problemi değildir. Burada devlete yönelik bir tehdit var ve biz Türkiye Cumhuriyeti devletini bu beladan kurtarmak zorundayız. Devletin hücrelerine kadar girmiş bir yapı var, beynine kadar işlemiş bir yapı var. Bunu söküp atmak zorundayız. Ciddi, kararlı ve topyekûn bir mücadeleyle bunu başarabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Arıncı, DDK'nın kendisi dâhil 9 üyesinin ve uzman kadrodaki personelinin talimat doğrultusunda Paralel Yapı'yla mücadele konusunda çalıştığını, işin koordinasyonunu ise bizzat kendisinin yürüttüğünü anlattı.

Denetime ilişkin çok kapsamlı bir rapor hazırlanacağını, işin dini boyutundan istihbari boyutuna kadar çok önemli ve ilginç bilgilerin raporda yer alacağını dile getiren Arıncı, "Kapsamlı bir çalışma ortaya koymaya gayret ediyoruz. Belki de rapordan birkaç tane kitap çıkacak. Yazılacak rapor yargıya gittiğinde onlar için inanılmaz bir başvuru kaynağı, rapordaki tespitler de davaları hızlandırıcı ve destekleyici nitelikte olacaktır" diye konuştu.

 

DİRİLİŞ POSTASI

BİK
 // MUSTAFA DİKEN
BASINİLANDAKİ PARELELCİLERİDE TEMİZLEYİN...
07 Şubat 2016 Pazar 15:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler