YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Suriye'nin kuzeyine yeni bir şehir kuralım
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin kuzeyine bir şehir inşa edilmesi için Türkiye'nin daima girişimlerde bulunduğunu açıkladı. Erdoğan, Obama'yla söz konusu şehrin koordinatlarını dahi belirlediklerini fakat Obama'dan ses çıkmadığını belirtti.
Erdoğan:  Suriye'nin kuzeyine yeni bir şehir kuralım
04 Mart 2016 / 22:55 Güncelleme: 05 Mart 2016 / 08:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Yeşilay Zümrüdüanka ödül töreninde önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Yeşilay'ın mücadelesine güçlü destek verdim, vermeye de devam edeceğim. Bende Yeşilay'ın güzel anıları var. İmam Hatip Lisesi'ndeyken münazaralarına katılırdık. Hep şampiyon olurduk.
Son 5 gündür Batı Afrika ülkelerindeydik. 150 iş adamı ile 4 ülke dolaştık. Bunlar fakir ülkeler değil, madenler çok. Bunları kendileri alamamış, sömürülmüşler. Gelmişler altınları, elmasları götürmüşler. Fakat bu gidişimizde Gine'yi görünce bizim 50 yıl önceki Türkiye'yi gördüm. Yüzde 85'i Müslüman bir ülke. Bu manzarayı görünce 'Sorumluluğumuz çok daha arttı' dedim.

Sorumluluğumuz çok büyük

İstanbul'da ben görevi almadan önce çöp dağları neyse, Gine'de aynen o. İki Batılı ülkeyle anlaşmışlar ama yapılmamış. 50 otobüs vereceğimizi söyledik herkes ayakta alkışladı. Çünkü toplu taşıma aracı yok, bu noktadalar. Sırf okumak yetmiyor işte, gezeceksin ve oraları göreceksin. Sorumluluğumuz çok büyük.

'Homoekonomikus' değil 'veren el'

Amerika, İngiltere ve Türkiye. Yardım eden ülkeler arasında dünyada üçüncü sıradayız. Milli gelire oranla ise Türkiye birinci sıradadır. Sadece 5 senede Suriye'den gelen mültecilere harcadığımız para 10 milyar dolardır. Biz 'homoekonomikus' olarak değil, 'veren el alan elden hayırlıdır' diye bakıyoruz.

Koordinatlar hazır

Suriye'nin kuzeyine 4 bin 500 kilometrekarelik bir şehir kuralım. Alt ve üstyapısını uluslararası alanda paylaşalım. Yerel mimariyle bu şehri kuralım. Bunu Obama'yla da konuştum. Koordinatlarını dahi belirledik. Ama uygulamaya gelince halen ses yok. Mesele karar meselesi. Fildişi Sahili bizden cami istiyor. '60 dönüm bir yer tahsis ettim' dedi.

Allah için seviyoruz

Batının kaldırımlarına hayran kalanlar, o kaldırımların altında milyonlarca Afrika'nın kanı olduğunu bilmek zorundadır. Biz siyaha sarılırken 'acaba ne derler?' demiyoruz, sadece Allah için seviyoruz.
Sigarayı vatandaştan alırken, 'eşini bu zulümden kurtarıyoruz' diyorum. Mücadelemizi sürdürmeliyiz. Sadece sigara değil uyuşturucuyla mücadele de aynı şekilde olmalı. Dağlara götürülenler uyuşturucu verilerek götürülüyor. İyi ki varsın Yeşilay. 96 yıldır ülkemize hizmet eden Yeşilay'a şükranlarımı sunuyorum."

 

 // Fatıma
Sayın ERDOĞAN her defasında mültecilere suriyeli mültecilere sahip çıktık kapılarımızı sonuna kadar açtık kucakladık iş ve aş imkânı sağladık diyor aynı açık yüreklilikle çıkıp suriyeli lerde bu ülkede biraz edepli olsunlar benim vatandaş ımın yuvasına göz dikmesinler müslüman örtülü Türk kadınlarını makyajsız oldukları için eleştirme sinler ahlakî olmayan işler yapmasın lar demiyor unutmayalım ki ankara bombacısı Suriyeli ydi acaba mülteci adı altında daha kaç ajan ve bombacı sınırı geçti...
05 Mart 2016 15:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler