YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, "Suriye'de kirli bir savaş yürütülüyor"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birlik Vakfı 30. Yıl Kutlamaları" töreninde konuştu. Erdoğan, "Suriye'de kirli bir savaş yürütülüyor. Bir yandan Esed ve onunla hareket eden Rusya ve İran gibi ülkeler, diğer yanda DAEŞ, YPG, PYD gibi örgütler masum in
Erdoğan, "Suriye'de kirli bir savaş yürütülüyor"
27 Aralık 2015 / 14:27 Güncelleme: 27 Aralık 2015 / 15:22

EĞİTİM VE KÜLTÜRDE ARZU ETTİĞİMİZ İLERLEMEYİ GÖSTEREMEDİK

Türkiye'de geçtiğimiz 13 yılda her alanda tarihi bir dönüşüme, tarihi bir değişime hep birlikte şahit olduk. Altyapıda, sağlıkta, sosyal yardımlarda, sanayide, ticarette, turizmde ve daha pek çok alanda ülke olarak çok önemli mesafeler katettik. Ancak bu süreçte iki alanda, eğitimde ve kültürde arzu ettiğimiz, hayal ettiğimiz, hedeflediğimiz ilerlemeyi kaydedemediğimizi üzüntüyle ifade etmek istiyorum. 

Eğitimde altyapıyı güçlendirdik, çok büyük atılım yaptık ancak içerik ve müfredat konusunda çocuklarımıza medeniyet tasavvuru konusunda aynı başarıyı gösteremedik. Müfredatı süratle değiştirmemiz, geliştirmemiz gerekiyor. 2023'te eğitim hedeflerine ulaşmalıyız. Paralel devlet yapılanmasının verdiği zararlardan kurtulmalıyız.

PARALEL DEVLET YAPILANMASI STK OLARAK ÇIKTI

Malum, işte bir Paralel Devlet Yapılanması STK olarak ortaya çıktı, bakın ülkemiz nereye doğru gidiyordu, nasıl bir mücadeleyle karşı karşıya kaldık. Öyleyse bu alanda çok ciddi bir adımın atılması gerekiyor. İnşallah 2019 yılına kadar olan dönemde bu konuda gerekli adımlar atılır diye bekliyorum. Türkiye'nin 2023'te diğer alanlarla birlikte eğitim ve kültürde de hedeflerine ulaşacağına inanıyorum. Bunun için sizlerden çok daha fazla gayret, çok daha fazla mesai bekliyorum gençler.

GENÇLERDEN ÇOK CİDDİ MESAİ BEKLİYORUM

Türkiye'nin eğitim ve kültürde hedeflerine ulaşacağına inanıyorum. Gençlerden çok ciddi mesai bekliyorum. Paralel Devlet Yapılanması adı verilen ihanet ve şer şebekesinin, milletimizin gönül dünyasında açtığı yaraları da süratle iyileştirmenin, eksikleri telafi etmenin, yanlışları düzeltmenin çabası içinde olmalıyız. Bu şer şebekesinin en çok yoğunlaştığı alanlar olan eğitim ve kültür bu bakımdan da çok önemlidir. Milletimiz bu ihanet çetesine karşı net bir tavır alarak üzerine düşeni hakkıyla yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Şimdi sıra sizde, bizde.

SURİYE'DE KİRLİ BİR SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR

Bölgemizde ve ülkemizde tarihi gelişmelerin yaşandığı dönemden geçiyoruz. Allah'ın yardımıyla bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Ancak şahit olduğumuz adaletsizlikler, çifte standartlar bizi üzüyor. Suriye'de kirli bir savaş yürütülüyor. Bir yandan Esed ve onunla hareket eden Rusya ve İran gibi ülkeler, diğer yanda DAEŞ, YPG, PYD gibi örgütler masum insanları katlediyor. Bu manzara karşısında biz itidalimizi koruyacağız. Evleri, işyerleri, okulları, camileri bombalanan bu masumların acılarını hissetmeyenlerin insanlığından şüphe ederim. Kimse kimseyi kandırmasın, DAİŞ, PYD, YPG bu tür örgütler Suriye'deki küresel güç mücadelesinin sadece bir aracıdır. Bizdeki PKK ile bunlar aynıdır. Hiçbir farkı yoktur" dedi.

BİZ KARDEŞLERİMİZİ KORUYACAĞIZ

Birileri akıl veriyor, Başika'da ne işiniz var diye. Bu yeni bir olay değil. Irak'ın üst düzey yöneticileri bizim subaylarımıza teşekkür ederken, 4 ülke ofis kurduktan sonra "Türkiye niye duruyor" diyor. Biz kardeşlerimizi koruyacağız. 

RUSYA'NIN SURİYE VE IRAK'TA NE İŞİ VAR?

Bu adımlar atılırken, olması gereken, yapılması gereken her türlü görüşme yapıldı, yapılmaya devam edecek. Rusya doğu Akdeniz'de tutunmak için Suriye'yi basamak olarak görmeseydi başka politika izlenebilirdi. Rusya'nın Suriye ve Irak'ta ne işi var? 400 bin insanı katleden bir yönetimin davetine icabet etmeye mecbur değilsin. Orada bulunursan o zulmü desteklemiş olursun. Şimdi yapılan bu değil mi? Şimdi de Irak'ta benzer bir adımın atıldığını görüyoruz. Türkiye olarak biz bu süreçte daima Suriye halkının yanında yer aldık. Bu ilkeli tavrımız yüzünde ciddi bedeller ödemeye devam ediyoruz. Türkiye'nin tavrı ortada, dünyanın bakışı ortada. 

TARİH ONURLU DURUŞUMUZU KAYDEDİYOR

Her gönüllü kuruluşumuz kendi faaliyet alanı çerçevesinde çalışmalarını planlamalı ve hayata geçirmeli. Kardeşin, kardeşe mihneti olmaz, bu bizim sorumluluğumuzdur. Tarih bizim bu onurlu duruşumuzu kaydediyor.  

MÜSLÜMANLAR BU ZİLLETİ DAHA FAZLA TAŞIMAMALIDIR

Bizim üzerimize düşen önemli bir görev, İslami kavramları istismar eden örgütleri ortadan kaldırmalıyız. Bu örgütler faaliyet gösterdikleri yerlere İslam adına, Müslümanlar adına en küçük kazanım ortaya koymuş değillerdir. Müslümanlar bu zilleti daha fazla taşıyamaz, taşımamalıdır. G20 Antalya Zirvesi'nde ortaya koyduğumuz tavrın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Coğrafyamızda tek bir gencin dahi Allah'ın birliği ve varlığını inkar eden bir hayat sürmesi bizi nasıl üzerse, bu tür terör örgütlerinin güdümüne girmesi bizi endişelendirmelidir. Ülkemizle birlikte tüm İslam dünyasında bu anlayışı tesis etmeliyiz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler