YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Soma kararını verdi
Erdoğan, Soma kararını verdi
24 Mayıs 2014 08:06
Gerekirse madencilik alanında dünyanın en iyi ülkelerinden teknoloji transferi yapılacağını belirten Erdoğan, “Bu süre içinde 2-3 ay bu ocakları kapalı tutacağız. Madenciler bütün önlemler alındıktan sonra işine dönecek” dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletişmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu. “Maden Yasası’nda gerek İş Sağlığı ve İş Güvenliği yasalarında ne gibi ilaveler yapılabileceğini üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Aynı kazaların yaşanmaması için çalışmaları başlattık” diyen Erdoğan şunları söyledi:

Kömür ocaklarına indim

“Yasal düzenlemeler üzerinde de çalışıyoruz. Alın terinin ne demek olduğunu bilen biziz. Başbakanınız kömür ocaklarına inmiş bir Başbakandır. Ama bu atıp tutanların hiçbirisinin bu ocaklara girip çıktığı yok. Sadece yalan yanlış bilgilerle de hükümeti yıpratma gayretindeler. Bakanlarıma talimat verdim. Dünyada bu işi en ileri teknolojide hangi ülkeler kullanıyor. Onların teknolojisini transfer edeceğiz. Bu süre içinde bu ocakları kapalı tutacağız. 10 kişilik maden temsilci heyetiyle de görüştük. Onlar, ‘ne zaman işimize döneceğiz’ diyorlar. Tabii ki işinize döneceksiniz ama bütün önlemleri alalım.

Köşklerinde demlenirler

‘AK Parti’ye oy verdiler başlarına musibet geldi’ diyenler terbiyesizlik yapıyor. Kimse kusura bakmasın. Somayı bahane edip, vuran, kıran, polise saldıran, yeni cinayetler işleyen kan tacirleri karşısında elbette susmayacağız. Boğaza nazır villalarında, köşklerinde demlenirler, akıllı telefonlarıyla attıkları twitlerle ahkam keserler, yalan söylerler. Gündem hakkında da 140 karakterde mesaj yazınca kendilerine dünyayı kurtaran adam gibi görmeye başlarlar.”

77 milyonu kucaklayacak aday

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘sivil cumhurbaşkanı’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, “Kısa sürede kararımızı vereceğiz. Onlar çatıyla filan falan uğraşıp dursunlar. Bu çatı zaten 30 Mart’ta uçtu gitti. Diğer parti tabanları da hiç kaygılanmasın. Adayımız 77 milyonu kucaklayacak” diye konuştu.

Saldırganın yanında olmayız

Okmeydanı’nında yaşanan olayları hatırlatan Erdoğan, “Berkin Elvan’ı anmak için okulda törenler düzenleyeceklermiş. Şu hale bak. Biz bu ülkede, kusura bakmayın, her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz. Ama Kılıçdaroğlu’na göre tabii ekmek almaya giderken ölen birisi, gencimiz veya çocuğumuz. Dürüst ol, dürüst. Kimi aldatıyorsun. Resimlerle kayıtlarla her şey ortada, o yavruyu aldatanlar da ortada. Ne yaptılar, orayı adeta terörize ettiler. Molotofkokteylleriyle, maskelerle, her şeyle, havai fişekler, bütün bunlarla saldırdılar.

Atılan molotofkokteylerinden biri polis aracının içine düştü. Aracın içinde polislerimiz yanmaya başladı. Allah aşkına, bütün bunlara karşı polis eli kolu bağlı mı duracak, bir şey yapmayacak mı? Ellerinde molotofkokteyllerle havai fişeklerle polisine, cam çerçeve tüm esnafa saldıranları mı savunacağız. Muhalefet kusura bakmasın biz onların yanında yer alamayacağız. Biz gerçek mağdur, mazlum halkımızın yanında yer alacağız” diye konuştu.

Aklınızı kendinize saklayın

Soma’da şehit olanların acısı tazeyken sustuklarını belirten Erdoğan, “Bu mantık, bu anlayış, şu anda yarın Almanya’ya yapacağım ziyaret öncesinde orada sokakların karıştırılmasına, bazı mezhep mensupların tahrik edilmesine büyük şehirlerde kendilerine göre hazır kıtaların terör estirmesine gayret ediyorlar Türkiye’de. Bazıları ‘Ya Başbakanım, işte Almanya’ya gitmezseniz iyi olur.’ O aklı kendilerine saklasınlar. Benim orada 3 milyon vatandaşım varsa biz oraya gideriz. Almanya’daki vatandaşlarımıza gerçek Türkiye tablosunu bir kez de orada anlatacağım.

Bizim hakkımızda günlerdir karalama kampanyası yapan içerideki medyaya da gerçek Türkiye fotoğrafını sunacağız. Hiç kimsenin rahatsız ya da tedirgin olmasını istemiyorum. Türkiye’nin barıştan, diyalogdan, barışçı dış politikadan başka bir hedefi yok. Türkiye’nin demokrasiden, hukuktan başka hedefi yok. Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini, Türkiye’nin dostları umutla izlesinler. Bizden kimseye zarar gelmez” dedi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler