YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Sizde gömlek varken ben çelik yelek giymem
15 Temmuz'da kalkışmayı duyar duymaz halkı sokağa çağırıp direnişin fitilini ateşleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, o gece Atatürk Havalimanı'nda çelik yelek giyilmesi teklifini reddetmiş.
Erdoğan: Sizde gömlek varken ben çelik yelek giymem
01 Eylül 2016 / 09:52 Güncelleme: 01 Eylül 2016 / 10:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi kalkışmayı duyar duymaz televizyonlara bağlanıp direnişin fitilini ateşlemişti.

O gece neler yaşandığını AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci Türkiye Gazetesi'nden Fatih Selek'e anlattı:

SİLAHLI SALDIRI OLACAĞINA İNANMAZDIM

Saat 23.00 gibi teşkilat üyelerimiz il başkanlığımıza gelmeye başladı. Darbeciler ise 23.15 gibi geldiğinde zaten vatandaşlar da buradaydı. Yaşadığımız şeyleri cümleye dökmek şimdi kolay. Yanımda bir defter var, oraya notlar aldım. 6 maddede darbecilerin ne yapmaya çalıştığını özetledim.

Köprüleri, havalimanlarını tutarak dünyaya mesaj vermek istiyorlardı. O resme milletçe karşı olduğumuzu göstermeliydik. Biz belirli bölgeler belirledik. Ve onlarla koordineli çalıştık. İki bin kişi Kısıklı’da kalsın, diğerlerinin hepsi Boğaziçi Köprüsü’ne yürüsün mesajını verdim. Kesinlikle gözaltı, tutuklama bekliyorduk ama silahlı saldırıların olacağına hayatta inanmazdım. Bu sırada asker il başkanlığını kuşattı.

SİZDE GÖMLEK VARKEN BEN ÇELİK YELEK GİYMEM

Burayı terk etmemiz gerektiğini söylediler. Emri kimlerden aldığını sordum. Gayet nazik şekilde bu konuşma gerçekleşti. Bunu söyleyince “Başkanım bize zorluk çıkarmayın” dedi. Ardından bizim sesimiz yükseldi. Bir ara espriyle karışık “Ne içtin sen?” diye sordu. Buraya gelen askerin de psikolojisi pek sağlıklı değildi. Dışarıdan gelen sesler, onları daha da endişelendiriyordu. Ağlamaklı bir yüzleri vardı. İnsanlar ise içeri girmek istiyordu. Askerleri kurtarmak yine buradaki halka kaldı.

Bu sırada Cumhurbaşkanımızın açıklaması düştü ekranlara. Bizim için büyük motivasyon oldu. İstanbul’a gelmesini istiyorduk. O ara Atatürk Havalimanında kuleyi bastıklarını duydum. Çevredeki insanları oraya takviye ettirdik.

Kurtuluş Savaşı öncesi gibiydi, savaşta birlik olmuştuk. 100 yıl sonra aynı şeyleri yaşadık. Yüzbinlerce insanla yürüdük. Her siyasi partilerden insan vardı. Ben o gece bu milletin hiçbir silahla korkutulmayacağını gördüm. Havalimanı bombalanıyormuş gibi patlama sesleri yükseliyordu. Orada hâlâ etkisiz hale getirilemeyen askerler vardı.

Ben cumhurbaşkanımızın uçağına gittim. Şık duruşuyla hazır bekliyordu. Güvenlik sorunu olduğunu, ona bir kurşun geçirmez yelek giymesi gerektiğini söyledim. O ise “Sizin üstünüzde gömlek varsa biz de böyle çıkacağız” dedi.

Hayatımda unutamadığım sahnelerden biriydi. Konukevine geçtik. Cumhurbaşkanımız gazilerle tek tek ilgilendi.  O gecenin sabahında arkadaşlarımıza İstanbul’un her yerine ‘Hâkimiyet Milletindir’ yazılarıyla donatılmasını istedim. Ve nöbetlerimiz başladı.

 // Kaan
Yoluna ölürüm ReiS...
01 Eylül 2016 17:24
ÇELİK YELEĞİMİZ ABDESTTİR.
 // ARSLAN
Zırhımız cevşen,kalkanımız Ya Hafız zikridir....Ölmezsek vakti gelmediğindendir...ama çelik yelekte tedbirdendir unutmayalım...
diğerlerinin çelik yeleğide yok darbeye hazır olmamalarını anlarım da tedbirsizliği anlamak mümkün değil...Bu nasıl acil durum hazırlığı nasıl koruma biçimi?
Güvenliğe kendini emanet ediyorsun da güvenliği kim koruyacak tabi ki alacağı teczihat ekipman tedbirler hazırlıklar......
01 Eylül 2016 Perşembe 10:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler