YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan sinyalini verdi: Kral'ın ilk ziyareti Türkiye'ye mi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu Riyad’a gitmesinin duyulmasının ardından, Suudi Kral Selman'ın da ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yapacağı iddia edildi.
Erdoğan sinyalini verdi: Kral'ın ilk ziyareti Türkiye'ye mi?
26 Şubat 2015 / 07:17 Güncelleme: 26 Şubat 2015 / 07:20

Güçlenen Suud-Katar-Türkiye ilişkilerinin Mısır ve ABD’yi zorlayacağı tahmin ediliyor.

ESKİ Suudi Kralı Abdullah vefat ettiğinde Afrika ziyaretini yarıda kesip ayağının tozuyla Riyad’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni süreçte Suud-Türkiye ilişkilerinin nasıl seyredeceğinin sinyalini vermişti.

Yeni Kral Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçmişe dayalı yakın bir ilişki zaten mevcut ancak iki ülke ilişkileri daha sıkı bağlarla örülecek gibi görünüyor. Arap basınında birçok analist Kral Selman’ın ilk ziyaretini Türkiye’ye yapacağını uzun zamandır dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Riyad ziyareti duyulduktan sonra bu iddia daha sık dile getirilmeye başlandı.

"Obama-İran aşkı" engel

Katar’ın da dahil olduğu yeni dönem Arap-Türkiye ittifakında en belirgin etkenlerden biri İran ve Suriye faktörü. Suriye’nin yanı sıra Irak ve Akdeniz hattı boyunca Lübnan ve Yemen’de Şii unsurlar üzerinden etki alanını genişleten ve IŞİD terörünü de dolaylı olarak körükleyen İran’ı dizginlemek Suudi-Katar ve Türkiye işbirliğini zorunlu kılıyor. Ancak burada Mısır ile ABD-İran ittifakı engel teşkil ediyor. Üç ülke ancak Mısır konusundaki görüş ayrılıklarını giderdikten sonra söz konusu işbirliği ABD'yi zorlayabilir.

Nitekim ABD Başkan Obama'nın politikaları, şu an Washington-Tahran ilişkilerini geliştirmek etrafında yoğunlaşıyor. Beyaz Saray bu uğurda klasik müttefiklerini görmezden geliyor. Bu nedenle Türkiye’nin, Katar ve Suud’la Mısır ajandasını birleştirmeden yola çıkması eleştiriye açık bir durum.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler