YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan sert çıktı
Erdoğan, "Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının objektif olmayan tavırları ekonomi çevrelerince de ciddi şekilde tartışılmalıdır" dedi.
Erdoğan sert çıktı
11 Mayıs 2012 / 13:10 Güncelleme: 11 Mayıs 2012 / 13:17

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi (YDK) toplantısının birinci oturumunda yaptığı konuşmada, OECD ülkelerinde doğrudan yatırımlar yüzde 18, Avrupa'da yüzde 30 oranında artarken, Türkiye'de doğrudan yatırımlar yüzde 76 oranında arttığını bildirdi.

Tavırları tartışılmalı

Erdoğan, küresel krizin ciddi etkisi altında olan bazı Avrupa ülkelerinde, yaklaşan seçimler nedeniyle popülist uygulamalar yapılırken, tedbirler geciktirilirken, Türkiye'nin popülizme asla ve asla prim vermediğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Rekor seviyede büyüyen, dış ticaretini artıran, işsizliğini rekor seviyede düşüren, istikrar ve güvenden asla taviz vermeyen bir ülkenin, bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından farklı şekillerde değerlendirilmesi, bizim anlayışla karşılayabileceğimiz bir durum değildir. Hiç kimse kusura bakmasın, biz çok tabii olarak burada art niyet ararız. Daha önceleri de ifade ettim; uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bu objektif olmayan tavırları artık ekonomi çevrelerince de ciddi şekilde tartışılmalıdır. Büyüyen, gelişen, çok başarılı performans sergileyen bir ülkeyi, soru işaretlerine, kuşkulara, tereddütlere maruz bırakmak, yatırım akışını engelleyecek değerlendirmeler yapmak, takdir edersiniz ki bu kadar kolay olmamalıdır.''

Haksız değerlendirmelere kulak asmayacağız

Türkiye'nin, 2023 yılı için önüne çok büyük hedefler koyduğunu ve bugünden bu hedeflere doğru kararlılıkla ilerleyen bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz, hakkımızda yapılan haksız ve mesnetsiz değerlendirmelere kulak asmadan, karalama kampanyalarına aldırmadan yolumuzda ilerleyecek, 2023 yılında da 2 trilyon dolar milli geliriyle dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olan bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.''

Sürekli atılım ve reform içindeyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye'de yatırım ortamını iyileştirmek için sürekli atılım ve reform içindeyiz. Şunu tekrar etmek isterim ki, yıllık olarak yapılan Yatırım Danışma Konseyi toplantıları, yatırım ortamının iyileşmesine eşsiz katkılar sağladı'' dedi.

 

İstanbul'u bölgesel yönetim merkezi haline getireceğiz

Erdoğan, ''İstanbul, artık çok uluslu firmaların Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu, Afrika bölgelerindeki operasyonlarını yönettiği bir merkez konumuna geliyor. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'nin bölgesel yatırım merkezi olarak potansiyelini güçlendirmek ve İstanbul'u uluslararası bir finans merkezi yapmanın yanı sıra aynı zamanda bölgesel yönetim merkezi haline getirmeye yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız'' dedi. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler