YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Sarraf'ı FETÖ'nün beslediği isimlere teslim ettiler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de Rıza Sarraf konusunu da gündeme getirdiğini ifade ederek, Savcı Bharara'nın da hakim Richard Berman'ın da Türkiye'de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler olduğunu söyledi.
Erdoğan: Sarraf'ı FETÖ'nün beslediği isimlere teslim ettiler
25 Eylül 2016 / 08:00 Güncelleme: 25 Eylül 2016 / 12:29

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD temaslarının ardından yurda dönerken uçakta kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf konusunu gündeme getirdiğini ifade ederek, "Adalet Bakanlığı Sarraf’ı tutup orada FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediyor" dedi.

VATANDAŞIMIZIN HUKUKUNU ARAMAK ZORUNDAYIZ

“Biden ile görüşmemizde yargı konusu açıldığında Rıza Sarraf konusunu da gündeme getirdim. ‘Bu kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. 

Eşi ve çocuğu ile birlikte ABD’ye giriş yaptığı anda kendisi tutuklandı, eşi ve çocuğu da hemen Türkiye’ye gönderdildi. ‘Bu tutuklama hangi kurala göre yapıldı?’ diye sordum. Neticede bizim vatandaşımız olduğu için, hukukunu aramak zorundayız. 

Bu Rıza Sarraf değil de bir başka vatandaş da olabilirdi. Kaldı ki gerek adalet gerek ekonomi bakanlığımızın yaptıkları çalışmalara göre, bu kişinin bir suçu da bulunmuyor. 

İran da aynı şeyi söylüyor. Ancak buna rağmen bu kişi 6 aydır ABD’de tutuklu durumda.

FETÖ'NÜN YEDİRİP İÇİRDİĞİ İSİMLERE TESLİM ETTİLER

ABD Adalet Bakanlığı’nın bu davayı havale ettiği mahkeme de ilginç. Savcı Bharara da hâkim Richard Berman da, Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler. 

Yani Adalet Bakanlığı Sarraf’ı tutup orada FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediyor. Biden ‘Ben bu kadarını bilmiyordum’ dedi. 

İLİŞKİLER AĞIYLA BAŞKA İŞLER ÇEVİRİYORLAR

Hukukla değil, ilişkiler ağıyla başka işler çevirme peşindeler. Enteresandır, mesela tutup iddianameye eşimin TOGEM’in kurucusu olduğu, benim o dernekle ilişkim olduğu falan yazılıyor. 

Ama o derneğin kurucuları arasında ne eşim var ne de ben. Böyle bir şey olmamasına rağmen, bunun söz konusu edilmesi adamların art niyetlerinin ne istikamette olduğunu gösteriyor.

ABD hukuk sisteminde ‘egemen bağışıklık’ diye bir madde var. Buna göre devlet başkanlarının herhangi bir mahkemeye konu yapılabilmesi mümkün değil. Buna rağmen iddianamede adımızın geçirilmeye çalışılması, işin içinde art niyet olduğunu ortaya koyuyor.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler