YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Sarkozy'e çok kızgın
Eşi Olcay Baykal ile birlikte Erdoğan ailesini Başbakanlık Konutu'nda ziyaret eden eski CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan'ı iyi gördüğünü belirterek Fransa'daki gelişmeler nedeniyle Erdoğan'ın Sarkozy'ye kızgın olduğunu söyledi
Erdoğan Sarkozy'e çok kızgın
22 Aralık 2011 / 10:42 Güncelleme: 22 Aralık 2011 / 10:36

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, geçirdiği ameliyat nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "sürpriz" şekilde ziyaret etti. Erdoğan'la Baykal'ı iki yıl aradan sonra biraraya getiren tarihi buluşmada bir ilk yaşandı. Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir saat süren ziyarette Baykal'a eşi Olcay Baykal eşlik etti. Siyasi ortamlardan uzak durmasıyla bilinen Olcay Baykal ile Emine Erdoğan'ı ilk kez buluşturan ziyaretin ardından Baykal, Başbakan'ın sağlığıyla ilgili "İyi gördüm" değerlendirmesi yaptı. Edinilen bilgilere göre, sohbetin ana gündem maddesini Fransa'daki Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi oluşturdu. Baykal, Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklifle ilgili şu aşamada bir şey yapılamayacağını belirterek, "Ancak senato onayı aşamasında yapılabilir" dedi. Baykal, Başbakan'ı ziyaretiyle ilgili yakın çevresiyle yaptığı değerlendirmede ise "Başbakan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e kızgın olduğu izlenimi edindiğini" söyledi.

TORUN SOHBETİ
Görüşmede Erdoğan'a annesinin ölümü nedeniyle de başsağlığı dileğini ileten Baykal, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP Milletvekili Mehmet Haberal'la ilgili bir de ricada bulundu. 92 yaşındaki Medine Haberal'ın ağır hasta olduğunu söyleyen Baykal, Haberal'ın annesini görmesi için Erdoğan'ın yardımcı olup olamayacağını sordu. Erdoğan da konuyu Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e ileteceğini söyledi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda sıcak bir atmosferde yapılan görüşmeye 'torunlar' damga vurdu. Erdoğan ile Baykal'ın torun sayılarının eşit olduğu ortaya çıkarken Baykal, "Çocuk sayısında Başbakan önde" diye konuştu. Baykal ayrıca, annesi vefat eden Başbakan'a başsağlığı dilerken "Oğulları için anneleri özeldir" dedi. Baykal, ziyaret sonrasında şu değerlendirmede bulundu: "Siyasetin insani yönüne de ihtiyaç var. İktidar ve ana muhalefet sözcülerinin zaman zaman en ağır tartışmalarını yapmış, yaşamış insanların insani sorumluluklarını hatırlamaları topluma da olumlu bir hava yayıyor. Biz bunu bir hasta ziyareti ve ailevi bir olay olarak düşündük. Sayın Başbakanı gayet sağlıklı ve neşeli gördüm. Ziyaretimizde Emine hanımla birlikte Sümeyye Erdoğan da vardı. Onların bulunması ortamı daha da yumuşattı. Bir manada siyasete kaymamızı da önledi." Baykal, Başbakan ile en son Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın oğlunun 2009'daki nikâhında bir araya gelmişti. Yine 2009 Ekimi'nde Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi sırasında Başbakan Erdoğan'ın "yüz yüze görüşme" talebi Baykal'ın kamera ısrarı nedeniyle hayata geçmezken, ikili arasında daha önce gerçekleşen tek görüşme 2006'da Başbakan'ın CHP Genel Merkezi'ne yaptığı ziyaret olmuştu. Baykal, 15 yıl sonra ilk kez Başbakanlık Resmi Konutu'na da gitmiş oldu. Öte yandan Baykal'ın Başbakanla randevu talebini parti grup yönetimiyle paylaşmadığı öne sürüldü.

AK PARTİ'DE BULUŞMA
Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, bugün AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Erdoğan'a geçmiş olsun ziyaretinde bulunacak. Kılıçdaroğlu, ziyaretin seçildiği mekâna ilişkin ise şu açıklamayı yaptı: "Pazartesiden beri denk düşürmeye çalışıyoruz randevuyu. Özellikle genel merkezde olmasını istedim. Çünkü oraya Genel Merkeze CHP genel başkanları gelmedi diye bir eleştiri vardı. İnsani bir gelişme. Sıcak siyasetin konusu yapmamak lâzım." Kılıçdaroğlu, kendisine kaç kişinin eşlik edeceği sorusuna, "Başbakan kaç kişiyle bizi kabul edecekse o çerçevede gideceğiz" karşılığını verdi.

'Sepet mi ki taşıyayım'
Eski CHP lideri Deniz Baykal'ın Erdoğan ailesini ziyaretine eşi Olcay Baykal da katıldı. Yıllardır Baykal'ın aksine aktif siyasetten uzak duran ve eşiyle hemen hiçbir siyasi etkinlikte boy göstermeyen Olcay Baykal, bundan 3 yıl önce İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile görüşmüştü. Kraliçe için İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde verilen doğum günü resepsiyonuna katılan Olcay Baykal ilgi odağı olmuştu. Baykal 'eşini yanında götürmüyor' eleştirilerine karşılık, "Olcay eşya mı taşıyayım. Ben Olcay'ı bir yere götüremem; ancak o isterse gelir. Sepet mi ki onu yanımda taşıyayım? Ancak isterse, o beni taşıyabilir" demişti.

Erdoğan'dan Hanuka kutlaması
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin, din, dil, ırk, etnik köken, mezhep ve inanç ayrımına maruz kalmaksızın, eşit vatandaşlar olarak kendi kültür ve geleneklerine, kendi inanç ve değerlerine bağlı kalarak yaşayabildiğini bildirdi. Yayımladığı mesajda Musevi vatandaşların Hanuka Bayramı'nı tebrik eden Erdoğan "İnanıyorum ki Türkiye, sahip olduğu zengin tarihsel mirası yarınlarda da muhafaza edecek ve bu tarihsel birikiminden aldığı güçle, farklılıkların barış içinde bir arada yaşadığı müşterek bir gelecek inşa edecektir" dedi. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler