YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Sancılı bir süreçteyiz
Erdoğan: Sancılı bir süreçteyiz
Erdoğan: Sancılı bir süreçteyiz
09 Şubat 2008 / 11:02 Güncelleme: 11 Şubat 2008 / 00:00

Münih Güvenlik Konferasının açılışında konuşan Erdoğan, "AB'nin Türkiye konusunda kuralları sürekli değiştirmesi ahlaka sığmaz" dedi.


Alman filozofu Hegel'in sözleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan, Türkiye'nin dünyayı tehdit eden bütün tehlikelerden en çok etkilenen kilit ülkelerden biri olduğunu hatırlattı. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hegel'in tarifiyle zamanın ruhu hızlı bir süreçten geçiyor. Sınırlar anlamını yitiriyor. Başkakan Sayın Merkel'in geçen yıl bu konferansta yaptığı konuşma gibi sınırlar içindeki her olay kısa bir süre içinde uluslararası sorun haline gelebiliyor. Medeniyetler çatışması tartışılabiliyor. Öte yandan küresel ısınma, yoksulluk gibi sorunlar da dünyayı tehdit ediyor...


"Türkiye tüm bu dünyayı tehdit eden tehlikelerden yakından etkilenen bir ülke" diyen Erdoğan Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları ve yapmakta olduğu atılımları anlatarak, yapılanların dünya genelinde ses getirdiğini söyledi.


"Eğer, dünya barışını hedefliyorsak, bana göre bu toplantının en büyük aacı budur, bu konuda yapılan tüm atılımları desteklemek zorundayız. Bu konuda öncülüğünü yaptığımız "Medeniyetler İttifakı" çalışmalarını da önemsiyoruz.... "


"Dünyanın önemli bir sorunu da terörün küreselleşmesi. Türkiye teröre onbinlerce insanını kurban vermiş bir ülkedir. PKK terör örgütünün kuzey Irak'taki varlığı Türkiye açısından halen büyük bir tehlikedir. Bu örgüt türk insanlarının can ve malı güvenliği için bir tehdittir. Son olarak Diyarbakır'da yaşanan katilamı gördük. Türkiye, Uluslararası anlaşmalardan aldığı yetki ile bu alana müdahale etmektedir. Türkiye'nin Irak'ın tek bir karış toprağında gözü yoktur. Türkiye Irak'ın güvenliğini isteyen ülkedir. Bu müdahele ne zaman kadar sürecek. Terör bitene kadar. Son noktaya kadar bu operasyon sürecek çünkü bizim için esas olan terörü bitirmektir. Terör örgütü, barışı ve güvenliği tehdit eden bir unsurdur. Yapılması gereken terör örgütün paravan kuruluşlarının kapatılması, para kaynaklarının kurutulması, teröristlerin istenildiğinde teslimi için hızlı davranılması gerekmektedir...


PKK'nın Avrupa Birliği'nce terör örgütü olarak tanınmış olmasına rağmen bu konudaki mücadeleye destek vermemesinden şikayetçi olan Erdoğan, teröristlerin idae edilmediğini, PKK'nın paravan kuruluşlarının kapatılmadığını ve bu örgüte para akışının durdurulmadığını belirterek, bu örgütün Avrupalı gençleri de uyuşturucu ile zehirlediğini belirterek kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Erdoğan, "İsim vermiyorum ama tek bir ülkeden bu örgüte giden para 5 Milyon Avro'dur" dedi.


"Dünyanın önemli sorunlarından biri de Filistindir" diyen Erdoğan Türkiye'nin bu bölgede dengeli bir politika ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesi için çalıştığın ıbelirterek, "Bütün Ortadoğu haklarının ortak beklentisi, taraflar arasında ortak bir çözüm bulunmasıdır. bu konuda bu yıl önemli bir geliyme olmasını umuyorum. Ayrıca Suriye ile İsrail arasındaki sorunların çözümünde de anlaşma şarttır. Bu sorunların çözümünde öncelik söz konusu olamaz. bu bölgenin bir an önce barışa ve huzura kavuşması gerekmektedir. Türkiye bu konularda katkımız ne olur umuduyla koşturmaya devam edecektir" dedi.


"Terörü, cehaleti ve yoksulluğu bitirmeden küresel bir barış söz konusu olamaz. Bu yüzden zor durumda olan halklara yardım konusunda hassa olmak lazım. Türkiye, bir çok ülkede yardıma muhtaç insanlara yardım konusunda çalışmaya ve yatırımlara devam ediyor. Bu bağlamda pek çok ekonomik projeyi hayata geçirmeye gayret ediyoruz.,,


"Uluslarası toplum Afganistan'da geri atmamak ve kararlığını sürdürmek zorundadır. Türkiye bu ülkede barış gücü olarak çalışmalarını sürdürmektedir ve bu bölgeyedeki askeri gücünün sayısını da artırmıştır. Pakistan ve Afganistan arasındaki sürece de geçen yıl baylattığımız "Üçlü zirve" ile katkıda bulunmaya devam edeceğiz. bu yıl zirve ikinci kez yapılacak. Bu bölgedeki barış sadece o bölgeye değil Avrupa'nın huzuruna da katkı yapacak... "


"NATO ittifakı Türkiye'nin güvenlik politikasının belkemiğidir... 1961'den beri temsil edilmediğimiz BM'de Türkiye'nin güvenlik konseyi üyeliği son derece önemlidir... "


AB'ye nasıl giriliceği konusundaki kuralların Türkiye aleyhine sürekli değiştirilmesinden şikayet eden Erdoğan, "Topu taca atıyorlar, kuralları değiştiriyorlar. Bu ne ahlaka sığar ne de adalete... Türkiye'nin AB'ye tam üyelik dışında hiç bir şartı dikkate almayacağını belirtiyorum. Bu konuda nihayi aşamaya kadar biz katılım sürecinde üzerimize düşeni yapacağız." diye konuştu.


Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bir toplumda zamanı aşanlar daha fazla ise o toplum daha fazla aşama kateder. Avrupa Birliği'nde zamanı aşan düşünceler ağırlıkta olmazsa Türkiye'nin bu oluşuma biçtiği misyon anlamsız kalır. AB'nin haksız şekilde uygulamarına maruz bıraktığı bir ülke de KKTC'dir. Bu konuda AB'nin üzerine düşeni yapması gerekmektedir."


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler