YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Rusya ile ilişkileri eski seviyenin ötesine taşıyacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir" dedi.
Erdoğan: Rusya ile ilişkileri eski seviyenin ötesine taşıyacağız
09 Ağustos 2016 / 17:35 Güncelleme: 09 Ağustos 2016 / 18:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, gerçekleştirilen görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Erdoğan ve Putin, yapılan ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin eski seviyelere ulaştırılmasının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, ortak basın toplantısının ardından Suriye konusunu görüşmek amacıyla yeniden bir araya geldi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

İLİŞKİLERİN ESKİ SEVİYYE TAŞINMASI HUSUSUNDA İKİ TARAFTA KARARLI

İlişkilerimizin yeniden eski seviyelere ve hatta ötesine taşınması hususunda, iki taraf son derece kararlıdır ve gerekli iradeye sahiptir.

Kanaatim odur ki, iki ülke kamuoylarının bizlerden beklentisi de bu yöndedir. Bu itibarla bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda, Türkiye-Rusya ilişkilerini olması gereken seviyelere tekrar taşıyacak kararları almış bulunuyoruz.

Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız.

ANKARA-MOSKOVA HATTINI GÜVEN VE DOSTLUK HATTI HALİNE GETİRECEĞİZ

Özellikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü vereceğiz, bu noktada adımı atıyoruz. Türk-Rus Ortak Yatırım Fonu kurulması konusunda mutabık kaldık. Savunma sanayi alanında işbirliğimizi artıracağız. Bölgesel konuların ele alınması noktasında Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlü zirvesi mekanizması kurulmasına da olumlu bakıyoruz.

Bunun yanında Akkuyu Santrali gibi dev işbirliği projelerimizi süratlendirmek suretiyle burada alacağımız mesafe önem ihdas ediyor. İnşallah bu adımlar sayesinde Ankara-Moskova hattını yeniden bir güven ve dostluk hattı haline getireceğiz.

HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya'nın 35 milyar dolar ticaret hacmini yakaladığını ancak bunun son gelişmelerle 27-28 milyar dolara kadar indiğini belirterek, "Hedefimiz hatırlarsanız 100 milyar dolar gibi bir hedef, Türkiye-Rusya kendisine ticaret hacmi koymuştu. Böyle bir hedefe kararlı bir şekilde yürüme azmindeyiz. Artık bugün yeniden bu süreci başlatıyoruz ve bu sürece aynı kararlılıkla devam edeceğiz." dedi.

 

Putin'in açıklamalarından öne çıkanlar:

PUTİN: SOMUT VE YAPICI BİR GÖRÜŞME YAPTIK

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin "Somut ve yapıcı bir görüşme yaptık. İkili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldık" dedi.

Putin, "Türkiye'ye karşı kısıtlamaları kademeli olarak kaldıracağız. İşbirliği mekanizmalarını canlandırdacağız. KEK toplantısı sonbaharda, ÜDİK zirvesi ise önümüzdeki yıl düzenlenecek" ifadelerini kullandı

ÖNCELİĞİMİZ KRİZDEN ÖNCEKİ DÖNEME DÖNMEKTİR

Bu görüşme iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından önem taşıyor.Türk-Rus ilişkilerinin tamamına yönelik yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Önceliğimiz krizden önceki döneme dönmektir. Bu çok önemli bir hedeftir.

SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA HEDEFİMİZ AYNI

Suriye krizinin çözümüne yönelik görüş ayrılıklarımız olduğu malum. Dışişleri Bakanlıkları ve istihbarat birimlerinin katılımıyla krize çözüm yolu bulma konusunda mutabık kaldık. Demokratik çözümler ancak demokratik yollarla bulunur. Suriye krizinin çözümü konusunda hedefimiz aynı. Bu ortak yaklaşıma uygun çözümü bulmaya çalışacağız.

TÜRK AKIMI EN KISA ZAMANDA HAYATA GEÇİRİLEBİLİR

Türk Akımı'nı alternatif olarak düşünmedik. Türk Akımı'nın bir kısmı Türkiye'nin iç pazarı için düşünüldü. Bugün de yine bu çerçevede konuştuk. Türk Akımı en kısa zamanda hayata geçirilebilir. İkinci yönü ise Avrupa. Türk ortaklarımızla görüşmeye hazırız. Ama bunun için bütün taraflarla anlaşmaya varılmalı.

Güney Akımı'ndan farklı olarak geçmiş dönemde ülkeler arasındaki krize rağmen Türk tarafı çalışmayı bırakmadı. İzinler konusunda somut adımlar attılar. Henüz ilaveten görüşülmesi gereken konular var.

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİN TAM OLARAK İNŞA EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Türkiye-Rusya ilişkilerinin tam olarak inşa edilmesini istiyoruz ve bunu yapacağız. Hükümet düzeyinde 2016-2019 yıllarını kapsayacak ticari, ekonomik, kültürel ve sanayi işbirliği programı hazırlama kararı aldık. Bu programın hızlı bir şekilde onaylanıp kabul edilmesini umut ediyorum.

Rusya Devlet Başkanı Putin, vize kısıtlaması konusunu çözmek gerektiğini belirterek, "Bunun ekonomik yansımaları var. Türk ortaklarımız bazı konulara dikkatimizi çekti. Bunu ele alacağız" dedi.

 

 // Ömer
s. kohen ne der bu işe? Atatürk dönemi özelleştirme ve Sovyet Rusya ilişkisi konusunda çok iyi bir analiz yapılmalı ki toplum Türk-Rus ilişkisini bizlere komünizmin safsatası yıllardır karalamaya çalışan abd ve ab nin gerçek niyetini anlasın..hata menderes olayının içyüzü ortaya çıksın....
09 Ağustos 2016 18:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler