YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Rusya ihlallere devam ederse sonuçlarına katlanacak!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şili ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Rus uçağının sınırı ihlal etmesi konusunda, Rusya'nın ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacağını söyledi.
Erdoğan: Rusya ihlallere devam ederse sonuçlarına katlanacak!
31 Ocak 2016 / 06:00 Güncelleme: 31 Ocak 2016 / 09:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

RUS UÇAĞI HAVA SAHAMIZI İHLAL ETTİ

Dün öğle saatlerinde (Rusya) Hava Kuvvetleri'ne ait olduğu tespit edilen bir savaş uçağı, bizim hava sahamızı ihlal etti. İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz. İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir.

Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır.

BU TÜR SORUMSUZ ADIMLARIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir.

Bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir.

RUS SALDIRILARININ DAEŞ'LE ALAKASI YOK

Suriye'nin sınırımıza yakın bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılar bizde endişe meydana getirmektedir. Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle hiçbir ilgisinin olmadığı, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. Bu saldırıların DAEŞ'le yakından uzaktan alakası yoktur. DAEŞ mevzilerine yönelik herhangi bir adım söz konusu değildir.

PYD TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Her şeyden önce Türkiye'nin tavrı bir defa bir terör örgütüyle biz masaya oturup da kalkıp bir barış görüşmesini yapamayız. PYD bir terör örgütüdür, biz bunu defaatle taraflara söyledik. Biz bir terör örgütüyle neyi konuşacağız  Yani kalkıp da terör örgütüyle eğer biz bunu konuşacaksak o zaman bu teklifi getirenler DAEŞ'le de masaya otursunlar.

Acaba DAEŞ'le masaya oturabilirler mi, buna normal bakılabilir mi  Bakılamaz. O nasıl normal değilse aynı şekilde böyle bir terör örgütüyle de bizim masaya oturmamız asla mümkün değildir.

SURİYE TÜRKMENLERİ'NİN YAŞADIĞI BÖLGELER BOMBALANIYOR

Özellikle Lazkiye'nin kuzeyindeki bölgeler ve bunun yanında da özellikle Suriye Türkmenlerinin yaşadığı bölgelere yönelik bu tür bombalamalar söz konusudur. Uluslararası toplumu, bu aleni insan hakları ihlalleri karşısında daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bugün Suriye'de herkesin gözü önünde yaşanan bu zulümlere göz yumanların ortaya çıkacak sonuçlardan şikayet etme hakları da olmayacaktır.

ÜÇ BİN KİŞİ BİZİM TARAFIMIZA GEÇİYOR

Bölgede birçok Bayırbucak Türkmenlerine ait köyler vurulmuştur ve vurulmaya devam ediyor. Üç bin kişi şu anda bizim tarafımıza geçiyor. Şu anda planlamaları yapıldı, yerleşimleri de bir taraftan sağlanıyor. Bununla ilgili olarak her türlü tedbirimizi aldık.

Özellikle şu anda Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan'ın AFAD'la birlikte orada yapılan çalışmalarda gelen bütün soydaşlarımızı, mültecileri de yine bu kamplarda ağırlamanın hazırlığı içerisindeyiz.

ugur
 // kadir
Rusya tamamen kasiniyor atesle oynuyor cumurbaskanimiz ne diyorsa dogrudur...
30 Ocak 2016 20:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler