YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Rusya böyle davranmaya devam ederse...
Katar'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan; "Rusya gereksiz tedbirler almaya devam ederse biz de bazı tedbirler almak zorunda kalacağız" dedi.
Erdoğan: Rusya böyle davranmaya devam ederse...
02 Aralık 2015 / 16:23 Güncelleme: 02 Aralık 2015 / 17:07

Fahri Doktora ünvanının verildiği Katar Üniversitesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'dan tüm dünyaya mesajlar verirken, Rusya'yı bir kez daha uyardı.

Duygusal davranmadıklarını ve davranmayacaklarını söyleyen Erdoğan, "Rusya'nın, haklı olduğumuzu tüm dünyanın kabul ettiği bir konuda verdiği orantısız tepkileri üzüntü ile takip ediyoruz. Bu tepkilerin devam etmesi durumunda elbette biz de kendi tedbirlerimizi almak mecburiyetinde kalacağız" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Türkiye ve Katar gücünü ortak kültürümüzden alan mükemmel ilişkilere sahip iki ülkedir. İlişkilerimizin her geçen gün daha iyiye gidiyor. Katar ve Türkiye arasındaki ilişkiler konusunda farklı bir sinerji meydana getirdik. Biz Katar'ın istikrar ve güvenliğini kendi istikrar ve güvenliğimizden ayrı görmedik, görmüyoruz.

Katar Üniversitesi'nde bir Türkoloji bölümü açmak için bugün girişimde bulunduk. Bu projeye destekten ötürü şahsım milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Ben sizlere bir adım daha ötesini teklif ediyorum, Türkçe ile birlikte ülkemizin kültürünü gelin Türkiye'de yaşayarak öğrenin.

AMAÇ TERÖRLE MÜCADELE İSE GELİN BİRLİKTE HAREKET EDELİM

Üniversitelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Şu an bu salonun adının İbni Haldun olduğunu duyunca çok sevindim Şuan biz de İbni Haldun Üniversitesini kurmak için çalışma başlattık.

Dünyamız çok çetin günlerden geçiyor. Bizleri bu noktaya getiren gelişmeleri çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Bölgemizdeki tüm dostlarımız arasında sağlam bir duruş ortaya koymaya çalışıyoruz. Bizim sadece Suriye ile 911 km sınırımız var. Burayla ilişkisi olmayan ülkelerşin buraya girmesi anlaşılır gibi değil. Eğer amaç terörle mücadele ise gelin birlikte mücadele edelim.

BİZZAT ARADIM

Bilindiği gibi 24 Kasım tarihinde üzücü bir hadise yaşadık. Hatay sınırımızda milliyeti bilinmeyen 2 savaş uçağı sınırımızdan içeri girdiler. Bu uçaklardan biri devriye görevi gören uçaklarımız tarafından düşürüldü. Daha sonra bu uçağın Rusya'ya ait olduğu anlaşıldı. Geçen yıl yine Karadeniz'de yaklaşık 15 dakika hava sahamız ihlal edildi. O zaman telefonla kendim aradım bir yanlışlık oldu dediler ve bundan sonra olmayacağını söylediler ama bu defa yine oldu. Her ülke hangi güce sahip olursa olsun karşısındaki ülkeye saygı duymalıdır. 

RUSYA ZULME ORTAK OLUYOR

Suriye'de 400 bin insanı öldüren bir katil Esed'in ülkesinde sizin ne işiniz var? Zulme rıza zulümdür. Sizde onlarla beraber hareket ediyorsanız bu zulme ortak oluyorsunuz. Angajman kuralları standart bir uygulamaya sahiptir. Her hangi bir ülkeyi hedef almamız mümkün değil. Biz şuana kadar duygusal davranmadık, bundan sonra da duygusal davranmayacağız. Bu sorunun ilişkilerimize daha fazla yansımasını istemiyoruz. Tüm dünya haklılığımızı kabul ederken Rusya'nın takındığı tutum bizi gerçekten üzüyor.  Rusya'nın tüm dünyanın bizi haklı gördüğü konuda bu kadar büyük tepki göstermesi bizi şaşırtıyor. Biz de bu durum böyle devam ederse bazı tedbirler almak zorunda kalacağız.

İSPAT EDERLERSE BİR DAKİKA DURMAM

Özellikle DAEŞ'in petrollerini Türkiye alıyor deme hakkına kimse sahip değildir. Türkiye bir terör örgütünden petrol alacak kadar değerlerini kaybetmemiştir. Bu iftirayı atanlar bunu ispat etmek zorundadır. Ben bu iftirayı ispat ederlerse cumhurbaşkanlığı koltuğunda bir dakika durmam. 

Dünyada DAİŞ ile mücadele konusunda Türkiye kadar kapsamlı ve sonuç alıcı mücadele yürüten başka ülke yoktur. Kimileri DAİŞ'i bahane ederek Suriye'de kendi projelerini hayata geçirirken Türkiye doğrudan bu örgütün saldırılarına maruz kalma pahasına, mazlum kardeşlerinin yanında yer almayı tercih etmiştir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler