YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Rüku dışında başını eğmeyecek nesil burada mı?
Memur-Sen'in "100.Yılında Çanakkale Ruhu ve Gençlik" adlı programında konuştu. Batı dünyasına eleştirilerde bulunan Erdoğan, Türk gençliğine seslenerek "Rüku dışında başını eğmeyecek nesil burada mı? Rabbim Çankale şehitlerini cennetiyle sevindirsin"dedi.
Erdoğan: Rüku dışında başını eğmeyecek nesil burada mı?
13 Mart 2015 / 15:30 Güncelleme: 13 Mart 2015 / 17:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı) 24 Nisan'da 100. yıl kutlamalarına dünya devlet başkanlarını, hükümet başkanlarını davet ettik. Öyle zannediyorum ki şu ana kadar bize geri dönüşlere baktığımızda 30'u aşkın devlet başkanı, hükümet başkanı bizlerle beraber Çanakkale'de olacaklar. Bakanlarla diğer temsilcilerle bu rakam çok daha yüksek olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- Sizlerin bir farklılığı var. Sizleri bu ülkede molotofla, demir bilyelerle yakmakla yıkmakla değil, bilgiyle kültürle sevgiyle mücadele eden bir gençlik olarak görüyorum.

- Buradaki her bir genç kardeşimin kim var diye seslenildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım diyeceğine dava taşını gediğine koyacağına yürekten inanıyorum. Buradan milletime sesleniyorum burada gördüğünüz gençler gezide gördüğünüz vandallar değildir.

- Bu ülkenin gençliği etek giyerek sokakları ateşe veren provokatörler değildir. Bu ülkenin gençliği masum kızlarımızı katleden o ırz düşmanları hiç değildir. Bu ülkenin gençliği işte buradadır.

- - Tarih boyunca vatanları milletleri ve bayrakları için tüm şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum. Mart ayından itibaren Çanakkale için etkinliklere başladık. Yarın Çanakkale'deyiz. Tıp Bayramını da orada kutlayacağız inşallah.

- Lise öğrencileri Tıp öğrencileri Çanakkale savaşındaydı. Bizler oradan alıyoruz asıl gücümüzü. Çanakkale'de ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle bu 100. yılı daha güçlü anıyoruz. Çanakkale Savaşı'nın her yıl dönümüne katıldım. 100. yıl kutlamalarına Cumhurbaşkanı olarak katılacağım.

- 30'a yakın devlet başkanı bizlerle beraber Çanakkale'de olacak. Bakanlarla ve diğer temsilcilerle bu rakam daha yüksek olacak. Çanakkale'de şehitlerimiz anmak için Memur-Sen'in bu yaptığınız kadirşinaslık olarak görüyorum. Ben gençlerimizi tebrik ediyorum.

Her zaferin elbette bir bedeli vardır. Ben burada savaşların şu yönünde durmak istiyorum. Dünyada ruhumuzu inciten hadiseler yaşatan olaylarla Çanakkale'yi görünce dayanamıyorum.

- Fransız bir General Çanakkale'de gördüğü bir manzarayı anlatıyor. Yerde bir Fransız asker yatıyorken ona bir Türk asker gömleğini yırtmış yardım ediyordu. Neden yardım ettiğini tercüman eşliğinde sorduğumda askerimizin elindeki fotoğrafı gösterdi. Herhalde annesi benimse kimsem yok dedi. İyileşsin annesine dönsün diye düşündüm' dediğini ifade ediyor.

- Mısır'da Esmalarımız şehit oldu. Myanmar'da, Somali'de acılar oldu. Dünya seyrediyor. Suriye'de 2 milyon kişiye ev sahipliği yaparken, Bütün Batı sadece 250 bin kişiye sahip çıktı. Sonra bizim yerlerimizi gezince 'bu yaptıklarınız takdire şayan diyorlar'

- Ey Batı kendine gel kendine! Biz bunu inancımız gereği yapıyoruz. Savaşın da savaşmamında bir ahlakı var. Uluslararası sularda Mavi Marmara gemimize nasıl saldırdıklarını gördük.

-  Türkiye'nin her tarafını kan gölüne çevirmek isteyenler. Yasin ile olan kısmını nasıl izah edecekler. Adil olmadıktan sonra hiçbir toplumun iflah olması mümkün değildir.

- Modern vicdan bu yaşananlar karşısında adete üç maymunu oynuyorlar. Ne zamana kadar? Ateşin ucu kendine dayanana kadar. Yeni zulümlere sebebiyet verecek tavırlara bürünüyorlar. Suriye'den kaçan insanlara Avrupa ve Amerika kapıları duvar olmuş.

- Mültecilerden dolayı Marmara ve Ege denizi adeta mezarlık olmuş durumda. Onun için diyorum ki Dünya 5'ten büyüktür. Birleşmiş Milletler için de artık revize edilmesi gerekiyor. Yok daimi üyeymiş yok geçici üyeymiş böyle bir mantık olmaz. 15 ülke mi belirlenir ne olur dönüşlü olarak bütün ülkeler sürekli dönerli olarak bu görevi sürdürür. Dünyanın kaderi 5 tane ülkenin elinde. Böyle bir adelet olabilir mi?

Rüku dışında başını eğmeyecek nesil burada mı? Rabbim Çankale şehitlerini cennetiyle sevindirsin
 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler