YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Ruhani'yle o konularda anlaştık
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ortak açıklama yaptı. İki lider islam ülkelerini birlik ve beraberliğe davet ederken, birçok konuda da anlaşıldığını müjdeledi.
Erdoğan: Ruhani'yle o konularda anlaştık
16 Nisan 2016 / 15:16 Güncelleme: 16 Nisan 2016 / 16:13

Erdoğan ve Ruhani, törenin ardından baş başa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından açıklama yaptı. 

İki lider görüşme sonrası yaptıkları açıklamada Türk-İran ilişkilerinde herhangi bir gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliği halinde olunduğunun altı çizildi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Dar kapsamda bugüne kadar neler yaptık bundan sonra ne yapacağız gibi konularddan konuştuk. Türkiye İran ilişkileri son yıllarda malesef bir gerileme içinde. 22 milyar dolara çıkan ticaret hacmi, 10 milyar dolara düştü. Ama bundan sonraki hedefimiz 30 milyar dolarlık ticaret hacmi. Ekonomilerimizin birbirini tamamlayıcı özelliklerini göz önüne alarak bu konunun önemi üzerinde durduk. Türk-İran ilişkilerinde herhangi bir gümrük sıkıntısı çıkmaması için karşılıklı işbirliği halindeyiz. Atacağımız adımlarla Türk-İran ilişkilerini hsıradan komşuluk ilişlkilerinin çok üstünde olduğunu somutlaştırma konusunda mutabık olduk.

"MEZHEPÇİ POLİTİKALARIN HİÇ BİR FAYDASI YOK"

Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin, Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart.

"Aramızdaki siyasi diyaloğu güçlendirmek suretiyle görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi, müşterekleri azamiye çıkarmayı sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir. Bu şekilde davrandığımızda, bölgemizdeki sorunlara dışarıdan değil, yine bu bölge içinden çözümler geliştirilmesini özellikle sağlamamız halinde bir an önce netice alacağımıza inanıyorum. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak bu konuda bizlere önemli bir sorumluluk düştüğünün farkındayız."

Ruhani'nin açıklamalarından önemli satırlar:

Bugünkü görüşmelerimizde 3 tane önemli amacı belirledik ve bu konularda hemfikirdik. Öncelikle müslüman kadının İslami hukuktaki yerini dünyaya tanıtma konusunda hemfikir olduk. Öte yandan aşırıcılık ve terörle mücadele konusunda bir takım anlaşmalar, fikir ortaklıkları kurduk. Dünyaya 'bizim kimliğimiz islamdır' demeliyiz. Kimliğimiz Şii, Sünni ya da başka bir mezhep değil; sevgi ve kardeşliği içinde barındıran İslamdır. Umarım bu konuda Türkiye ile amacımıza ulaşırız. Biz iki ülkenin ilişkilerini bütün boyutlarıyla geliştirme kararı aldık. Ancak bazı ambargo koşulları yüzünden istediğimiz tüm atılımları yapamadık ama bugün ne mutlu ki bu oturum ambargoların kalktığı zamana yetişti.

RUHANİ'DEN 'GÜMRÜK' MÜJDESİ

İki ülkenin bankacılık sektörünün birbirleri ile iş yapması da çok önemli bir konu. Türk bankaları İran'da yer açabilirler ve böylelikle ekonomik ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Ortak pencere, gümrük konusunda da hemfikir olduk. İnşallah bundan sonra gümrük kapılarında hiç kuyruk görmeyeceğiz. Turizm konusunda hem Türkiye hem de İran atılımlarda bulunabilir ve biz hükümetler olarak bunu teşvik etmeliyiz. 

 

 

 // Musa
Yani olmasi gereken de bu ama fakat yoksa gibi hurafeler bizi biyere getirmez hayırlısı diyelim...
18 Nisan 2016 04:53
 // Nadir
İran ve Türkiye, komşuluk ilişkisi içerisinde(Komşu komşunun külüne muhtaçtır)ilkesi ile hareket etmek zorundadır....
17 Nisan 2016 01:07
Müslüman
 // MMOM
Müslüman, içinden günde 4.000 Kafirun Suresini oku, şeytanlar sana hiç yaklaşamasın. Bu sureyi okuyanlar Kuran-ı Kerimi Hatmmetmiş gibi olur. Her türlü günah düşünceden korur. ...
16 Nisan 2016 Cumartesi 19:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler