YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan rakam verdi!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Merkezi'nin açılışında konuştu.
Erdoğan rakam verdi!
09 Temmuz 2011 / 16:11 Güncelleme: 09 Temmuz 2011 / 16:13

Başbakan Erdoğan, 50 milyon liralık yatırımla kurulan Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Merkezi'nde konuştu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Dışarıdaki gelişmeler karşısında tepkisiz kalındı. Yapılan icatlar uygulama planına geçirilemedi. Bu millet aslında mucit bir milletti. Taklitten vazgeçmemiz gerekiyordu. Türk milletinin dünyada taklit eden değil taklit edilen olmamız gerekiyor. Ar-ge'ye inovasyona yatırım yapmadan dünyada kendimize yer bulmamız mümkün değil. Ar-ge'de bütçede yüzde 2 ayırmak istiyoruz. Özel sektörün de ar-ge'ye pay ayırması gerekir. Bazı kuruluşlarımız bu konuda adım attı. Pay yüzde 5'lere doğru tırmanacaktır. 2023'de milli gelirimiz 2 tirlyon dolara, ihracatımız da 500 milyar dolara ulaşacaktır. Bunu biz yaparız diyorum. buna yapacak iradeye, güce bu millet sahiptir.

Anadolu'da organize sanayi bölgelerinde bir ilkokul mezunu ustanın kısıtlı imkanlarla teknoloji geliştirdiğini görürsünüz. Eğer imkan tanınırsa Türkiye'de çok sayıda keşif ve icat çıkacağına inanır.

Azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Ufuk verelim daha iyilerini yakalayacağız. Türkiye'de bilim ve teknoloji çok farklı bir süreci yakalayacaktır. Hükümet olarak eğitime yaptığımız yatırımların altında bu gaye yatıyor.

Devlet üniversitesi, vakıf üniversitesi yanında artık özel üniversiteler korulacak. Özel sektör kolejini kurabiliyorsa üniversiteyi de kursun. YÖK'ü kaldıralım demiyoruz ama muhalefetle anlaşabilirsek reforme edelim diyoruz.

Düzl liseleri yüzde 30'lara çekecek meslek liselerini yüzde 70'lere çıkaracağız. Sanayici ara elemanda sıkıntı çekiyoruz diyor, çünkü ara elemanı da biz yetiştiriyoruz diyorlar. Bizim her organize sanayi bölgesinin içinde meslek liselerinin olması hedefimiz var. Gelişmiş ülkeler böyle yapıyor. Dünyada örneği var. Çevredeki sanayinin Sabancı Üniversitesi'yle ilişkisini ne kadar birliktelik kurmasını sağlıyoruz.

Eğitim, bilim, teknoloji alanında da Türkiye'nin önünü açmaya devam edeceğiz. İnsanı dışlayan, insanı merkez almayan kalkınmanın her zaman karşısında olduk. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler