YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Prens Charles'i Savarona'da ağırlayacak
Erdoğan Prens Charles'i Savarona'da ağırlayacak
12 Nisan 2015 11:26
Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılı vesilesiyle, İngiltere Prensi Charles ile oğlu Harry, geceyi Çanakkale Boğazı'nda bir İngiliz zırhlısında geçirecek. Prensi karada ise Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılayacak

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıldönümünde zırhlılar bu kez barış için buluşacak. İngiltere Prensi Charles, oğlu Prens Harry ve İngiliz Genelkurmay Başkanı General Sir Nick Houghton, İngiliz Donanması'na ait bir zırhlı ile Çanakkale Boğazı'na gelip bir gece kalacak.

Türk donanmasının eşliğinde karaya çıkacak Charles'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşılayacak. İstanbul'da düzenlenecek Barış Zirvesi'ne ise 24 devlet başkanı, 8 başbakan ve 30 bakanın katılması bekleniyor.

İngiliz Prensi Charles 23 Nisan'da önce İstanbul'a gelecek. İstanbul'da düzenlenecek Barış Zirvesi'nin akşam resepsiyonuna katılacak ve ertesi gün Çanakkale'ye geçecek. Charles, Çanakkale açıklarında demirlemiş olan İngiltere Donanması'na ait zırhlıya binecek. Charles'ın bulunduğu zırhlı Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait kruvazör ve zırhlılar tarafından Boğaz girişinde karşılanacak. 

Savarona'da yemek

Prens Charles, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluştuktan sonra sırasıyla Mehmetçik ve İngiliz anıtlarındaki törenlere katılacak. Fransız Anıtı'nda yapılacak törene ise Fransa'dan bakan düzeyinde katılım olacak. Törenlerin ardından Erdoğan, başta Charles olmak üzere tüm katılımcıların onuruna Savarona yatında yemek verecek.

Savarona'ya yine askeri gemiler eşlik edecek. Prens Charles oğlu Harry ile geceyi Çanakkale Boğazı'nda demirleyecek İngiliz zırhlısında geçirecek. Etkinlikler ertesi gün de devam edecek. Ancak liderlerin bir bölümü 24 Nisan'daki anma törenlerinde bulunmayacak. Öte yandan ülkelerden katılım için bildirimler devam ediyor. Hem İstanbul'daki Barış Zirvesi hem de Çanakkale için şu ana kadar 24 devlet başkanı, 8 başbakan ve 30 bakan katılacaklarını belirtti. İstanbul'da 23 Nisan'daki Barış Zirvesi'ne katılım daha yüksek olacak, bazı liderler ertesi gün ülkelerine dönecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler