YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Pensilvanya'nın muskası da bedduası da işe yaramadı"
Başbakan Erdoğan'ın hedefinde yin paralel yapı ve muhalefet vardı. Erdoğan dinleme ve tapeler hakkında, Gülen Kasetçilik kurmuşlar Pensilvanya'daki zat basıyor CHP satıyor" ifadelrini kullandı.
Erdoğan: "Pensilvanya'nın muskası da bedduası da işe yaramadı"
25 Mart 2014 / 18:45 Güncelleme: 25 Mart 2014 / 19:52

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmaya, "İstiklal Savaşı'nın şehri Samsun, istiklal güneşinin doğduğu şehir Samsun, seni bugün bir kez daha hasretle, muhabbetle selamlıyorum" diyerek başladı.

Samsun'un büyük alim Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin'in, büyük devlet adamı Fazıl Ahmet Paşa'nın, Türkiye'nin adını dünyaya duyuran Yaşar Doğu'nun ve sanatçı Orhan Gencebay'ın şehri olduğunu belirten Erdoğan, Samsun'un Karadeniz'in lokomotifi ve Türkiye'nin parlayan yıldızı olduğunu söyledi.

İstiklal mücadelesini başlatan Samsun'un bugün 19 Mayıs 1919'un heyecanını yaşadığını ifade eden Erdoğan, "Bugün bir başkasın Samsun. Samsun bugün bir kez daha tarih yazıyor. Samsun, Karadeniz gibi kabarmış, taşmış, adeta kabına sığmıyor. Rabbim Samsun'u, ülkemizi, milletimizi korusun. Kardeşliğimiz, muhabbetimiz, yol arkadaşlığımız inşallah daim olsun. 30 Mart seçimleri Türkiye için, milletimiz, demokrasimiz için en çok da Samsun için hayırlara vesile olsun" diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal'in 95 yıl önce, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını, burada istiklal mücadelesinin ilk adımını attığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Samsun'dan doğan güneş dalga dalga Anadolu'yu, Trakya'yı aydınlattı. Büyük zafere giden yolu aydınlattı. Şunu burada özellikle vurgulamak istiyorum; Bir Mustafa Kemal'i anlayanlar vardır, bir de Mustafa Kemal'i istismar edenler, onun üzerinden rant sağlamaya, oraya sığınmak suretiyle yaptıkları zulümleri gizlemeye çalışanlar vardır. Şimdi bu CHP... Ne oldu? Samsun'da CHP yok mu? Demek ki Samsun, Mustafa Kemal'i anlamış bir şehirdir. Bunlar işine geldiği zaman Mustafa Kemal diyorlar, Türk lirasının üzerinden Mustafa Kemal'in resmini kaldıran İnönü. Devlet dairelerinden fotoğraflarını indirip, Mustafa Kemal'in yerine İnönü'nün resmini koyanlar yine CHP. Posta pullarından kaldıran yine CHP. Ne oldu, niye böyle yaptınız? diye sorulduğunda da  kıvırıyorlar. Bunlar dürüst değil. Aynen Çark Kemal de o terbiyeyle yetişti."

Samsun'un istiklal mücadelesi ruhunu, Türkiye'nin özünü, kardeşliğini anlamış bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, Samsun'un sahtekarlarla, istismarcılarla, yüzünde maske olanlarla samimi, ihlaslı olanları, gerçek milliyetçileri ve vatanseverleri birbirinden ayıran bir şehir olduğunu söyledi.

"CHP'nin en son geldiği nokta ne"

Samsun'un sağduyunun sesine kulak verdiğini ifade  eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Samsun bir kez daha ülkesine, devletine, milletine, bütün bunlara yönelik saldırıyı görüyor ve tepki veriyor. Samsun bugün yeniden istiklal mücadelesinin meşalesini yakıyor. CHP ne diyor? 'Biz Türkiye Cumhuriyeti kadar eskiyiz, bizi Gazi Mustafa Kemal kurdu, biz kurucu partiyiz' diyor. Peki CHP'nin en son geldiği nokta ne? Türkiye düşmanı Esed'in yanındalar, çetelerin, mafyanın, karanlık örgütlerin, eli kanlı terör örgütlerinin yanındalar, Türkiye'ye saldıranların, Türkiye'nin ekonomisine saldıranların, Türkiye'nin kardeşliğine, birliğine, huzuruna saldıranların yanındalar. En sonunda hain bir örgütün, Haşhaşilerin, Pensilvanya'nın yanındalar.

Gazi Mustafa Kemal kurdu diye övündükleri partiyi, CHP'ye aldılar Pensilvanya'nın idaresine teslim ettiler. Daha düne kadar 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenler, şimdi artık Pensilvanya'nın askeri oldular. Bazı CHP'liler araçlarının üzerine, 'Atam izindeyiz' yazıyorlar ya o CHP'lilere sesleniyorum, artık onu çıkarın 'Hocam izindeyiz' yazısını koyun. Uygundur değil mi? MHP yönetimi de şantaja, tehditlere, kasetlere, montajlara boyun eğdi, teslim oldu. O da gitti iradesini Pensilvanya'ya teslim etti. CHP'nin genel müdürü, MHP'nin Genel Başkanı partilerini aldılar, maalesef bu seviyeye indirdiler."

"Benle uğraşırken başına neler geliyor"

"CHP genel müdürü bizim zaman zaman, insanız, kuluz ya dil sürçmelerimizi, gittiği her yerde anlatıyor" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Dün Isparta'da şunu söylüyor; 'Ben maliyeciyim, nasıl para götürülür bilirim' diyor. Hakikaten biliyor SSK'nın başındayken de götürücüydü zaten. Ve Rahşan affıyla kurtardı. Ne çileler çektik değil mi? O dönemde hastanelerde rehine kalanlar var mıydı? Kılıçdaroğlu, hani sen halkçıydın? O rehinelerin bedelini, ahını, onlara çektirdiğiniz zulmün nasıl bedelini ödeyeceksiniz? Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Çıkacak, daha yeni dur bakalım, daha çok çıkacak. Kırıkkale'ye geçiyor orada da 'namussuz siyaset getirelim' diyor. Ya benle ne uğraşıyorsun? Bak benle uğraşırken başına neler geliyor. Her yerde yaptığı gibi Kırıkkale'de de bizim belediye başkanımıza iftira, çamur atmış. Daha Kırıkale'den ayrılmadan belediye başkanımız yalanlarını yüzüne çarptı. Zaten bugüne kadar söylediği tek doğru cümle var; 'Yalancıdan başbakan olmaz' 5 yıldır partinin başındasın 3 seçime girdin bu millet seni niye birinci parti yapmadı, niye başbakan yapmadı? Doğru sözün yok da onun için. Yalan, yalan, yalan en büyük maharetin bu."

"Ülkenin gerçek sahipleri burada"

Pensilvanya'nın muskası, bedduası da işe yaramadı" diyen Erdoğan, 12 yıldır hizmet verdiğini, 14 yıldır partisinin başında olduğunu, vatandaşın 11 yıldır kendisine aralıksız başbakanlık görevi verdiğini vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Yalancıdan başbakan olmaz' derken millete de hakaret ettiğini belirten Erdoğan, "Çünkü bunlara göre, millet hiçbir zaman saygın değildir. Ne diyor; 'bidon kafalılar, karnını kaşıyanlar' Bunların sözleri bu, CHP'lilerin. İşte bu 'bidon kafalılar, karnını kaşıyanlar' dedikleriniz, size bu ülkede hayatta iktidar vermez. Bu ülkenin gerçek sahipleri burada. Unutmayın kişi sevdikleriyle beraber haşrolacaktır. Pensilvanya, sen Kılıçdaroğlu ile Bahçeli ile haşrolacaksın. Ama biz de bu meydandaki kardeşlerimizle haşrolacağız. Farkımız bu" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler