YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Operasyon yapan, karşısında demir yumruğumuzu bulur"
Başbakan Erdoğan Kocaeli'de düzenlenen mitingde konuştu. İhsanoğlu için "dışarıdan ithal monşer" diyen Erdoğan, Paralel Yapı'ya da gözdağı vererek, "Operasyon yapmaya kalkışanlar karşısında demir yumruğumuzu bulur" dedi.
Erdoğan: "Operasyon yapan, karşısında demir yumruğumuzu bulur"
03 Ağustos 2014 / 15:53 Güncelleme: 03 Ağustos 2014 / 18:05

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Kimse bu ülke üzerinde operasyon yapmaya kalkamaz, kalkarsa karşısında bizim demir yumruğumuzu bulur" dedi.

Erdoğan, pazar yerinde düzenlenen mitingde, iktidarlarından önceki hastanelerin durumunu anlattı.

O dönemde SSK hastanelerine sağlam girenlerin hasta çıktığını anlatan Erdoğan, şimdi hastanelerin şifa kaynağı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken, iktidarda oldukları 12 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaparak, ulaşımda Türkiye'ye çağ atlattıklarını ifade etti.

Uçakları zengin vasıtası olmaktan çıkardıklarını ve halkla buluşturduklarını aktaran Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'yi hızlı trenle biz tanıştırdık. Önce Ankara-Eskişehir, ardından Ankara-Konya, geçen hafta da Eskişehir, Bilecek, Sakarya, Kocaeli, İstanbul... Artık buralar hızlı trenin şehri oldu. Marmaray'ı İstanbul kadar Kocaeli'nin de hizmetine sunduk. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü aynı şekilde Kocaeli'nin de hizmetine sunduk. İnşallah önümüzdeki yılın sonunda Yavuz Sultan Selim Köprüsü de bitiyor. Dünyanın en büyük asma köprülerinden birini Kocaeli'ne, Körfez'e inşa ediyoruz. Konutlar, barajlar, şehir hastaneleri, tüneller, köprüler, havalimanlarıyla şehirlerimizin, Türkiye'nin çehresini değiştirdik, değiştiriyoruz. Bu ivmeyi inşallah kaybetmeyeceğiz. Bu hızla bu kararlılıkla emin adımlarla geleceğe doğru, bu kutlu yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. İnşallah cumhurbaşkanı seçilirsek Türkiye'ye daha fazla ilki, daha büyük küresel projeleri kazandırmaya devam edeceğiz. 77 milyon bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. 77 milyon el ele vereceğiz, gönül gönüle vereceğiz, birlikte Türkiye olacak, yeni Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz."

"Değişimden korkanlar taarruz ediyorlar"

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, kendilerinin "yeni Türkiye" dedikçe, eski Türkiye'nin aktörlerinin rahatsız olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz yeni Türkiye dedikçe ışıktan korkanlar, değişimden korkanlar taarruz ediyorlar. Soruyorum size; bu CHP'nin siyasi tarihi boyunca ortaya koyduğu bir eser var mı? Bu MHP'nin siyasi tarihi boyunca ortaya koyduğu bir eser var mı? CHP'nin yavrusu DSP ve MHP, o meşhur Gölcük depreminde iktidar değil miydi? Niye bunlar 5 yıllığına seçildiği halde 3,5 yılda bırakıp kaçtılar? Çünkü Gölcük depreminin altında kaldılar. Düzce depreminin altında kaldılar. Sakarya depreminin altında kaldılar. Yanacakları bir şey yoktu kaçıp gittiler. Biz onların tamamladık. Simav'ı, Bingöl'ü biz hallettik. Van depremini de biz hallettik, bir yılda... Niye? Biz bu millete sevdalıyız. Biz bu millete aşığız. Biz dertliyiz, dertli. Bunların böyle bir derdi, sevdası yok. Bunlar yan gelip yatsınlar, o kadar."

CHP'nin sadece tek başına tek parti döneminde iktidar olduğunu anlatan Erdoğan, "Geride yıkım bıraktı. Geride enkaz, gözyaşı, baskı zulüm bıraktı. CHP de MHP de zaman zaman koalisyon ortakları oldular. Yoksulluk bıraktılar geride. Ekonomik kriz bıraktılar geride. Şu anda da cumhurbaşkanılığı seçimi öncesinde eski Türkiye'nin bu aktörleri yanyana geldiler. Yalanla iftirayla şantajla montajla değişime direniyor, aydınlığa ayak diretiyorlar" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Milletten yiyecekleri tokatı biliyorlar. Aday getirdiler dışarıdan. Zaten kaybedecekler ama en azından kendiniz aday olun da izzetinizle kaybedin" dedi.

Erdoğan, pazar yerinde düzenlenen mitingde, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçiminin ülke için, Kocaeli için hayırlara vesile olmasını dileyerek, "Önümüzdeki hafta oylarımızı bu saatlerde kullanacağız. Akşam saatlerinde inşallah neticeyi almış olacağız. Gençler, hanım kardeşlerim, tarihimizde ilk kez cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçilecek" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı makamının halkı temsil ettiğini söyleyen Erdoğan, devletin insanıyla kucaklaştığı sürece güçlü kalacağını, 10 Ağustos'ta da devlet ve milletin kucaklaşacağını dile getirdi.  

Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinin Türkiye'nin "yeni istiklal mücadelesi" olduğunu daha önce bu alanda ifade ettiğini hatırlattı.

Ulusal güvenliğin tehdit edildiğini, önce "Gezi", daha sonra "17-25 Aralık" denildiğini, seçilmiş hükümetin tehdit edilerek milletin seçtiği hükümetin devrilmek istendiğini anlatan Erdoğan, bununla kalınmayıp milletin kurumlarına taarruz edildiğini ve ülkeye, millete açık açık ihanet edildiğini kaydetti.

Erdoğan, yaşanan bu süreçte beklediklerini ve 30 Mart'ta vatandaşların kendilerine ve hükümete sahip çıkarak gereken cevabı sandıkta verdiklerini vurguladı.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Sizden aldığımız yetki ve güçle şimdi bu hainlerden hesap soruyoruz. Ne dedik? 'İnlerine gireceğiz, inlerine'. Şimdi hukuk yoluyla inlerine giriyoruz. 30 Mart ne kadar önemliyse emin olun 10 Ağustos da o kadar önemlidir. Artık yeni Türkiye'nin kapılarını ardına kadar aralıyoruz. İnşallah eski tartışmaları, gerilim ortamlarını geride bırakıyor, bütün enerjimizle geleceğe odaklanıyoruz. Önümüzde 2023 hedeflerimiz var. Demokrasiyi daha da hızlandıracağız, özgürlükleri daha da genişleteceğiz. Kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. Ekonomiyi büyüteceğiz."

İktidara geldikleri 2002 yılında Türkiye'nin milli gelirinin 230 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan, 12 yılda ekonomiyi 3 kattan fazla büyüttüklerini, yılda ortama yüzde 5 büyüme kaydettiklerini söyledi.

İhracatın 152 milyar dolara çıktığına, 2023 yılında ulaşmak istedikleri hedefin 500 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'nin büyümesi ve milli gelirin artırmasıyla Kocaeli'nin de değiştiğini, milletin yaşam standardının yükseldiğini kaydetti.

"En azından kendiniz aday olun da izzetinizle kaybedin"

Erdoğan, CHP ve MHP'yi eleştirerek, partilere dışarıdan "ithal monşer" bir aday dayatıldığını, her iki partinin de kendi içlerinden aday çıkaramadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu aday vasıflarını sayıyor. Sen aday ol. Eğer sende bu vasıflar varsa sen aday ol. Niye olmuyorsun? Bu ne demektir? 'Bende bu vasıflar yok.' MHP aday vasıflarını sayıyor. Bahçeli, sen aday ol, niye olmadın? Çünkü onda da bu vasıflar yok. Milletten yiyecekleri tokatı biliyorlar. Aday getirdiler dışarıdan. Zaten kaybedecekler ama en azından kendiniz aday olun da izzetinizle kaybedin. 'Adayımızı çıkardık, seçime girdik ama kazanamadık' dersiniz. Bunu da yapamadılar. Çünkü Pensilvanya bunlara geldi, 'şunu aday gösterin' dedi. İstanbul'daki malum o medya patronu geldi, 'şunu aday gösterin' dedi.

Sağdan, soldan eski Türkiye'nin ne kadar aktörü varsa bir araya geldiler bu monşeri öne sürdüler. Monşer sahaya çıktı ama tam bir hayal kırıklığı. Her gün ayak üstü defalarca pot kırıyor. İstiklal Marşıyla ilgili öyle bir şey yaptı ki, bu ne pot kırma, ne gaf, ne de sürçülisan. İstiklal Marşı'nı hiç tanımadığını, bilmediğini kameraların önünde açık etti. Sen bu ülkeye cumhurbaşkanı olacaksın, İstiklal Marşı'nın o kıtasını tanımayacaksın. Sen profesör olacaksın, İstiklal Marşı'na Çanakkale Şiiri diyeceksin. Üstelik de sen babanın Mehmet Akif'le olan dostluğunu ilk günden itibaren istismar edeceksin ama İstiklal Marşı'nı tanımayacaksın. Sana da yazıklar olsun, seni aday gösterenlere de yazıklar olsun. Senin her yerin profesör olsa ne yazar ya? Bir de çıkıyor inkar ediyor. Ne inkar ediyorsun her şey kayıtlarda var."

"Kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar"

Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirerek, "Ben çarkçı Kemal'i tanımıştım ama şimdi bir de çarkçı Ekmel çıktı. Dün çıkmış Hatay'da kendi aklınca bize üslup dersi vermeye kalkışıyor. Ahlak dersi veriyor. Önce sen ahlak sahibi ol. Eğer o konuda bir birikimin varsa, tecrüben varsa, o konuda ders verecek kapasiten varsa, git o dersi seni aday yapan Kılıçdaroğlu'na, seni aday gösteren ve sabah akşam hakaret eden, küfreden Bahçeli'ye ver" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin de böyle bir aday seçtikleri için bin pişman olduklarını öne sürerek artık yapacakları bir şey bulunmadığını dile getiren Erdoğan, ikisinin de kendi iradeleriyle hareket etmediğini söyledi.

Katılımcılara, İhsanoğlu'nun Edirnekapı Şehitliği'nde Mehmet Akif Ersoy'un kabrini ziyareti ile Yahya Kemal Beyatlı'nın "Süleymaniye'de Bayram Sabahı" şiirine dair bir başka açıklamasının videosunu izleten Erdoğan, "Pot üstüne pot kırıyor. Kılavuzu karga olanın, nokta nokta... Tamam? Şimdi ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Allah aşkına, böyle bir adam bu ülkede cumhurbaşkanı olabilir mi ya? Ya böyle bir adam, ey MHP'ye gönül veren kardeşlerim, bu ülkeye cumhurbaşkanı olabilir mi ya? Konuştukça, görüyorsunuz batıyor. Değerlerinden haberi yok" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İstiklal Marşı'nın 7'nci kıtasını, alanı dolduran vatandaşlarla beraber okudu. Erdoğan, CHP ve MHP tabanından İhsanoğlu'na oy çıkmayacağına inandığını ifade ederek, "Özellikle Kocaeli, bu monşere hiç yüz vermez" dedi.

"Bankalara gidip, desteklerinizi yatırdınız mı?"

Maltepe'deki 1 milyon 250 bin metrekarelik alanda miting yapılacağını hatırlatan Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"23 Mart'ta buradan, Kocaeli'den seslendiniz, İstanbul Yenikapı'da 1,5 milyon insanın katıldığı bir tarihi miting yaptık. Bugün de buradan haykıracağız, Maltepe'ye sesimizi duyuracağız. Hazır mıyız Koceli? 10 Ağustos için hazır mıyız Kocaeli? Güçlü Türkiye'ye 'Evet' mi? Öncü Türkiye'ye 'Evet' mi? Yeni Türkiye'ye 'Evet' mi? Türkiye'nin gücüne güç katıyor muyuz Kocaeli? Milletin adayına oy veriyor muyuz Kocaeli? Kim o aday? Maşallah. Maltepe bizi duydu, İstanbul bizi duydu. İnşallah 10 Ağustos'ta Kocaeli'yi tüm Türkiye duyacak. Kocaeli'den rekor bir sonuç bekliyoruz. 1 haftamız var. Ağabeyler, kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Ablalar, kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Sandıkların patlaması lazım. Tamam?

İnşallah Rabbim bizleri mahcup etmesin. Peki, bankalara gidip, desteklerinizi yatırdınız mı? 1 lira da olsa, 5 lira da olsa, 10 lira da olsa, mesele 'Ben bu olayın içinde varım', bunu demek, bunu göstermek. Para filan, miktar önemli değil. 'Ama ben de varım'... Bu çok önemli. Kardeşlerim, rehavet yok. Sandığa gidiyoruz. Bu tarihi olayı asla ıskalamıyoruz. Cumhur, halk, ilk kez cumhurbaşkanını seçiyor, sandığın başında oluyor. Tarih yazıyoruz tarih. Tatil planımız varsa erteliyoruz. Tatilde olanları çağırıyoruz."

Yurt dışında yaşayıp da Türkiye'de tatil yapanlara uyarıda bulunmak istediğini söyleyen Erdoğan, "Biz, yurt dışında oy verme imkanını sağlarken, gümrük kapılarında oy verme işlemini de değiştirdik. Eskiden sadece giriş ve çıkışta oy kullanılıyordu. Şimdi, yurt dışındaki kardeşlerimiz, 10 Ağustos'a kadar isteyen istediği zaman, belirlenen 44 gümrük kapısından istediğinde oy kullanabilir. Gurbetçimiz Antalya'da tatil mi yapıyor, gider havalimanına oyunu kullanabilir, tatiline, babaevine geri dönebilir. Bu demokratik haklarını da herkesin kullanmasını rica ediyorum" diye konuştu.  

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 780 bin kilometrekare vatan topraklarında kimsenin operasyon yapamayacağını belirterek, "Yapmaya kalkarsa, karşısında bizim demir yumruğumuzu bulur, bunu böyle bilsinler. Ve tek devlet. Devlet içinde paralel devlet asla. İşte onun için bunun bedelini ödeyecekler" dedi.

Erdoğan, pazar yerinde düzenlenen mitingde, 12 yılda Kocaeli'ne toplam 13,5 katrilyon lira yatırım yaptıklarını ifade ederek, ulaştırma ve haberleşmede 5 katrilyon lira, eğitimde 1 katrilyon 800 trilyon lira, toplu konutta 1 katrilyon lira, gençlik ve sporda 7 katrilyon 700 trilyon lira, enerjide 677 trilyon lira, aile ve sosyal politikalarda 538 trilyon lira, sağlıkta 518 trilyon lira yatırım yaptıklarını söyledi.

Kocaeli'ni, İstanbul, Sakarya, Bilecik, Eskişehir ve Ankara'ya yüksek hızlı trenle bağlamanın, ülkeye kazandırmanın kendilerine nasip olduğunu kaydeden Erdoğan, vatandaşlara bu treni kullanmalarını tavsiye etti.

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Kocaeli'ni Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle Avrupa yakasına bağladıklarını anlatarak, "Buradan da o köprünün üzerinde bir raylı sistem yapıyoruz. Avrupa'ya aynı zamanda raylı sistemle bağlıyoruz. Köseköy, İstanbul kuzey demiryolunun 59 kilometresi tünellerden oluşuyor. Kocaeli'ni tek koldan değil, iki koldan Marmara'ya bağlıyoruz. Böylece Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz ulaşım sağlanabilecek" diye konuştu.

Kocaeli sanayisi ve ekonomisi için çok önemli yatırım olan Türkiye'nin en modern lojistik merkezlerinden birinin Köseköy'e yapıldığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz 12 yıl boyunca her bir şehrimizi bir dünya kenti haline dönüştürmek için çok büyük gayret sarf ettik. Yeni Türkiye'ye 'estetik şehirler yakışır' dedik. Yeni Türkiye'yi 'pırıl pırıl şehirlerle inşallah geliştirelim' dedik. Yeni Türkiye'ye 'modern, kalkınmış, insanı merkeze alan şehirler yakışır' dedik. Bu vizyonla bu ruhla hareket ettik. Kardeşlerim işte önümüzde bir eser. Bütün düşler gerçeğe dönüşüyor. Gebze, Orhangazi, İzmir Otoyolu Projesi bunlardan biri. Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu'nun en büyük ayağını İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü oluşturuyor. Otoyol, İzmit Körfezi'ni eşine az rastlanır teknolojiyle inşa ettiğimiz bir asma köprüyle geçiyor. Bu köprü kendi sınıfında dünyanın dördüncü köprüsü. İzmir, İstanbul otoyolu tamamlandığında iki kent arasındaki mesafe 9 saatten 3,5 saate düşecek. Gebze Dilovası'ndan yola çıkan araç, önce İzmit Körfezi'ni asma köprüyle geçecek, Altınova ilçesinden Bursa'ya, oradan çevre yoluna bağlanacak. Balıkesir'e oradan da Manisa'ya ulaşacak. Daha sonra Belkahve tüneliyle Bornova'ya gidecek. Yani otoyol, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı'ndan başlayıp, İzmir çevre yolu üzerindeki mevcut otogar kavşağında son buluyor. Bu otoyol ulaşım konforunun yanı sıra hem ekonomimize hem de tek tek insanımızın cebine tasarruf sağlıyor."

Sağlık yatırımları

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 79 yılda 153 kilometre bölünmüş yol yapılırken, kendilerinin 12 yılda 100 kilometre inşa ettiklerini belirterek, sağlık alanında 12 yılda ülkenin kaderini değiştirdiklerini, 81 ilin sağlık tesislerinin, hastanelerinin tıbbi cihazlarla donatıldığını anlattı.

Helikopter ambulanslar, jet ambulanslar ile kar tipi dinlemeyen paletli ambulansların olduğunu ifade eden Erdoğan, 500 yataklı Darıca Devlet Hastanesi, 300 yataklı Derince Eğitim Hastanesi'nin Kocaeli'ne kazandırılan sağlık yatırımlarından birkaçı olduğunu kaydetti.

Erdoğan, 400 yataklı Gebze Fatih Devlet Hastanesi ile 200 yataklı Kocaeli Devlet Hastanesi'nin yapımlarının devam ettiğini, bunların yetmeyeceğini düşünerek Kocaeli'ne 5 ihtisas alanından oluşan 1180 yataklı bir şehir hastanesi kazandırılacağını söyledi.

Hastanenin alt yapı çalışmalarının devam ettiğini, spor yatırımlarıyla 33 bin seyirci kapasiteli stadyumun da 1 yıl içinde bitirileceğini dile getiren Erdoğan, "10 Ağustos sonrasında Türkiye'ye yakışan, Türkiye'nin önünü açan yeni bir dönem başlayacak. 2023, 2053, 2071 hedefleriyle Türkiye'ye çizdiğimiz vizyon doğrultusunda ilerlemeye devam ettik, devam edeceğiz. Bu hedeflerden asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir endişeniz olmasın. Sizlerin teveccühü ile sizin iradenizle cumhurbaşkanı seçilmem halinde hiçbir yatırım yarım kalmayacak. Kocaeli'nde devam eden tüm projelerin takipçisi olmayı sürdüreceğim. Yeni projelerle huzurunuzda olacağız" diye konuştu.

"Sandığa sahip çıkın"

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, kendileri için şehirlere hizmet etmekten, insana huzur ve refah sağlamaktan daha büyük bir bahtiyarlık olamayacağını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar hamdolsun sizler sayesinde Hakk'tan güç alarak halka hizmet etme şerefine nail oldum. İnşallah Allah ömür verdikçe, siz yetki verdikçe, aynı şekilde milletimin hizmetinde olmaya devam edeceğim. Cumhurbaşkanlığım süresince de milletine, ülkesine hizmet için koşan, koşturan bir Tayyip Erdoğan göreceksiniz. Sizlerden, milletimden bunun için destek istiyorum. İnşallah 10 Ağustos yeni Türkiye'nin inşası için milat olacak. İstiklalimizi kazandığımız ruhla inşallah istikbalimizi de inşa edeceğiz. Yeter ki siz iradenize sahip çıkın. Yeter ki siz sandıklara sahip çıkın. Yeter ki siz demokrasimize sahip çıkın. Mutlaka sandığa gidin, oyunuzu kullanın. İleride çocuklarınıza, torunlarınıza 'halkın seçtiği cumhurbaşkanında benim de oyum var' diyeceksiniz. 'İlk defa ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ben de oy kullandım' diyeceksiniz. 'Türkiye'de cumhurbaşkanlığı üzerinde kurulan vesayete bir son verdik' diyeceksiniz."

Tek millet dediklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizi bölmek isteyenlere karşı, hani ayrımcılık yapanlar var ya Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arap, Boşnak, Roman, Pomak kim olursa olsun. Biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Onun için biz ne diyoruz, tek millet. Biz de Alevi-Sünni ayrımı yok. Kimse çekinmesin, Alevi rahatlıkla 'Aleviyim" diyor mu artık. Diyor. Sünni, 'Sünniyim' diyor mu? Diyor. Ah kardeşlerim, bu ülkede CHP zihniyetinin iktidar olduğu dönemlerde, camilerimiz kapatıldı mı? Kitabımız Kur'an yasaklandı mı? Kardeşlerimize, üniversitelere başörtüsü ile girme yasağını getirdiler mi? Ya bu CHP, hangi yüzle şimdi gelipte böyle bir adım atıyor. Hangi yüzle bu Kocaeli'nde kardeşlerimizden oy isteyecek. Ama bunlarda yüz yok ki. İşte onun için çok çalışmamız lazım. Bize rehavet yakışmaz."

Erdoğan, tek millet, tek bayrak dediklerini ifade ederek, Mithat Cemal Kuntay'ın "On Beş Yılı Karşılarken" şiirinin, "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Tek vatan. 780 bin kilometrekare ile kimse bu vatan topraklarında operasyon yapamaz. Yapmaya kalkarsa, karşısında bizim demir yumruğumuzu bulur, bunu böyle bilsinler. Ve tek devlet. Devlet içinde paralel devlet asla. İşte onun için bunun bedelini ödeyecekler, bedelini ödeyecekler. Şimdiden 10 Ağustos seçimini, bu seçimde kullanacağız oyların hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Türkiye için dua edin, bizim için dua edin, gelecek nesillerimiz için dua edin. Dualarınızda Gazze'yi unutmayın, Filistin'i unutmayın. Mısır'ı, Libya'yı, Suriye'yi unutmayın. Irak'taki mazlum kardeşlerinizi unutmayın. Rabbim yar ve yardımcımız olsun, Allah bizleri utandırmasın, mahcup etmesin. Bize Allah yeter, bize millet yeter, bize Türkiye yeter. Milli İrade, Milli Güç, Hedef 2023."

Mitingten notlar  

Kocaeli Pazar Meydanı'na vatandaşlar farklı arama noktalarından geçirilerek alındı. Ellerinde Türk bayrakları ile Erdoğan'ın resminin ve isminin bulunduğu flamaları taşıyan katılımcılar, Erdoğan lehine zaman zaman slogan attı. Konuşma öncesi hoparlörlerden çalınan seçim müziklerine vatandaşlar coşkuyla eşlik etti.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan'ın konuşması başlamadan kısa süre önce sağanak başlamasına rağmen katılımcılar alandan ayrılmadı. "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda" dizeleriyle kürsüye çıkan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile halkı selamladı.

Erdoğan'ın konuşması yaklaşık 40 dakika sürdü.

Miting alanının çevresine üzerinde "Milli irade nerede biz oradayız", "Sen sadece milleti değil, bu bayrağı ayağa kaldırdın", "Bu gemi yürüyecek, Erdoğan geçti dümene, Allah fırsat vermesin, kardeşi dertliyken gülene", "Millet eğilmez Türkiye yenilmez", "Milli irade, milli güç, hedef 2023" yazıları ile Erdoğan'ın fotoğraflarının bulunduğu dev pankartlar asıldı.

Bu arada, miting alanının yakınında sağlık, itfaiye ve sivil savunma ekipleri hazır bulundu. Ambulansların bekletildiği alanda öte yandan acil müdahaleler için sağlık çadırları kuruldu. Fenalaşan bazı vatandaşlara buralarda müdahale edildi.

Keskin nişancılar çevredeki yüksek binaların çatılarında ve miting alanına kurulan kürsünün üzerinde, polis ekipleri de mitingin yapıldığı alanın çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Mitinge Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Binali Yıldırım, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli milletvekilleri, partinin büyükşehir ve ilçe belediye başkanları katıldı.

 

AA

teşekkür
 // selman şeker
İşte siz böylesiniz. demir yumruklarla dövüşüyorsunuz. Karşınızda da eli kolu bağlı masum halk. bur babam vur....
03 Ağustos 2014 Pazar 17:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler