YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Onların derdi fethin intikamını almaktır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fethin 600 yıla yaklaşan acısının da hala taze olduğunu belirterek, terör örgütünü kullananların derdinin fethin intikamını almak olduğunu söyledi.
Erdoğan: Onların derdi fethin intikamını almaktır
29 Mayıs 2016 / 18:50 Güncelleme: 29 Mayıs 2016 / 19:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un fethinin 563. yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

İSTANBUL'U YAŞAMADAN GEÇEN ÖMÜR EKSİKTİR

İstanbul'u anmadan tarih yazmaya kalkarsanız mürekkebiniz kurur, kaleminiz körelir. İstanbul'u görmeden, İstanbul'u yaşamadan geçen ömür eksiktir. Onun için bu şehrin kıymetini çok iyi bilmeliyiz.

İstanbul, bizim için sevgili Peygamberimizin övgüsüne, müjdesine mazhar olmasıyla ayrıca önemlidir. Çağ kapatıp çağ açan, tarihin gördüğü en muhteşem zaferlerden biri olan İstanbul'un fethinin 563.yıl dönümü mübarek olsun, kutlu olsun.

ONLARIN DERDİ FETHİN İNTİKAMINI ALMAKTIR

Fetihten sonra bize artık ne İstanbul'dan ne Trakya'dan ne Anadolu'dan hicret yoktur. Sadece Akdeniz'e değil Avrupa'ya da bir kısrak başı gibi uzanan bu memleketi bizden koparmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bölücü terör örgütünü koçbaşı gibi kullanıp ülkemize saldıranların derdi ne Kürt kardeşlerimizdir ne de o bölgedir. Onların derdi fethin intikamını almaktır. İşte gördünüz, kullandıkları kuklalar açtıkları çukurlara gömüldüler.

'HASTA ADAM'IN VARİSİNİ EN BÜYÜK 10 EKONOMİDEN BİRİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Bu millet yüz yıl önce, hasta adam ilan ettikleri Osmanlı'nın küllerini havaya savurmanın hevesiyle Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Kafkas cephesinde tüm güçleriyle üzerine saldıranlara, hak ettikleri cevabı vermişti.

Kurtuluş Savaşı sonunda adeta küllerinden yeniden doğan son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti, bu yıl 93. yıl dönümünü geride bırakıyor. İnşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak, 100 yıl öncesinin hasta adamının varisini, geleceğin en büyük 10 ekonomisinden biri haline getireceğiz.

FİİLİMİZİN ULLAŞTIĞI YERE HAYALLERİ BİLE ULAŞAMAZ

Nereden nerelere geldik. Bize bunu layık görmeyenler şimdi aslını görüyorlar. Çünkü, bizim fiilimizin ulaştığı yere ülkemizdeki birileri var ya onların hayalleri bile ulaşamaz. Bizi dünyada seven var, sevmeyen var.

Bize çok dua eden toplumlar da var ama maalesef hiçbirinin imkanları bizden daha ileri değil. Onlar da ümitlerini Türkiye'ye bağlamış durumdalar, size bağlamış durumdalar, bize bağlamış durumdalar.

OSMANLI, PROJESİNİ YAPMIŞ, BUNLAR 'YAPAMAYIZ' DİYOR

Türkiye'de iktidarda olduğumuz 13 yıl içerisinde cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma seferberliğini biz gerçekleştirdik. Bize ne dediler  'Boğazın altından tünel, metro yapamazsınız' dediler. Niye yapamayalım  Benim ecdadım Osmanlı, projesini yapmış. Osmanlı, projesini yapmış, bunlar 'Yapamayız' diyorlar. Ne oldu yaptık mı  Yaptık.

FEZLEKELER ŞİMDİ RAFA KONMUYOR

Dokunulmazlıklarla ilgili parlamentoda iktidar partisinin vermiş olduğu teklif görüşüldü ve 376 kabulle geçti. Bu ne demektir?  Yargı parlamentoya fezlekeleri gönderiyor ve bu fezlekeler rafa konuyordu. Şimdi rafa konmuyor.

O tarih itibarıyla bu fezlekeler, 168 milletvekilini kapsayan fezlekeler ve bu fezlekeleri şu anda parlamento oyladı ve yargıya gönderiyor. Onun için de şu anda Meclis Başkanlığında. Bundan sonra kalan yargının, yargının vereceği kararla da sizin bu arzularınız, inanıyorum Allah'ın izniyle yerine gelecek.

FETHİN 600 YILLIK ACISI HALA TAZE

Şu anlaşılıyor ki medeniyetimizin bin 400 yıllık ışığı, hala birilerini rahatsız ediyor. Anlaşılıyor ki coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı hala kabul etmeyenler var. Fethin 600 yıla yaklaşan acısının da hala taze olduğunu görüyoruz.

Biz unutsak da onlar unutmuyor, biz uyusak da onlar uyumuyor. Biz kendilerine ne kadar yaklaşırsak yaklaşalım, onlar asıl hedeflerinden, asıl niyetlerinden, asıl rüyalarından vazgeçmiyorlar. Onun için biz de unutmayacağız, onun için uyumayacağız, onun için kendimiz olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

YENİ TÜRKİYE, YENİ ANAYASA!

Kardeşlerim, çok önemli neticelere ulaştık. Ama hala katetmemiz gereken mesafeler var. Sabırla, çok çalışarak, ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda, inanın bana, bambaşka bir Türkiye'nin doğuşuna şahit olacağız. Bunun için ne diyoruz. 'Yeni Türkiye' diyoruz. Bunun için 'yeni anayasa' diyoruz. Bunun için 'yeni yönetim sistemi' diyoruz.

2016 SIÇRAMA YILIMIZDIR

13 yılda defalarca çok ciddi ekonomik saldırılara maruz kaldık. Basit, delikli paralara muhtaç olan bir Türkiye'den, 23.5 milyar dolar IMF'e borcu olan bir Türkiye'den, bu borcu sıfırlayan bir Türkiye'ye geldik. Artık borcumuz var mı?  Yok. Artık, veren el olduk. Kardeşlerim, daha da iyi olacağız. Hiç endişeniz olmasın. Daha da güçleneceğiz. Ve 2016 inşallah, yeni bir sıçrama yılımızdır.

ZALİM ESED, DEVLET TERÖRÜ ESTİRİYOR

Suriye'de olanları görüyorsunuz. Ne işi var orada Rusya'nın, ne işi var orada İran'ın, ne işi var orada terör örgütünün sözde armalarıyla donanmış Amerika askerlerinin? Amacınız DAİŞ terör örgütüyle mücadele ise bunun yolu Suriye'nin masum insanlarını katletmek, onlara her türlü zulmü ve acıyı reva görmek değildir.

Kardeşlerim, bunun yolu, öncelikle Suriye halkını zalim Esed'den ve onun eli kanlı rejiminden kurtarmaktır. Zalim Esed, devlet terörü estirmektedir. Arkasından da yine Suriye halkının tarihine, kültürüne, tercihlerine uygun yeni bir devlet yapılanmasını süratle oluşturmaktır.

MÜTTEFİKİMİZ DEDİĞİMİZ ÜLKELER BU ÇİRKİN OYUNA GÖZ YUMUYOR

Rejim, DAİŞ ve PYD terör örgütü, birbirlerini besleyen, birbirlerini destekleyen, birbirlerine yol açan üçlü bir sac ayağı haline dönüşmüştür.

Biri olmadığında diğerlerinin ayakta kalması mümkün değildir. Maalesef müttefikimiz dediğimiz ülkeler de bu çirkin oyuna göz yumuyor, hatta destekliyor.

Kardeşlerim, DAİŞ denilen maşa örgütü öne sürerek, Suriye'yi kana ve ateşe boğanlar, tarihin en büyük yıkımına uğratanların asıl amacı çok açıktır.

Aynı şekilde PYD denilen terör örgütünü kullanarak güney sınırlarımızı kuşatmaya çalışanların amacının Türkiye'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile bağlarını kopartmak olduğu ortadadır.

ENGEL YOK
 // ismail emre
Ayasofya camisi ne zaman ibadete açılacak aslında engel yok ama çekinceler çok avrupa rahat durmaz chp muhalefet eder sular biraz durulmalı önce başkanlık muhtemelen daha ayasofya camisine çok var sanırım......
30 Mayıs 2016 Pazartesi 10:29
Herşeyin zamanı var
 // Rasim DUMAN
Ayasofya'nın yeniden ve "selâtin cami" olarak ibâdete açılacağı günler yaklaştı kardeşlerim. Bu işi inşallah gene başımızdaki idarecilerimiz yapacak. Sadece bu değil sırada olan ; Kudüs-ü Şerif' te istirdât olacak inşallah. Biz vazifemizi yapalım, yeter....
29 Mayıs 2016 Pazar 22:51
Nasıl aldılar
 // CEM
Ayasofya yı Fatih in vasiyetine rağmen kapattırarak aldılar...
29 Mayıs 2016 Pazar 21:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler