YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Onlar benim muhatabım değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan İran'dan gelen açıklamalar hakkında "Muhatabım değiller, programda bir değişiklik yok" açıklamasında bulundu.
Erdoğan: Onlar benim muhatabım değil
30 Mart 2015 / 09:56 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 10:27

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarımı, başbakanlığımın ilk anlarından itibaren değil, büyükşehir belediye başkanlığımdan itibaren, bir siyasetçi olarak gündemde tutmuş bir insanım. Bunu da açıklarken hep şu örneği vermişimdir. 'Dünyanın neresinde başkanlık sistemi uygulanıyorsa yarı başkanlık sistemi uygulanıyorsa adeta biz bir arı maharetiyle hepsinden faydalı olanları alırız, ondan sonra da kendi sistemimizi ortaya koyarız' demişimdir" dedi.

"İran programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ziyaretine ilişkin "Gideriz veya gitmeyiz bunun kararını verecek olan da biziz. Şu anda biz programımızı aynen koruyoruz ama Yemen'i de izliyoruz. Yemen'deki gelişmeler bizim için çok çok önemli, her türlü kararı vermemizi gerektirecek adımlar olabilir ama şu anda programımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi

İran'dan iki farklı ses çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yemen konusu ile alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen'in toprak bütünlüğüne ait saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleleri yapanların Yemen'den çekilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran'dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisini, bilemiyorum, ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil" dedi

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları,

- Baş başa ve heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Siyasi engellemelerin bir tarafa bırakılmak suretiyle fasılların zaman kaybetmeden müzakereye açılması beklentimizi dile getireceğiz.

- (İran ziyareti) Programımızı koruyoruz ama Yemen'i de izliyoruz. Yemen'deki gelişmeler bizim için çok önemli

-(Başkanlık sistemi) Kendi sistemimizi kurma iradesine de kabiliyetine de sahip bir ülkeyiz.

 

 

 

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler