YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Öğretmenlik adanmışlık isteyen bir meslektir"
Erdoğan: "Öğretmenlik adanmışlık isteyen bir meslektir"
10 Şubat 2016 11:23
​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin nitelikli eğitimini öğretmenlerle gerçekleştirileceğini anlatarak, öğretmenliğin adanmışlık isteyen bir meslek olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmen atamalarının yapıldığı törende konuştu.

ÖĞRETMEN DOLULUK ORANI YÜZDE 93

Bugün 923 bin öğretmenle evlatlarımıza en güzel eğitimi verme çabası içindeyiz. Artık farklı branşlardan girdiği öğretmenler sorunu büyük ölçüde geride kaldı. Öğretmen doluluk oranı yüzde 93'e çıktı.

En düşük doluluk oranı sanıldığı gibi doğu ve güneydoğuda değil, Marmara'dadır. Öğretmen atamalarıyla bu meseleyi tamamen çözmüş olacağız. Yaklaışk 90 bin öğretmen atamasıyla öğretmen kadrolarının yüzde 100'e ulaşacağı düşünülüyor. 

SINIF MEVCUDU AZALTILDI

Sınıfların 100 öğrenciyle dolu olduğu günleri hatırlıyorum. Benim sınıfımda 75 arkadaştık. Şimdi artık 30'lara inmeye başladık. Bugün yapılacak atama KPSS puanına göre gerçekleştiriliyor. En yüksek puandan başlayarak kontenjan sıralamasına göre atama yapılacaktır.

Bilgisayarla bu atama işlemini başlatacağız. 121 bin başvuru içinden 30 bin atama böylelikle tamamlanacak. Yetiştirme programının tamamlanmasının ardından öğretmenlerimiz dersbaşı yapacaklar.

ÖNCELİKLERİMİZİN BAŞINDA EĞİTİM GELİYOR

Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz gün eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanlarına önem vereceğimizi açıklamıştık. Önceliklerimizin başında eğitim geliyor. Mesele insan, insanın yetiştirilmesi. Eğer yetiştirilmiş insanının varsa gelişmiş ülkesiniz. O yüzden bunu halletmemiz gerekiyor. Eğitime en yüksek bütçeyi verdik. İnsanı yetiştirmediğiniz sürece, muasır medeniyetler seviyesi üstüne çıkmazsanız. O yüzden insan, insan, insan. 

FATİH PROJESİNİ 3 YILDA BİTİRECEĞİZ

Bir yandan fiziki şartları artırırken, şu anda yaklaşılk 280 bin civarında derslik var. Öte yandan araç gereçleri giderme derdinde olduk. Fatih projesini 3 yıl içinde bitireceğiz. Fatih projesiyle artık sınıflarımız bilişim teknolojileri sınıfına dönüştü. İlkokul, ortaokul ve liselerde ders kitaplarını öğrencilerimize ücretsiz veriyoruz. 

ÜNİVERSİTEYİ GENÇLERİMİZİN AYAĞINA GÖTÜRDÜK

Göreve geldiğimizde 76, şimdi 193 üniversite var. Her ilde üniversite vardı. Üniversiteye gidecek mali imkanı olmayan gençlerimize, biz üniversiteyi ayağına götürdük. Bugün en doğudan en batıya, en kuzeyden en güneye bütün illerimizde üniversite var. 

MÜFREDATI VE DERS PROGRAMLARI İYİLEŞTİRİLECEK

Bugün kimse ülkemizde eğitim altyapısıyla ilgili canalıcı sorundan bahsedemez, eksiklerimiz var tabi. Eninde sonunda bunları da gidermiş olacağız. Bugükü atamayla öğretmen eksiğini kapatma yolunda önemli bir adım attık.

Bundan sonra eğitimin kalitesini yükseltmemiz gerekir. Nabi Hocamla bir araya geldiğimizde konuşuyoruz; müfredat, müfredat, müfredat. Bakanlığımız bu amaçla bütün müfredatı, ders programlarını elden geçirip gerekli sadeleştirme ve iyileştirme çalışmalarını başlattı. 

TÜRKİYE'NİN NİTELİKLİ EĞİTİMİNİ SİZLERLE İNŞA EDECEĞİZ

Öğretmenlere de bu yolda önemli işler düşüyor. Öğrencilerinize annenize sarıldığınız şekilde sarılın ve ülkenin gelecekleri olarak onları siz yetiştirin. Yeni bir heyecanla, yeni bilgilerle sizlerden çok büyük beklentim var. Yeni Türkiye'nin nitelikli eğitimini sizlerle birlikte inşa edeceğiz. Öğretmenlik adanmışlık isteyen meslektir. 

BU TOPRAKLAR BİZİM VATANIMIZDIR

Kurada Güneydoğu'ya, Doğu'ya çıktı. Hemen Batı'ya nasıl gelirim ' Bunun telaşı içine kapılanlar varsa yine yanlış, olmaz. Biz şuna inanacağız. 780 bin kilometrekare ile bu topraklar bizim vatanımızdır. Sıkıntılı yerler var, doğru. İşte bak o sıkıntılı yerlerde şu anda bu kadar şehitler veriyoruz değil mi?

ÖZEL HAREKATÇILARDAN GELEN FOTOĞRAF DUYGULANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu'da yaşanan terör saldırılarına da değindi. Eli kanlı terör örgütü PKK'yla mücadele eden özel harekatçıların "Seni seviyoruz uzun adam R.T.E." fotoğrafının telefonuna mesaj olarak gönderildiğini anlatan Erdoğan, bu fotoğrafına kendisini çok duygulandırdığını söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler