YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan ödemelere el attı
Yerel yönetimlerin kanayan yarasına Başbakan Tayyip Erdoğan el attı.
Erdoğan ödemelere el attı
02 Aralık 2010 / 10:31 Güncelleme: 02 Aralık 2010 / 10:32

Türkiye genelindeki yüzlerce belediye çalışanı, düzenli maaş alamıyor. Belediyelerdeki memurlar, merkezî bütçeye dahil olmadıkları için maaşlarını İller Bankası'ndan belediyelere gönderilen paydan alıyor. Gelen para da belediye başkanlarının inisiyatifi ile harcanıyor. Bu durum, geliri düşük belediyelerin maaş ödeyememesine yol açıyor. Yerel yönetimlerin kanayan yarası olan bu duruma, Başbakan Tayyip Erdoğan el attı.

Bir genelge hazırlayan Erdoğan, genelgenin ilk maddesini maaşlara ayırdı ve maaş alacağı bulunan memurların aylıklarının öncelikli ödenmesini istedi. Belediyelerdeki 4 bin 750 ila 5 bin memurun maaş alacağı var. Bu alacaklar kimi memurlar için 2 ay, kimileri içinse 36 aya kadar varıyor. Genelge ile bu sorunun çözülmesi amaçlanıyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı tarafından sendikalara gönderilen genelgenin Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Erdoğan imzalı genelgenin birinci maddesinde "Belediyelerde çalışan ve aylıklarını zamanında alamayan kamu görevlilerinin aylıklarının zamanında ve öncelikle ödenmesini amir 5393 sayılı kanunun 49. maddesi hükmüne titizlikle uyulacaktır." deniliyor. Belediye çalışanları, diğer memurlar gibi 657 sayılı yasaya tabi olmalarına rağmen maaşlarda sıkıntı yaşıyor. Bunun sebebiyse belediye çalışanlarının merkezî bütçeye dahil olmaması. Özellikle küçük belediyelerin tek gelir kapısı İller Bankası'ndan gelen para. Nüfusa göre ödenen bu para, çok sayıda belediyede giderleri karşılamıyor. Bu durumda ilk akla gelen, personel maaşının ödenmemesi oluyor. Belediyelerde örgütlü yetkili sendika Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay, Başbakanlık genelgesi ile belediye başkanlarının maaş sıkıntıları için çözüm üreteceklerine ve ayak diremeyeceklerine inandığını belirtiyor. Turbay, "Belediye başkanları, umarız Sayın Başbakan'ın uyarısını dikkate alacaklar ve belediyelerde çalışan kamu personelinin mağduriyetlerini gidereceklerdir." diyor. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler